Աննա Հակոբյանն ուղերձ է հղել Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» և «City of smile ժպիտների քաղաք» բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աննա Հակոբյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Աննա Հակոբյանի գրասենյակից, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Սիրելի´ երեխաներ և հարգելի´ ծնողներ,
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ աշխարհի թերևս ամենապայծառ ու լուսավոր տոնի՝ Երեխաների իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ: Յուրաքանչյուր մեծի ցանկությունն է, անել առավելագույնը, որ Ձեր մանկությունը լինի առողջ, անհոգ ու ապահով, որ ձեզանից յուրաքանչյուրը լիարժեք կրթություն ստանա և հնարավորություն ունենա իրականացնելու իր ամենահամարձակ երազանքները:
Ցանկանում եմ, որպեսզի դուք ապրեք ներառական հասարակությունում, լինեք սոցիալապես պաշտպանված ու կարողանաք օգտագործել կրթություն ստանալու Ձեր իրավունքը:
Մեր հասարակությունում չպետք է գրանցվեն երեխայի նկատմամբ բռնություններ, իսկ սեռով պայմանավորված հղիության ընդհատումները մերժեն հասարակության բոլոր շերտերը: Ցավոք, այս խնդիրների առումով մենք դեռևս ունենք բավական անելիքներ: Հայաստանում թեպետ քչացել, սակայն շարունակում է խնդրահարույց մնալ սեռով պայմանավորված հղիության ընդհատումները, իսկ Հայաստանի ժողովրդագրության և առողջության հարցերի հետազոտության համաձայն՝ 1-14 տարեկան տասը երեխայից յոթը հետազոտությանը նախորդող 30 օրերի ընթացքում ենթարկվել է հոգեբանական կամ ֆիզիկական պատժի: Սրանք բավական լուրջ մտահոգություն պարունակող վիճակագրական փաստեր են, որոնց առնչությամբ պետք է աշխատենք ու փոխենք իրականությունը՝ այն դարձնելով ավելի պայծառ, ավելի դրական ու ավելի արժանապատիվ:
Առանձնահատուկ շնորհավորում եմ նաև Ձեզ սիրելի´ ծնողներ, քանզի ձեր ուսերին է դրված մանուկներին ընտանեկան ջերմությամբ շրջապատելու, առողջ հոգով ու արժանապատիվ սերունդ դաստիարակելու առաքելությունը:
Կրկին շնորհավորելով տոնի առթիվ` անամպ երկինք ու անհոգ մանկություն եմ մաղթում Ձեզ, իմ փոքրիկ բարեկամներ»:

YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. Anna Hakobyan, spouse of the Prime Minister of Armenia, chairwoman of the Board of Trustees of My Step and City of Smile charitable foundations, addressed a congratulatory message on the International Children’s Day, her Office told Armenpress.
“Dear children and respectful parents,
I sincerely congratulate you on perhaps the brightest holiday of the world – the International Children’s Day. Every adult wants to do the utmost for your childhood to be healthy, careless and safe so that all of you can get a full education and have an opportunity to fulfill your most courageous dreams.
I wish you to live in an inclusive society, be socially protected and be able to use your right to education.
There shouldn’t be cases of violence against children in our society, the sex-selective abortions should be rejected by all layers of the public. Unfortunately, we still have a lot of work to do in terms of these issues. Although the number of sex-selective abortions has decreased in Armenia, but this is still a problematic issue in the country. According to the research of Armenia’s demographic and health issues, 7 out of 10 children aged 1-14 have been subjected to psychological or physical punishment within 30 days prior to the research. These are very concerning statistical facts over which we need to work and change the reality, making it brighter, more positive and more dignified.
I also specifically want to congratulate the parents because you bear the mission of surrounding the kids with a family warmth, growing up a dignified generation.