Հալեպի իշխանությունները մինչեւ ամառվա վերջը կվերականգնեն տեղի խոշորագույն շուկան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի Հալեպ քաղաքի իշխանությունները մտադիր են երեք ամսվա ընթացքում վերականգնել տեղի խոշորագույն պարենային շուկան, որն ավերվել Է զինյալների կողմից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, լրագրողներին հայտնել Է ինժեներ Մուստաֆա ալ Ալին:
Մարտական գործողությունների ընթացքում շուկան գրավվել Էր ահաբեկիչների կողմից: Նրանք դրա տարածքում կազմակերպել Էին ամրացված շրջան եւ բանտ՝ գերիների համար: Հեռանալուց առաջ զինյալները փորձել են քանդել շուկայի շենքերը, դրանք խիստ վնասվել են: Նոր շուկան կառուցվում Է քանդված տների տարածքում, որոնք ենթակա չեն վերականգնման:
«Բոլոր այս տները հեռացվելու են, կլինեն նոր շրջաններ, շքեղ շրջաններ, բայց դրա համար ժամանակ Է հարկավոր: Այստեղ աշխատում Է շուրջ 15 միավոր տեխնիկա՝ Էքսկավատորներ, մեքենաներ:
Մոտավորապես 120 մարդ Է աշխատում այստեղ»,-ասել Է ինժեները: Ներկայում առեւտրականները մեծ շուկայի բացակայության պատճառով իշխանությունների թույլտվությամբ զբաղեցրել են տեղի փողոցներից մեկը:
«Ամբողջ բանջարեղենն աճեցված Է Հալեպի մերձակայքում, ուստի գները բարձր չեն»,-ասել Է վաճառողներից մեկը: Այստեղ կարելի Է գնել բոլոր մթերքները՝ լոբի, սմբուկ, լոլիկ, կարտոֆիլ, մրգեր:
Սիրիայում զինված հակամարտությունը շարունակվում Է 2011 թվականից: 2017 թվականի վերջին հայտարարվել Է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման նկատմամբ հաղթանակի մասին: Ներկայում առաջին պլան են մղվում քաղաքական կարգավորումը, Սիրիայի վերականգնումը, ինչպես նաեւ փախստականների վերադարձը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Власти Алеппо намерены до конца лета восстановить крупнейший местный рынок
Власти сирийского города Алеппо намерены через три месяца восстановить крупнейший местный продовольственный рынок, разрушенный боевиками, сообщил журналистам сообщил инженер Мустафа аль-Али.
В ходе боевых действий рынок был занят террористами. Они организовали на его территории укрепрайон и тюрьму для пленников. Перед уходом боевики попытались разрушить здания рынка, они были сильно повреждены. Новый рынок строится на территории разрушенных домов, не подлежащих восстановлению, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Дальше все эти дома - все будут сносить, будут новые районы, шикарные районы, но на это нужно время. Этот проект - за три месяца всё это (будет) сделано. Здесь работает около 15 единиц техники: экскаваторы, машины. Около 120 человек работает здесь", - сказал инженер.
В настоящее время торговцы из-за отсутствия большого рынка заняли с позволения властей одну из местных улиц. "Все овощи выращены близ Алеппо, потому цена не высокая", - сказал один из продавцов.
Здесь можно купить любые продукты - фасоль, баклажаны, помидоры, картофель, фрукты.
Вооруженный конфликт в Сирии продолжается с 2011 года. В конце 2017 года было объявлено о победе над террористической группировкой "Исламское государство"*. В настоящий момент на первый план выступает политическое урегулирование, восстановление Сирии, а также возвращение беженцев.