Մեր որդու ծառայությունը որևէ կերպ չի տարբերվում մյուս զինվորների ծառայությունից. Աննա Հակոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի որդին՝ Աշոտ Փաշինյանը Հայաստանում է, ուսումնական զորամասում՝ բացառապես նախօրոք հաստատված ուսումնական պլանի համաձայն: Նա ծառայում է այնպես, ինչպես ցանկացած զինվոր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին վստահեցրեց վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը՝ անդրադառնալով որդու՝ Հայաստան տեղափոխվելու վերաբերյալ լրագրողի հարցին:
«Աշոտն իր մյուս զինվոր ընկերների հետ միասին եկել է Հայաստան համապատասխան զորամասում վերապատրաստման դասընթացների: Դա ժամանակավոր է, նա վերադառնալու է Արցախ»,-ասաց Հակոբյանն ու վստահեցրեց, որ որդու Երևան գալը որևէ այլ բանով պայմանավորված չէ:
Վարչապետի տիկինը վստահեցրեց, որ Աշոտը շարունակելու է ծառայել Արցախում։ «Մեր որդին ծառայում է այնպես, ինչպես ցանկացած զինվոր: Նրա ծառայությունը որևէ հարցում որևէ կերպ չի տարբերվում մյուս զինվորների ծառայությունից»,-ասաց Հակոբյանը:
Նա նշեց նաև, որ որդին օրենքով սահմանված կարգով արձակուրդի հնարավորություն է ունեցել և այդ ընթացքում մեկ օր եղել է տանը:
Լրատվամիջոցներում լուրեր էին շրջանառվում, թե իբր Արցախում զինծառայության մեջ գտնվող վարչապետի որդի Աշոտ Փաշինյանը տեղափոխվել է Հայաստան: Ավելի ուշ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարություն էր տարածել, որ ԶՈՒ բոլոր պարտադիր ժամկետային զինծառայողները, այդ թվում նաև Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որդին՝ Աշոտ Փաշինյանը, զինվորական ծառայության ընթացքում պարբերաբար, իրենց ստորաբաժանումների կազմով, նախօրոք հաստատված ուսումնական պլանի համաձայն, տեղափոխվում են այլ, մասնավորապես՝ ուսումնական զորամասեր՝ ուսումնական գործընթացի կազմակերպման նպատակով:

Служба нашего сына ничем не отличается от службы других солдат: Анна Акопян
Сын премьер-министра Армении, Ашот Пашинян находится в Армении, в учебной части, исключительно согласно заранее утвержденному учебному плану. Он служит так же, как и любой солдат. Как передает «Арменпресс», об этом заверила супруга премьер-министра Анна Акопян, касаясь вопроса журналиста о переводе их сына в Армению.
“"Ашот вместе со своими друзьями-солдатами приехал в Армению на курсы переподготовки в соответствующей воинской части. Это временно, он вернется в Арцах”, - сказала Акопян и заверила, что приезд сына в Ереван ничем иным не обусловлен.
Супруга премьер-министра заверила, что Ашот продолжит служить в Арцахе.
“Наш сын служит так же, как и любой солдат. Его служба ни в каком вопросе ничем не отличается от службы других солдат”, - сказала Акопян.
Она также отметила, что у сына была возможность отпуска в установленном законом порядке, и за это время он был дома всего один день.
В СМИ Армении ходили слухи о том, что сын премьер-министра Ашот Пашинян, находящийся на военной службе в Арцахе, якобы переведен в Армению. Позже Министерство обороны Армении распространило заявление о том, что все военнослужащие обязательной срочной службы ВС, в том числе и сын премьер-министра Никола Пашиняна, Ашот Пашинян, периодически, в составе своих подразделений, согласно заранее утвержденному учебному плану, переводятся в другие, в частности, учебные части с целью организации учебного процесса.