Ղազախստանը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ տնտեսական կապերի խորացմամբ. նախագահը հանդիպել է Ղազախստանի վարչապետի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Ղազախստանում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Ղազախստանի վարչապետ Ասկար Մամինի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Ղազախստանի վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սարգսյանին՝ տնտեսական 12-րդ ամենամյա ֆորումին մասնակցելու համար և վստահություն հայտնել, որ նման այցելությունները նպաստում են երկրների միջև հարաբերությունների զարգացմանը:«Մեր երկների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման ներուժը մեծ է, սակայն այն ամբողջությամբ իրացված չէ: Մեր կողմից կա լիակատար ցանկություն՝ զարգացնելու տնտեսական հարաբերությունները երկկողմ հետաքրություն ներկայացանող բոլոր ոլորտներում»,-ընդգծել է Ասկար Մամինը:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ ուրախ է երկու բարեկամ երկների միջև տնտեսական փոխգործակցության հեռանկարները քննարկել վարչապետի հետ: Հայաստանի նախագահը և Ղազախստանի վարչապետը համագործակցության համար հեռանկարային են համարել մասնավորապես գյուղատնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, կրթության և զբոսաշրջության ոլորտները:
Վարչապետ Մամինն իր հերթին ասել է, որ հետաքրքրված են նշված և այլ ոլորտներում Հայաստանի հետ լիարժեք համագործակցությամբ և պատրաստ են մանրամասն քննարկել գործակցության բոլոր հնարավորությունները:

Kazakhstan interested in deepening economic ties with Armenia: President Sarkissian meets PM Mamin
YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian, who is in Kazakhstan on a working visit, met with Prime Minister Askar Maminin Nur-Sultan, the Presidential Office told Armenpress.
The Kazakh PM thanked the Armenian President for the participation to the 12th annual economic forum and expressed confidence that such visits contribute to developing the relations between the two states. “There is a great potential for the development of commercial relations between our countries, but it is not fully utilized. There is a full support from our side to develop the economic ties in all spheres of mutual interest”, the Kazakh PM said.
President Armen Sarkissian said he is happy to discuss the economic cooperation prospects between the two friendly countries with the Prime Minister.
The officials, in particularly, highlighted agriculture, IT, energy, infrastructures, education and tourism as prospective areas for cooperation.
The Kazakh PM in his turn said they are interested in the full cooperation with Armenia in the aforementioned and other areas and are ready to thoroughly discuss all opportunities of partnership.
At the request of PM Mamin, President Sarkissian touched upon the current domestic political situation in Armenia.