Աննա Հակոբյանը մշակութային այց է կատարել Չինական Մեծ պատ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանին, որ մայիսի 14-16-ը Պեկինում ընթացող «Ասիական քաղաքակրթությունների երկխոսություն» համաժողովին ուղեկցում էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, մայիսի 15-ին որպես պատվավոր հյուր համաժողովի կազմակերպիչները հրավիրել են կատարելու մշակութային այց Չինական Մեծ պատ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Աննա Հակոբյանի գրասենյակից, էքսկուրսավարի ուղեկցությամբ տիկին Հակոբյանը ծանոթացել է չինական Մեծ պատի պատմությանը, շրջել պատմամշակութային կոթողի տարածքում և գրառում կատարել կառույցի հուշամատյանում:

Armenian PM’s spouse pays cultural visit to Great Wall of China
YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS. Anna Hakobyan, spouse of Armenia’s Prime Minister, who accompanied PM Nikol Pashinyan during the Conference on Dialogue of Asian Civilizations in Beijing on May 14-16, was invited by the Conference organizers to pay a cultural visit to the Great Wall of China as an honorary guest on May 15, her Office told Armenpress.
During the tour Mrs. Hakobyan was introduced on the history of the Great Wall and left a note in the Memory Book.
At the end of the visit the Armenian PM’s wife received a certificate on the visit to the Great Wall of China.