Ֆրանսիան շարունակելու է Հայաստանի կողքին պայքար մղել հանուն արդարության. Մակրոնը նամակ է հղել Արմեն Սարգսյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը նամակ է հղել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին՝ հայտնելով, որ ինչպես հանձն էր առել, այս տարվանից սկսած ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում պաշտոնապես նշվում է որպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Մակրոնը նշել է, որ Ֆրանսիան շարունակելու է Հայաստանի կողքին պայքար մղել հանուն արդարության և ճշմարտության:«Դա մեր պարտքն է Հայաստանի և հայ ժողովրդի, ինչպես նաև այն փրկվածների և փախստականների հանդեպ, որոնց Ֆրանսիան գրկաբաց ընդունեց և որոնց ժառանգները կերտեցին մեր երկրի պատմությունը:
Համատեղ ճակատագիր կերտելու հնարավորություն ունենալու համար պետք է կարողանալ շիտակ նայել անցյալին՝ գլուխ խոնարհելով մեռյալների հիշատակի առջև և հարգելով ողջերի հիշողությունը: Դա իմ համոզմունք է, և գիտեմ, որ այն կիսում է նաև Հայաստանը: Մենք ձեր կողքին ենք հիշողության պահին, ձեր կողքին ենք նաև հանուն Հայաստանի ապագայի՝ հիմա, երբ կերտվում է նրա պատմության նոր էջը, որը պետք է լինի խաղաղության և բարագավաճման էջ»,- ասվում է Ֆրանսիայի նախագահի նամակում:
Էմանուել Մակրոնը հավելել է, որ Ֆրանսիան և Հայաստանը ձեռք-ձեռքի տված հպարտ են իրենց բարեկամությամբ և վստահ ապագայի հանդեպ:

“We stand with you in commemoration, we stand with you for Armenia’s future” – Macron tells Sarkissian in heartfelt letter
YEREVAN, MAY 10, ARMENPRESS. President of France Emmanuel Macron has sent a letter to President of Armenia Armen Sarkissian to reaffirm that starting from this year, France is annually, officially marking April the 24th as the National Commemoration Day of the Armenian Genocide.
In the letter, Macron said that France will continue struggling for justice and truth together with Armenia.
“This is our duty before Armenia and the Armenian people, as well as the survivors and refugees whom France accepted with open arms and whose descendants shaped our country’s history. In order to be able to shape a joint fate it is necessary to be able to clearly look at the past, by bowing before the memory of the dead and respecting the memory of those who live. This is my conviction, and I know that Armenia shares it. We stand with you at time of remembrance, we stand with you also for Armenia’s future now when the new chapter of its history is being shaped, which must be a chapter of peace and prosperity,” Macron told Sarkissian according to the Armenian President's Office.
Macron added that France and Armenia are shoulder to shoulder proud with their friendship and confident in the future.