Իսրայելը եւ Պաղեստինը համաձայնության են հասել Գազայի հատվածում հրադադարի շուրջը. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելը եւՊաղեստինը մայիսի 6-ին Եգիպտոսի միջնորդությամբ համաձայնության են հասել Գազայի հատվածում հրադադարի շուրջը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով պաղեստինցի պաշտոնյայի:
«Հրադադարի մասին համաձայնագիրն սկսել Է գործել մայիսի 6-ին 04:30-ին (Երեւանի ժամանակով 05:30-ին)»,- մեջբերում Է գործակալությունը պաշտոնյայի խոսքը:
Պաղեստինցի արմատականները մայիսի 4-ին Գազայի հատվածից շուրջ 700 հրթիռ են արձակել Իսրայելի ուղղութամբ, դրանցից 240-ը կալանվել են «Երկաթե գմբեթ» հակաօդային պաշտպանության համակարգի կողմից: Հրթիռակոծումների հետեւանքով զոհվել Է չորս իսրայելացի, եւս մի քանիսը վիրավորվել են: Ի պատասխան իսրայելացի զինվորականները շուրջ 300 թիրախ են խոցել Գազայի հատվածում: Al Hadath հեռուստաալիքի տվյալներով՝ Իսրայելի հարվածների հետեւանքով երկու օրվա ընթացքում զոհվել Է առնվազն 14 պաղեստինցի, տասնյակ բնակիչներ տուժել են, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Reuters: Израиль и Палестина достигли соглашения о прекращении огня в секторе Газа
Израиль и Палестина при посредничестве Египта достигли в понедельник соглашения о прекращении огня в секторе Газа. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентствоReutersсо ссылкой на палестинского чиновника.
"Соглашение о прекращении огня начнет действовать в понедельник в 04:30 [время совпадает с московским]", - приводит агентство слова чиновника.
Палестинские радикалы из сектора Газа выпустили по Израилю с 4 мая более 690 ракет, 240 из них были перехвачены системой ПВО "Железный купол". В результате обстрелов погибли четверо израильтян, еще несколько получили ранения. В ответ израильские военные поразили порядка 300 военных целей в секторе Газа. По данным телеканалаAl Hadath, в результате израильских ударов за два дня не менее 14 палестинцев погибли, десятки пострадали.