Թվայնացում, ավտոմատացում, բարձր տեխնոլոգիաներ. գերմանական «Ֆրաունհոֆեր»-ը Հայաստանում ընդլայնում է գործունեությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանական «Ֆրաունհոֆեր» արտադրական համակարգերի և նախագծային տեխնոլոգիաների ինստիտուտը նպատակ ունի ընդլայնել համագործակցությունը Հայաստանում: Դեռևս 2018 թվականի նոյեմբերին Գերմանիա կատարած այցի ընթացքում ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել էր «Ֆրաունհոֆեր» արտադրական համակարգերի և նախագծային տեխնոլոգիաների ինստիտուտ (Fraunhofer IPK), որը մասնագիտացած է արտադրական գործընթացների ողջ սպեկտրի համար տեխնոլոգիական նորարար լուծումների մշակման ոլորտում: Այն ժամանակ խոսվում էր գերմանական ինստիտուտի՝ Հայաստանում նոր ծրագրեր իրականացնելու հետաքրքրվածության մասին: Այսօր արդեն տեսանելի են գործնական արդյունքները: Պատասխան այցով Հայաստանում են «Ֆրաունհոֆեր» արտադրական համակարգերի և նախագծային տեխնոլոգիաների ինստիտուտի ներկայացուցիչները:
Լրագրողների հետ զրույցում «Ֆրաունհոֆեր» ինստիտուտի նախագահության անդամ, Եվրոպական քաղաքականության և բիզնես զարգացման հարցերով տնօրեն Յենս Գյունտեր Նոյգեբաուերը նշեց, որ Հայաստանում են հագեցած օրակարգով, մի շարք հանդիպումներով:
«Մեր այցելությունների ցանկում են մի շարք ինստիտուտներ, այդ թվում Թումոն: Հետաքրքիր հանդիպումներ, ծանոթություններ են լինում, սակայն, կարծում եմ, դեռ վաղ է կոնկրետ որոշումների մասին խոսելը: Բայց ես վստահ եմ, որ մենք կգտնենք համագործակցության կոնկրետ ուղղություններ: Շատ տպավորիչ է տեսնելը, թե Հայաստանն ինչպես է հոգ տանում երիտասարդների նկատմամբ, հնարավորություններ ստեղծում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին մոտ լինելու համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Յենս Գյունտեր Նոյգեբաուերը: Նա նշեց, որ «Ֆրաունհոֆեր»-ը հետազոտական կազմակերպություն է, ոչ քաղաքական, հետևաբար իրենք փնտրում են հետազոտական նախագծեր, այդ ուղղությամբ աշխատանքներ իրականացնող իրավասու կողմեր: Նա հավատում է, որ Հայաստանի հետազոտական ոլորտն ունի մեծ ներուժ:
Ինստիտուտի ներկայացուցիչները կոնկրետ ծրագրերի մասին դեռ վաղ են համարում խոսելը, սակայն նշում են հնարավոր համագործակցության ուղղությունները՝ բարձր տեխնոլոգիաներ, ռոբոտաշինություն, ավտոմատացում, թվայնացում: Վերջին ուղղությամբ արդեն ինստիտուտը Հայաստանում ծրագիր իրականացնում է: 2016 թվականից համագործակցում է Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի` Մատենադարանի հետ՝ հնագույն և միջնադարյան ձեռագրերի թվայնացման և վիրտուալ վերականգնման ծրագրի շրջանակում։ 2017 թվականից մեկնարկել են 13-14-րդ դարերի «Նարեկ» աղոթագրքի ձեռագրի թվայնացման և վերականգնման աշխատանքները:
«Ֆրաունհոֆեր» ինստիտուտի ավտոմատացման տեխնիկայի ոլորտի տնօրեն Յորգ Քրյուգերը նշեց, որ հաջողությամբ իրականացնում են Նարեկ» աղոթագրքի ձեռագրի թվայնացման և վերականգնման աշխատանքները:
«Մենք լուրջ առաջընթաց ունենք այս ոլորտում, նպատակ ունենք շարունակելու վերականգնման աշխատանքները, մշակում ենք նոր առաջարկներ՝ հիմքում դնելով թվայնացումն ու վերականգնումը: Ինչպես գիտեք, մենք այս ոլորտում մեծ փորձ ունենք, իսկ Հայաստանն էլ ունի մեծ մշակութային ժառանգություն: Հետևաբար, մենք հետաքրքրված ենք համագործակցությունը շարունակելու հարցում»,-ասաց Յորգ Քրյուգերը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության մեծ հնարավորություններ կան: Լինելով Ինժեներական քաղաքում, ծանոթանալով իրականացվող ծրագրերին՝ Յորգ Քրյուգերը նկատեց, որ փոխգործակցության հետաքրքրությունների շրջանակը լայն է՝ կապված ավտոմատացման, արհեստական բանականության, տեխնոլոգիական այլ լուծումների հետ:

YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. German Fraunhofer Institute for Production Systems and Design Technology (Fraunhofer IPK) aims at expanding the cooperation in Armenia.
Armenian President Armen Sarkissian visited the Institute in November 2018 during his official visit in Germany during which the talks focused on the interest to implement new projects in Armenia. But today its practical results are already visible. The representatives of the Institute arrived in Armenia following the President’s call.
Director for European Policy and Business Development at Fraunhofer IPK,Jens Günter, told reporters in Yerevan that they visited Armenia with a busy agenda, with a number meetings.
“The list of our visits includes several institutes, including TUMO. Interesting meetings are taking place, but I think it’s still too early to talk about concrete decisions. But I am sure that we will find concrete cooperation directions. It’s very impressing to see how Armenia takes care of its youth, creates opportunities for being closer to the IT field”, he said. Jens Günter noted that Fraunhofer is a research organization, is non-political, therefore, they are looking for research projects. He said he believes that Armenia’s research field has a great potential.
The Fraunhofer IPK representatives state that it’s still early to talk about concrete projects, but outline the possible cooperation directions, such as high technologies, robotics, automation and digitization. The Institute is already implementing a program in Armenia relating to digitization. Since 2016 the Institute is cooperating with the Matenadaran, the Institute of Ancient Manuscripts of Armenia, within the frames of digitization of ancient and medieval manuscripts and virtual recovery project.
Another representative of the Institute, Director of Automation Technology Department, JörgKrüger,said they are successfully conducting the digitization and restoration works of Narek prayer book. “We have a serious progress in this field and plan to continue the recovery works, develop new proposals putting digitization and recovery on the base. As you know, we have a great experience in this field, and Armenia has a great cultural heritage. Therefore, we are interested in continuing the cooperation”, he said.