Աննա Հակոբյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մամուլի ազատության միջազգային օրվա կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի տիկին, «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Աննա Հակոբյանը շնորհավորական խոսք է հղել Մամուլի ազատության միջազգային օրվա կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Աննա Հակոբյանի գրասենյակից, ուղերձում, մասնավորապես ասված է.
«Սիրելի´ լրագրողներ, գործընկերներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական օրվա կապակցությամբ: Այսօր Մամուլի ազատության միջազգային օրն է, ու Հայաստանն այն նշում է դրական դինամիկա արաձանագրելով: Ինչպես հայտնի է, «Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպության 2019 թվականի «Մամուլի ազատության ինդեքսում» Հայաստանը 19 կետով առաջընթաց է գրանցել 79-րդ տեղից զբաղեցնելով 61-րդ տեղը:
Մեր երկրում, ինչպես ամբողջ աշխարհում, լրագրողի աշխատանքը ամենաանշնորհակալներից մեկն է. լրագրողները գտնվում են մշտական սպառնալիքի տակ, մասնագիտական պարտականությունները կատարելիս մշտապես հանդիպում են խոչընդոտների, լրագրողների խոշտանգումները, հետապնդումներն ու սպանությունները սովորական երեւույթ են աշխարհի շատ երկրներում: Սա նշանակում է, որ միայն ամենաքաջ և այս մասնագիտությունն իսկապես արժևորող անհատներն են որոշում լրագրող դառնալ՝ քաջ գիտակցելով, որ ճանապարհը հարթ չի լինելու:
Այսպես է ամբողջ աշխարհում և այսպես է Հայաստանում: ԵՎ մեր հասարակությունը պետք է գիտակցի այս փաստը, գնահատի լրագրողի աշխատանքը, քաջալերի և աջակցի նրան:
Այսօր, Մամուլի ազատության միջազգային օրվա կապակցությամբ չեմ կարող նաև չբարձրացնել լրագրողների մասնագիտական կարողություններն ամեն օր ու ամեն ժամ կատարելագործելու կարևորության մասին: Մենք պետք է կարողանանք ուղիղ նայել խնդիրներին և ընդունենք, որ Հայաստանում լրագրողների պրոֆեսիոնալիզմը բարձրացնելու լուրջ խնդիր կա:
Մենք պետք է հասկանանք, որ Ազատ մամուլը զարգացած և բարեկեցիկ երկիր ունենալու թիվ մեկ գրավականն է: Բոլոր միջազգային զեկույցների համաձայն ամենաազատ մամուլ ունեցող երկրներն են Շվեդիան, Նորվեգիան, Ֆինլանդիան, Շվեյցարիան, Կանադան: Այսինքն, աշխարհի ամենահարուստ և բարեկեցիկ երկրները: ԵՎ եթե մենք ուզում ենք տեղ գրավել այս շարքում, պետք է փոխենք մեր վերաբերմունքը մամուլի և լրագրողների նկատմամբ, պետք է սիրենք և հարգենք լրագրողներին, թույլ տանք նրանց սովորել և կրթվել, լինել ազատ, մտածել քննադատաբար, գործել անաչառ և անկաշկանդ:

YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. Anna Hakobyan, spouse of Armenia’s Prime Minister, editor-in-chief of Haykakan Zhamanak (Armenian Times) daily, addressed a congratulatory message on the World Press Freedom Day, her Office told Armenpress.
“Dear journalists and colleagues,
I congratulate you on your professional day. Today is the World Press Freedom Day, and Armenia is celebrating this day by recording a positive dynamics. As you know, Armenia has recorded progress in the Press Freedom Index 2019 of the Reporters Without Borders international organization, capturing the 61st place compared to the previous 79th.
In our country, as well as around the world, the journalist’s work is one of the most thankful ones: journalists are under constant threat, always face obstacles while carrying out their professional duties, the tortures, persecutions and killings of reporters are an ordinary phenomenon in many countries of the world. This means that only the most courageous individuals who really value this profession decided to become a journalist, understanding quite well that work wouldn’t be easy.
This is in the entire world and in Armenia as well. And our society needs to understand this fact, appreciate the journalists’ work, encourage and support them.
Today, on the World Press Freedom Day, I also cannot raise the issue of the importance to improve the professional abilities of reporters every day and every hour. We must be able to directly look at the problems and accept that there is a major issue to raise the professionalism level of journalists in Armenia.
We need to understand that Free press is number one imperative of having a developed and prosperous country. According to all international reports, countries that have the freest press are Sweden, Norway, Finland, Switzerland and Canada. In other words, the world’s richest and most prosperous countries. And if we want to capture a place in this list, we must change our attitude to the media and reporters, must love and respect journalists, allow them to learn and be educated, be free, think critically, act impartially and openly.