Արցախի ՊՆ-ն հայտնում է շփման գծի տարբեր հատվածներում հակառակորդի գործողությունների աճի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին շրջանում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում նկատվում է հակառակորդի գործողությունների աճ, որոնք դրսևորվում են ինչպես ինժեներա-ամրաշինական մեծածավալ աշխատանքների, այնպես էլ հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումների տեսքով:
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից:
«Հատկանշական է, որ ադրբեջանական կողմը պարբերաբար կրակային խոցման թիրախ է ընտրում ոչ միայն ՊԲ առաջնային դիրքերը, այլև մարտական հերթապահություն իրականացնող հայկական անձնակազմի թիկունքային ապահովման շարժական օբյեկտները: Մասնավորապես՝ ադրբեջանական զինուժը բոլորովին վերջերս «ՍՎԴ» տիպի դիպուկահար հրացաններից կրակ է վարել ՊԲ արևելյան (Ակնա) հատվածում տեղակայված զորամասերից մեկի հացի ավտոմեքենայի ուղղությամբ՝ վնասելով թափքը, իսկ միայն մայիսի 2-ի լույս 3-ի գիշերը բանակի հյուսիս-արևելյան (Մատաղիսի) հատվածում գտնվող մարտական դիրքերի ուղղությամբ խոշոր տրամաչափի դիպուկահար զինատեսակներից, գնդացիրներից ու ինքնաձիգերից արձակել է շուրջ 330 կրակոց:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ուշադրությունն է հրավիրում վերոնշյալ փաստի վերաբերյալ՝ միաժամանակ կոչ անելով ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ իրադրությունը արհեստականորեն սրելու անհեռանկար մարտավարությունից:

YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. An increase in Azerbaijan’s actions at the Line of Contact is observed in the recent period, the Ministry of Defense of Artsakh told ARMENPRESS. It said the growth of adversary actions are manifested by large scale engineering-reinforcement works, as well as breaches of the ceasefire regime.
“It is noteworthy that Azerbaijan is choosing as its regular shooting target not only the frontline positions of the Defense Army but also the mobile rear positions of the on-duty Armenian units. Particularly, very recently the Azerbaijani military has opened sniper fire using SVD rifles at a vehicle transporting bread at a military base in the Defense Army’s eastern (Akna) section, damaging it, and overnight May 2-3 alone it fired nearly 330 rounds from large-caliber sniper weapons, heavy machine guns and assault rifles at combat positions in the north-eastern (Mataghis) section.
The Ministry of Defense of Artsakh is drawing the attention of the OSCE Minsk Group Co-Chairing countries on the abovementioned fact, at the same time calling on the Azerbaijani side to refrain from the unpromising strategy of artificially escalating the situation”.