ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հյուսիսային ծովի ջրերում հայտնաբերել են մանանեխի գազի (իպրտի) արտահոսք Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակների ռումբերից: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Het Laatste Nieuws թերթը: Վնասակար գազագոյացումը գտել են Բելգիայի Կոնկե Հեյստ առողջավայր-քաղաքի մերձակայքում:
Արեւմտյան Ֆլանդրիայի նահանգապետ Ֆիլիպ Դե Բակերը կոչ Է արել ծովը մաքրելու ռազմամթերքի «գերեզմանոցից»: Ավելի լավ Է դա անել մինչեւ գազի արտահոսքի ընդգրկուն դառնալը»,- ասել Է նա:
Նշվում Է, որ գտնված բեռի ընդհանուր քաշը գնահատվում Է 35 հազար տոննա: 2010 թվականին գերմանացի բնապահպանները Բալթիկ եւ Հյուսիսային ծովերը «դանդաղ մեխանիզմով ռումբեր» են անվանել, որոնք մարդկանց եւ շրջակա միջավայրի համար վտանգ են ներկայացնում Առաջին եւ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմների ժամանակների հարյուր հազարավոր տոննա ռազմամթերքի պատճառով:
Փորձագետների տվյալներով՝ այդ ծովերի՝ միայն Գերմանիայի տարածքային ջրերում գտնվում Է 400 հազարից մինչեւ 1,3 միլիոն տոննա ռազմամթերք, դրանց թվում՝ թունավոր նյութերով ռումբեր:

В море обнаружили утечку газа из бомб Первой мировой
Утечку горчичного газа (иприта) из найденных бомб времен Первой мировой войны обнаружили в водах Северного моря. Как передает Арменпресс, об этом сообщает газета Het Laatste Nieuws.
Вредное выделение нашли около бельгийского города-курорта Конкке Хейст. Губернатор провинции Западная Фландрия Филипп Де Бакер призвал очистить море от «кладбища» боеприпасов. «Лучше сделать это до того, когда утечка газа будет масштабной», — сказал он.
Сообщается, что общий вес найденного груза оценивается в 35 тысяч тонн.
В 2010 году немецкие экологи назвали Балтийское и Северное моря «бомбами с замедленным механизмом», представляющими опасность для людей и окружающей среды из-за сотен тысяч тонн боеприпасов времен Первой и Второй мировых войн. По данным экспертов, в одних немецких территориальных водах этих морей находятся от 400 тысяч до 1,3 миллиона тонн боеприпасов, среди них бомбы с отравляющими веществами.