ԵԱՀԿ-ն չպետք Է աչք փակի եվրոպական տարածաշրջանի հակամարտությունների վրա. Լուկաշենկո
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել Է, որ ԵԱՀԿ-ն չպետք Է աչք փակի եվրոպական տարածաշրջանի հակամարտությունների վրա, կոչ Է արել կազմակերպության մասնակից պետությունների ղեկավարներին՝ հանդիպում անցկացնել եւ քննարկել անվտանգության ոլորտում առկա խնդիրները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Չափազանց շատ խնդիրներ են կուտակվել այստեղ մեզ մոտ, ընդհանուր տանը, որոնք պետք Է լուծել՝ Լեռնային Ղարաբաղ, Մերձդնեստր… ավելացել Է Ուկրաինան, եւ դա արդեն լուրջ հակամարտություն Է, շատերն այն պատերազմ են անվանում: Ես շատ հաճախ եմ ԵԱՀԿ-ին քննադատում այն բանի համար, որ մենք թույլ ենք արձագանքում այդ հարցերին, մինչդեռ դա ԵԱՀԿ-ի աշխատանքի անմիջական թեման Է, քանի որ այն, նախեւառաջ, եվրոպական աշխարհամասի անվտանգության կազմակերպությունն Է: Եվ ոչ մի դեպքում չի կարելի աչք փակել այդ խնդիրների վրա»,-հայտարարել Է Լուկաշենկոն ԵԱՀԿ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Գեորգի Ծերեթելիի հետ ապրիլի 29-ին Մինսկում կայացած հանդիպմանը:
Բելառուսի նախագահը վերստին քննադատաբար Է արտհայտվել այն մասին, որ ԵԱՀԿ-ի պետությունների ղեկավարներն արդեն երկար ժամանակ Է՝ չեն կարողանում հավաքվել՝ քննարկելու տարածաշրջանի խնդիրները եւ «նախանշելու ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ուղիները», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Лукашенко призвал глав стран ОБСЕ встретиться для обсуждения проблем
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что ОБСЕ не должна закрывать глаза на конфликты в европейском регионе, призвал глав государств-участников организации провести встречу для обсуждения существующих проблем в сфере безопасности.
"Накопилось очень много проблем у нас здесь, в общем доме, которые надо решать - Нагорный Карабах, Приднестровье... Добавилась Украина, и это уже серьезный конфликт, многие называют войной. Я слишком часто критикую ОБСЕ за то, что мы слабо реагируем на эти вопросы, а ведь это - непосредственная тема для работы ОБСЕ, так как это - организация, прежде всего, по безопасности на европейском континенте. И закрывать глаза на эти проблемы ни в коем случае нельзя", - заявил Лукашенко в понедельник в Минске во время встречи с председателем Парламентской ассамблеи ОБСЕ Георгием Церетели,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Президент Белоруссии вновь критически отозвался о том, что главы государств ОБСЕ уже долгое время не могут собраться, чтобы обсудить проблемы в регионе и "наметить пути выхода из существующего положения". "После Стамбула (саммит ОБСЕ в 1999 году - ред.) главы государств масштабно не собирались, а надо было бы... Надо собираться и решать. Если не удастся решить, то (надо - ред.) хотя бы наметить пути, перспективы какие-то", - подчеркнул Лукашенко.