Մատենադարանը դարձնել հնագույն ձեռագրերի պահպանման տարածաշրջանային կենտրոն. Արմեն և Նունե Սարգսյանները հանդիպել են ինստիտուտի տնօրենի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ ապրիլի 25-ին այցելել են Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ՝ Մատենադարան և հանդիպել տնօրեն Վահան Տեր-Ղևոնդյանի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցները խոսել են Մատենադարանի կողմից իրականացվող ծրագրերի և հետագա նախագծերի մասին, քննարկել Մատենադարանի հեռանկարային զարգացման և միջազգային համագործակցության մի շարք հարցեր:
Հանրապետության նախագահը նշել է, որ արտերկրյա այցերին միջազգային կազմակերպությունների ու պետության ղեկավարների հետ հանդիպման շրջանակում պարբերաբար ներկայացրել է Մատենադարանի գործունեությունն ու կառույցի մեծ ներուժը՝ դառնալու հնագույն ձեռագրերի ուսումնասիրման, պահպանման, վերականգնման, գնահատման, ինչպես նաև մասնագետների վերապատրաստման տարածաշրջանային կենտրոն:
Կողմերն ընդգծել են նաև, որ հնագույն ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտը լավագույն վայրը կարող է լինել օտարերկրացի մասնագետների վերապատրաստման, գիտահետազոտական ուսումնասիրությունների իրականացման համար: Խոսվել է տարբեր երկրներում, ինչպես օրինակ Իրաքում և Սիրիայում պատերազմի հետևանքով վնասված հին ձեռագրերը Մատենադարան բերելու և վերականգնելու հնարավորության մասին:
Այցի ավարտին նախագահ Սարգսյանն այցելել է Մատենադարանում գործող «Փոքրիկ ծաղկողներ» մանկապատանեկան կրթական ծրագրի մասնակիցներին:

YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. Armenian President Armen Sarkissian together with spouse Nouneh Sarkissian on April 25 visited Matenadaran - the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts to meet with Director Vahan Ter-Ghevondyan, the Presidential Office told Armenpress.
The sides talked about the ongoing and upcoming programs of the Institute, discussed a number of issues relating to Matenadaran’s prospective development and international cooperation.
President Sarkissian said during his meetings with the heads of foreign states and international organizations he has regularly introduced the activity of Matenadaran and the great potential of the structure to become a regional center for study, preservation, restoration and assessment of ancient manuscripts, as well as for training specialists.
The sides also stated that the Institute can be the best place for training foreign specialists and conducting research. The meeting touched upon the possibility to bring to Matenadaran and restore the ancient manuscripts damaged as a result of the war in Iraq and Syria.
At the end of the visit President Armen Sarkissian visited the participants of a children educational program operating in the Matenadaran.