Հայաստանն ու Չինաստանն ավիացիոն հարաբերություններում իրականացնում են նոր կարգավորումներ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հաստատեց Հայաստանի և Չինաստանի միջև օդային հաղորդակցությունների մասին համաձայնագիրը հաստատելու մասին ՀՀ նախագահի հրամանագրի նախագիծը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ըստ հիմնավորման, համաձայնագիրը համահունչ է ՀՀ-ում քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում որդեգրված «Բաց երկնքի» քաղաքականությանը և ուղղված է երկու երկրների միջև ավիացիոն հարաբերությունների պատշաճ կարգավորմանը:
Համաձայնագրում ազատականացված են ավիաընկերությունների նշանակման, նրանց կողմից առաջարկվող տարողության, սակագների, չվերթների հաճախականության, սպասարկվող երթուղիների դրույթները, ապահովված են ավիաընկերությունների միջև արդար և հավասար մրցակցության, վկայականների և լիցենզիաների ճանաչման, սպառողներից գանձումների, ինտերմոդալ փոխադրման, վերգետնյա սպասարկման վերաբերյալ հոդվածներ: Արդիականացված է ավիացիոն անվտանգության վերաբերյալ հոդվածը և սահմանված են պետությունների կողմից թռիչքային անվտանգության ապահովման պարտավորությունն ապահովող դրույթներ:
Համաձայնագրի hաստատումը կնպաստի երկու երկրների միջև օդային հաղորդակցությունների ոլորտում հարաբերությունների պատշաճ և լիարժեք կարգավորմանը, ոլորտի ազատականացմանը, ինչպես նաև կստեղծվեն ավիաընկերությունների համար նպաստավոր պայմաններ դեպի Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ երթուղիների սպասարկման համար:

Армения и Китай в авиационных отношениях осуществляют новые регулирования
Правительство Армении утвердило проект указа Президента “Об утверждении соглашения о воздушном сообщении между Арменией и Китаем”. Как сообщает «Арменпресс», согласно обоснованию, соглашение созвучно политике “открытого неба” в сфере гражданской авиации Армении и направлено на надлежащее урегулирование авиационных отношений между двумя странами.
В соглашении либерализированы положения о назначении авиакомпаний, предлагаемой ими положения о емкости, тарифах, частоте рейсов, обслуживаемых маршрутах, обеспечены статьи о справедливой и равной конкуренции между авиакомпаниями, признании сертификатов и лицензий, взысканиях с потребителей, интермодальной перевозке, надземном обслуживании. Модернизирована статья об авиационной безопасности и установлены положения, обеспечивающие обязательства государств по обеспечению летной безопасности.
Утверждение соглашения будет способствовать надлежащему и полноценному урегулированию отношений между двумя странами в сфере воздушных коммуникаций, либерализации сферы, а также будут созданы благоприятные условия для авиакомпаний для обслуживания маршрутов в направлении Армении и в обратном направлении.