Երևանում կայացավ հայ-լեհական գործարար համաժողովը՝ նոր հեռանկարներ բացելով երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության համար
Երևանում կայացավ Հայաստան–Լեհաստան գործարար համաժողովը, որը կարևոր հարթակ կդառնա Հայաստանի ու Եվրոպայի միջև տնտեսական, ներդրումային և ենթակառուցվածքային համագործակցության ամրապնդման համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գործարար համաժողովը համատեղ ջանքերով կազմակերպվել էր «Մանթաշյանց» գործարարների ակումբի, լեհական «HAYWAY GROUP» ընկերության, «Գործատուներ Լեհաստանի» կազմակերպության կողմից և տեղի ունեցավ «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ուղի» նախաձեռնության շրջանակում, որի նպատակն է զարգացնել Չինաստանն ու Եվրոպան կապող նոր և արդյունավետ առևտրային միջանցքները, ընդլայնել հայկական արտադրանքի մուտքը եվրոպական շուկաներ, խորացնել Հայաստան–Եվրոպա տնտեսական կապերը և ուսումնասիրել տարածաշրջանային ենթակառուցվածքային ու երկաթուղային նախագծերի զարգացման հնարավորությունները։
Այդ նպատակներին աջակցելու համար հնգօրյա այցով Հայաստան է ժամանել 40 գործարարներից բաղկացած Լեհաստանի պատվիրակությունը, որը ներկայացնում է ավելի քան 10 միլիարդ ԱՄՆ դոլար համախառն կապիտալ ունեցող բիզնես հարթակ։ Պատվիրակության կազմում ընդգրկված են Եվրոպայում, ԱՄՆ-ում և Ասիայում գործունեություն ծավալող խոշոր ընկերությունների սեփականատերեր և ղեկավարներ։
Համաժողովը մեկ հարթակում համախմբել էր լոգիստիկայի, արհեստական բանականության, վերականգնվող էներգետիկայի, անշարժ գույքի, առողջապահության, ավտոմոբիլային արդյունաբերության, ֆինանսների, շինարարության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արդյունաբերական ավտոմատացման և միջազգային առևտրի ոլորտների առաջատար ներկայացուցիչների։
Մասնակիցների թվում էին գործարարներ և ընկերությունների ղեկավարներ, որոնք համագործակցում են այնպիսի համաշխարհային բրենդների հետ, ինչպիսիք են Amazon-ը, Volvo Trucks-ը, BMW-ն, Ferrari-ն, Tesla-ն, Microsoft-ը, Shell-ը, Deloitte-ը, Stellantis-ը, Pfizer-ը, Santander-ը և Toyota-ն։
«Մանթաշյանց» գործարարների ակումբի համահիմնադիր և նախագահ Վահրամ Միրաքյանն իր ելույթում նշեց, որ Լեհաստանը Եվրոպայի այն երկիրն է, որն ունի շատ արագ զարգացող տնտեսություն, հետևաբար շատ կարևոր է, որ հայ գործարար շրջանակներն ավելի սերտ համագործակցություն սկսեն լեհական կողմի հետ։
«Հուսով ենք, որ այսօրվա համաժողովը կավարտվի գործնական շատ պայմանավորվածություններով, որոնք հետագայում կհանդիսանան հենց այդ սերտ համագործակցության հիմքը։ Մենք միշտ պատրաստ ենք օգնել, աջակցել լեհ գործարարներին ցանկացած հարցով, որը կարող է հետաքրքրել նրանց։ Հայաստան-Լեհաստան տնտեսական հարաբերությունների տեսանկյունից սա պատմական և կարևոր նախաձեռնություն է, որովհետև նախկինում երբեք նման ձևաչափով երկկողմ համաժողով չի կազմակերպվել»,- ասաց Միրաքյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ «Մանթաշյանց» գործարարների ակումբն արտասահմանյան 25 խոշոր քաղաքներում ունի մասնաճյուղեր, որոնք նպաստում են Հայաստանի հետ տնտեսական կապերի ամրապնդմանը։ Մասնաճյուղերից մեկն էլ գտնվում է Վարշավայում, որն ակտիվորեն ներգրավել է տվյալ համաժողովի կազմակերպչական աշխատանքներում։ «Մանթաշյանց» գործարարների ակումբն այսօր դարձել է գլոբալ հայկական բիզնես համայնքի կարևոր հարթակներից մեկը՝ միավորելով աշխարհի տարբեր երկրներում գործող գործարարներին և ստեղծելով համագործակցության նոր հնարավորություններ։
«Վարշավայում մեր գործընկերները նույնպես վաղուց մտածում էին նման համաժողով կազմակերպելու մասին։ Համաժողովին մասնակցում են մեր ակումբի անդամ գործարարները, իսկ լեհական կողմից` Հայաստան ժամանած ծանրակշիռ գործարարները, որոնցից ոմանք ընդգրկված են «FORBES» ամսագրի վարկանիշով աշխարհի մեծահարուստ գործարարների ցանկում։ Նրանք ունեն տարեկան 100 միլիոն եվրո շրջանառությամբ բիզնեսներ»,- ասաց Միրաքյանը։
«HAYWAY GROUP» ընկերության հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արթուր Լևանդովսկին նշեց, որ անչափ կարևոր էր նման համաժողով կազմակերպել, որի շրջանակում լեհ գործարարները Հայաստան են ժամանել կոնկրետ նպատակներով։
«Ինքս միավորել եմ հայ և լեհ բիզնես շրջանակներին, անելու ենք ամեն ինչ, որպեսզի Հայաստանն ունենա այլընտրանքներ և կարողանա սեփական արտադրանքն արտահանել եվրոպական շուկաներ՝ ավելի լավացնելով իր հարաբերություններն արևմտյան գործընկերների հետ։ Հայաստանը չպետք է լինի ընդամենը մեկ թելից կախված երկիր, այլ պետք է ունենա բազմաթիվ տարբերակներ և ինքն ընտրի իր գործընկերներին»,- ասաց Լևանդովսկին։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանն «Արմենպրես»-ին ասաց, որ կազմակերպվել է իսկապես շատ կարևոր միջոցառում՝ համախմբելով Հայաստանի ու Լեհաստանի ազդեցիկ գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներին, ինչը հնարավորություն է ստեղծում անմիջականորեն ծանոթանալ Հայաստանին ու նրա տնտեսությանը և կապեր հաստատել նաև մասնավոր ոլորտի ներկայացուցիչների հետ։
«ՀՀ կառավարությունն այս գործընթացում նաև քաղաքականության իրականացման մեխանիզմների ու գործիքների կիրառմամբ կօգնի գործարարներին։ Այն կետերում, որտեղ կան անհամապատասխանություններ, կանենք կոնկրետ քայլեր, որպեսզի դրանք շտկվեն և գործընթացը լինի ավելի սահուն։ Կառավարությունն իր պատրաստակամությունն է հայտնել բոլոր բացահայտված խոչընդոտներին տալ առարկայական և արագ լուծումներ։ Այս մի քանի օրերի ընթացքում ինքս հանդիպել եմ լեհ գործարարների հետ, քննարկել ենք մի քանի ուղղություններ։ Երկու կողմերն էլ պետք է աշխատանքներ իրականացնեն։ Պայմանավորվել ենք, որ հունիս ամսվա ընթացքում այդ պայմանավորվածությունները կյանքի կոչենք, որպեսզի բոլորի համար տեսանելի լինի, թե ինչ առարկայական քայլեր են ձեռնարկվել։ Խոսքը հիմնականում վերաբերում է Հայաստանում արտադրված ապրանքները լեհական շուկա արտահանելուն»,- ասաց Խոջոյանը։
Համաժողովի կարևոր իրադարձություններից մեկը դարձավ Հայաստանի և Լեհաստանի գործարար համայնքների միջև համագործակցության համաձայնագրի ստորագրումը, որը նպատակ ունի խթանել լեհական ներդրումները Հայաստանում, ամրապնդել տնտեսական կապերը և ստեղծել նոր ռազմավարական գործընկերություններ։

В Ереване состоялся армяно-польский бизнес-форум, открывающий новые перспективы для взаимовыгодного двустороннего сотрудничества
В Ереване прошел армяно-польский бизнес-форум, который станет важной платформой для укрепления экономического, инвестиционного и инфраструктурного сотрудничества между Арменией и Европой.
По сообщению «Арменпресс», бизнес-форум был организован совместно бизнес-клубом «Манташянц», польской компанией «HAYWAY GROUP» и организацией «Работодатели Польши» и проходил в рамках инициативы «Маршрут Трампа к международному миру и процветанию» (TRIPP), которая направлена ​​на развитие новых и эффективных торговых коридоров, соединяющих Китай и Европу, расширение доступа армянской продукции на европейские рынки, углубление армяно-европейских экономических связей и изучение возможностей развития региональной инфраструктуры и железнодорожных проектов.
Для поддержки этих целей в Армению с пятидневным визитом прибыла польская делегация в составе 40 бизнесменов, представляющих бизнес-платформу с валовым капиталом более 10 миллиардов долларов США. В состав делегации входят владельцы и руководители крупных компаний, работающих в Европе, США и Азии.
Конференция собрала на одной платформе ведущих представителей логистики, искусственного интеллекта, возобновляемой энергетики, недвижимости, здравоохранения, автомобильной промышленности, финансов, строительства, информационных технологий, промышленной автоматизации и международной торговли.
Среди участников были бизнесмены и руководители компаний, сотрудничающих с такими мировыми брендами, как Amazon, Volvo Trucks, BMW, Ferrari, Tesla, Microsoft, Shell, Deloitte, Stellantis, Pfizer, Santander и Toyota.
В своем выступлении Ваграм Миракян, соучредитель и президент бизнес-клуба «Манташянц», отметил, что Польша — страна в Европе с очень быстро развивающейся экономикой, поэтому для армянских деловых кругов очень важно начать более тесное сотрудничество с польской стороной.
«Мы надеемся, что сегодняшняя конференция завершится множеством практических соглашений, которые впоследствии станут основой для тесного сотрудничества. Мы всегда готовы помочь и поддержать польских бизнесменов по любому вопросу, который может их заинтересовать. С точки зрения армяно-польских экономических отношений, это историческая и важная инициатива, поскольку двусторонняя конференция в таком формате никогда ранее не организовывалась», — сказал Миракян.
Он сообщил, что у Клуба бизнесменов «Манташянц» есть филиалы в 25 крупных зарубежных городах, которые способствуют укреплению экономических связей с Арменией. Один из филиалов находится в Варшаве и активно участвовал в организационной работе этой конференции. Сегодня Клуб бизнесменов «Манташянц» стал одной из важных платформ глобального армянского бизнес-сообщества, объединяющей бизнесменов, работающих в разных странах мира, и создающей новые возможности для сотрудничества.
«Наши партнеры в Варшаве тоже давно думали об организации подобной конференции. В конференции примут участие бизнесмены, являющиеся членами нашего клуба, а с польской стороны — влиятельные бизнесмены, приехавшие в Армению, некоторые из которых входят в список самых богатых бизнесменов мира по версии журнала «FORBES». Их бизнесы имеют годовой оборот в 100 миллионов евро», — сказал Миракян.
Артур Левандовский, основатель и генеральный директор «HAYWAY GROUP», отметил, что организация такой конференции крайне важна, поскольку польские бизнесмены приехали в Армению с конкретными целями.
«Я объединил армянские и польские бизнес-круги, мы сделаем все, чтобы у Армении были альтернативы и возможность экспортировать свою продукцию на европейские рынки, улучшая отношения с западными партнерами. Армения не должна быть страной, висящей на волоске, а должна иметь множество вариантов и выбирать себе партнеров», — сказал Левандовский.
Заместитель министра экономики Республики Армения Арман Ходжоян сообщил агентству «Арменпресс», что организовано действительно важное мероприятие, собравшее представителей влиятельных деловых кругов Армении и Польши, что дает им возможность напрямую познакомиться с Арменией и ее экономикой и установить контакты с представителями частного сектора.
«Правительство РА также поможет бизнесменам в этом процессе, используя механизмы и инструменты реализации политики. В тех местах, где есть несоответствия, мы предпримем конкретные шаги для их исправления и облегчения процесса. Правительство выразило готовность предоставить существенные и оперативные решения всех выявленных препятствий. В последние несколько дней я лично встречался с польскими бизнесменами, мы обсудили несколько направлений. Обе стороны должны приступить к работе. Мы договорились реализовать эти договоренности в течение июня, чтобы всем было видно, какие существенные шаги были предприняты. В основном это касается экспорта товаров, произведенных в Армении, на польский рынок», — сказал Ходжоян.
Одним из важных событий конференции стало подписание соглашения о сотрудничестве между деловыми кругами Армении и Польши, направленного на привлечение польских инвестиций в Армению, укрепление экономических связей и создание новых стратегических партнерств.