Նախագահ Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Կուբայի դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել մեր երկրում Կուբայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Էմիլիո Պևիդա Պուպոն (նստավայրը՝ ք. Նուրսուլթան):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպանին՝ դիվանագիտական ծառայության մեկնարկի առթիվ, հաջողություններ մաղթել և հույս հայտնել, որ նրա գործուն մասնակցությամբ երկկողմ հարաբերությունները կստանան նոր բովանդակություն:
Հանրապետության նախագահը և նորանշանակ դեսպանը մտքեր են փոխանակել տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունների վերաբերյալ՝ որպես հեռանկարային ոլորտներ մասնավորապես նշելով առողջապահությունը, դեղագործությունը, բիոտեխնոլոգիաները և զբոսաշրջությունը: Նրանք ընդգծել են նաեւ փոխշահավետ գործակցության մեծ ներուժը գիտակրթական և մշակութային բնագավառներում:
Նշելով, որ խորհրդային տարիներին շատ կուբացիներ էին կրթություն ստանում Հայաստանում՝ նախագահ Սարգսյանը ցանկալի է համարել այդ ավանդույթի վերականգնումը, կրթական, մշակութային փոխանակման ծրագրերի իրականացումը:

Президент Армении принял верительные грамоты посла Кубы в Армении
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял верительные грамоты Чрезвычайного и полномочного посла Республики Куба в нашей стране Эмилио Певида Пупо (резиденция в г.Нурсултане).
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата президента Армении, Армен Саркисян поздравил посла с началом дипломатической миссии в нашей стране, пожелал успехов и выразил надежду, что при его действенном участии двусторонние отношения наполнятся новым содержанием.
Президент Республики и новоназначенный посол обменялись мнениями относительно возможностей расширения сотрудничества в различных областях. В качестве перспективных отраслей были выделены здравоохранение, фармацевтика, биотехнологии и туризм. Они подчеркнули также большой потенциал взаимовыгодного взаимодействия в научно-образовательной и культурной сферах.
Отметив, что в советские годы многие кубинцы получали образование в Армении, Президент Саркисян посчитал желательным восстановление этой традиции, осуществление программ обмена в сферах культуры и образования.