Brexit-ի չեղարկման հանրագիրն ադեն գրեթե 2,5 մլն ձայն Է հավաքել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գրեթե 2,5 մլն բրիտանացիներ են ստորագրել այն հանրագիրը, որում կոչ Է արվում հրաժարվել Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուց, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Բրիտանական խորհրդարանի կայքի՝ հանրագրերին նվիրված բաժնում մարտի 22-ի առավոտյան նշվում Է, որ ներկայում հանրագրի տակ ստորագրել Է 2 մլն 451 հազար 828 մարդ:
«Բրիտանական կառավարությունը քանիցս հայտարարել Է, որ ԵՄ-ից դուրս գալը ժողովրդի կամքն Է: Մեզ հարկավոր Է հակահարված տալ այդ հայտարարությանը՝ ցույց տալով, թե ժողովուրդը որքան ուժեղ Է պաշտպանում ԵՄ-ում Մեծ Բրիտանիայի պահպանումը»,-ասված Է հանրագրին կից մեկնաբանության մեջ: «Երկրի խորհրդարանն այժմ պետք Է որոշի՝ բանավեճեր կազմակերպել արդյոք այս հանրագրի շուրջ, քանի որ այն ավելի քան 100 հազար ձայն Է հավաքել: Բացի այդ, հանրագիրը բավարար թվաքանակով ձայներ Է հավաքել, որպեսզի բրիտանական կառավարությունը եւս պատասխան տա դրան:
Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Ջերեմի Հանթը մարտի 21-ին BBC 4 ռադիոյի եթերում հայտարարել Է, որ Լիսաբոնի պայմանագրի՝ ԵՄ-ից երկրի դուրս գալու գործընթացը կարգավորող 50-րդ հոդվածի գործողությունը դադարեցնելը հնարավոր Է, բայց դա «քիչ հավանական Է»: Բրիտանական խորհրդարանի՝ հանրագրերին նվիրված կայքը բարձր հաճախելիության պատճառով հինգշաբթի աշխատում Էր ընդհատումներով:
Հանրագիրը սոցցանցերում տարածել են բրիտանական խորհրդարանի անդամները, այդ թվում՝ Լիբերալ-դեմոկրատներից պատգամավոր Թոմ Բրեյքը եւ Շոտլանդական ազգային կուսակցության անդամ Փիթ Ուիշարթը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Петиция за отмену Brexit набрала уже почти 2,5 млн голосов в Великобритании
На сайте британского парламента в разделе, посвященном петициям, утром в пятницу указывается, что на данный момент свои подписи под петицией поставили 2 451 828 человек, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Британское правительство неоднократно заявляло, что выход из ЕС - это воля народа. Нам нужно дать отпор этому заявлению, показав то, как сильно народ поддерживает сохранение членства Великобритании в ЕС", - говорится в комментарии к петиции.
В комитете парламента Великобритании, специализирующемся на работе с коллективными обращениями, отметили, что эта петиция набирает популярность с самой большой скоростью, которая когда-либо была зафиксирована на этом сайте.
В четверг из-за высокой посещаемости сайт британского парламента, посвященный петициям, работал с перебоями.
Парламент страны теперь рассмотрит, станет ли он выносить на дебаты эту петицию, так как она набрала более 100 тыс. голосов. Кроме того, петиция набрала достаточное количество голосов, чтобы и британское правительство дало на нее ответ.
Глава МИД Великобритании Джереми Хант в четверг в эфире радио BBC 4 сообщил, что прекратить действие статьи 50 Лиссабонского договора, регулирующей процесс выхода стран из ЕС, возможно, но это "очень маловероятно".