ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրահանձնաժողովը սկսում է Հայաստանի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը։ ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների ամրապնդման գործում կարեւոր գործոն հանդիսացող այս քայլը մեկնարկում է ԵՄ արտգործնախարարների հուլիսի 22-ին տեղի ունեցած խորհրդի նիստի ժամանակ կայացված որոշմամբ։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության շրջանակներում Հայաստանի իշխանություններն էական բարեփոխումներ պետք է իրականացնեն այնպիսի հիմնական ոլորտներում, ինչպիսիք են ճամփորդական փաստաթղթերի անվտանգությունը,  սահմանի, միգրացիայի և ապաստան խնդրելու կառավարումը, հասարակական կարգի և անվտանգության խնդիրները, տեղաշարժի ազատության հետ կապված հիմնարար իրավունքների հարցերը:
Վիզաների ազատականացման երկխոսությունը վարելու հիմնական գործիքը լինելու է վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագիրը, որը կներկայացվի Հայաստանի իշխանություններին: Վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսությունը կիրականացվի ԵՄ անդամ երկրների հետ սերտ համագործակցության միջոցով, որպեսզի գործընթացը վերահսկվի և համապատասխանի պահանջված բոլոր չափանիշներին։

BRUSSELS, JULY 22, ARMENPRESS. The European Commission begins a dialogue with Armenia on visa liberalization.This step, which is an important factor in strengthening EU-Armenia relations, begins with a decision taken at a meeting of the EU FAC on July 22.
As an Armenpress correspondent in Brussels reports, as part of the dialogue on visa liberalization, the Armenian authorities must implement significant reforms in key areas such as security of travel documents, border management, migration and asylum, public order and security, fundamental issues relating to the rights to freedom movement.
The main tool for dialogue will be an action plan for visa liberalization, which will be presented to the Armenian authorities. The dialogue on visa liberalization will be carried out through close cooperation with EU member states to ensure that the process is controlled and meets all necessary standards. Only then will the final decision on visa liberalization be made.