ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գերմանիայի տարածքում ամերիկյան հեռահար հրթիռների տեղակայումը կմեծացնի ռազմական էսկալացիայի վտանգը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտարարել է Բունդեսթագի Սոցիալ-դեմոկրատական ​​կուսակցության խմբակցության ղեկավար Ռոլֆ Մյուտցենիխը։
«Մենք պետք է բարելավենք մեր պաշտպանական կարողությունները, սակայն չպետք է անտեսենք այդ տեղակայման հետ կապված ռիսկերը»,-ասել է Բունդեսթագի պատգամավորը:
Մյուտցենիխի կարծիքով՝ ռազմական էսկալացիայի վտանգը շատ մեծ է։ Նա չի հասկանում, թե ինչու միայն Գերմանիան պետք է տեղակայի նման համակարգեր, և կցանկանար տեսնել, որ Գերմանիայի կառավարությունն իր որոշումը կապում է սպառազինությունների վերահսկման առաջարկների հետ: Պատգամավորը հավելել է, որ շարունակելու է նաև ջանքեր գործադրել Գերմանիայից մնացած ամերիկյան միջուկային մարտագլխիկները հանելու ուղղությամբ։
Ավելի վաղ Միացյալ Նահանգները հայտարարել էր, որ 2026 թվականից կսկսի Գերմանիայում տեղակայել զենքեր, հիպերձայնային հրթիռներ, որոնք կներառեն SM-6 և Tomahawks հրթիռների մարտագլխիկներ։ Նախկինում դրանք տեղակայված էին հիմնականում նավերի վրա:

Размещение американских ракет большой дальности на территории Германии увеличит риск военной эскалации.
Как передает Арменпресс, так заявил глава фракции Социал-демократической партии в Бундестаге Рольф Мютцених.
"Мы должны повысить нашу обороноспособность, но мы не должны игнорировать риски, связанные с этим размещением", — сказал он.
По словам Мютцениха, опасность непреднамеренной военной эскалации весьма велика. Он не понимает, почему только Германия должна размещать такие системы, и хотел бы, чтобы немецкое правительство увязало свое решение с предложениями по контролю над вооружениями. Депутат добавил, что также продолжит добиваться вывода оставшихся американских ядерных боеголовок из Германии.
Ранее США заявили, что с 2026 года начнут развертывание в Германии вооружений, которые будут включать SM-6 и "Томагавки", ранее размещавшиеся в основном на кораблях, и новые гиперзвуковые ракеты.