ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցն իր երկրի աջակցությունն Ուկրաինային համարել է պատմական պատասխանատվության հարց։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Ըստ կանցլերի՝ 2024 թվականին Գերմանիան չի կարող տոնել հուլիսի 20-ը՝ առանց հիշելու Ուկրաինայի խիզախ քաղաքացիներին, ովքեր ավելի քան երկու տարի դիմադրում են ռուսական ագրեսիվ պատերազմին։
«Միայն սեփական պատմության հանդեպ պատասխանատվության զգացումից ելնելով՝ այս դեպքում Գերմանիայի համար հնարավոր է միայն մեկ տարբերակ՝ լինել Ուկրաինայի կողքին»,-ասել է Շոլցը՝ ելույթ ունենալով Բեռլինում Գերմանական դիմադրության հուշահամալիրում՝ 1944 թվականի հուլիսի 20-ին Ադոլֆ Հիտլերի դեմ իրականացված անհաջող մահափորձի 80-ամյակի կապակցությամբ։

Канцлер Германии Олаф Шольц назвал поддержку Украины со стороны Германии вопросом исторической ответственности для его страны.
Об этом сообщает Арменпресс, со ссылкой на РИА Новости,
По мнению канцлера, в 2024 году ФРГ не может отмечать сегодняшнее 20 июля без воспоминаний о храбрых гражданах Украины, которые более двух лет сопротивляются преступной российской агрессивной войне.
"Уже только из чувства ответственности перед собственной историей в этом случае для Германии возможен лишь один вариант: быть на стороне Украины", - заявил Шольц, выступая в Мемориальном центре немецкого Сопротивления в Берлине в субботу по случаю 80-й годовщины неудавшегося покушения на Адольфа Гитлера 20 июля 1944 года.