Brexit-ի չեղարկման մասին հանրագրի կայքը խափանվել Է օգտատերերի հորդահոսքի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանական կառավարական կայքը ժամանակավորապես դադարեցրել Է աշխատանքը տեխնիկական դժվարությունների պատճառով, որոնք ի հայտ են եկել, երբ հազարավոր օգտատերեր փորձել են ստորագրել այնտեղ զետեղված հանրագիրը Brexit-ի չեղարկման օգտին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Guardian թերթը:
Ինչպես նշում Է հրատարակությունը, հանրագիրը, որը կոչ Է անում չեղարկել Լիսաբոնի պայմանագրի 50-րդ հոդվածի գործողությունը եւ պահպանել Եվրամիությանը Մեծ Բրիտանիայի անդամակցությունը, սկսել Է մեծ քանակությամբ ստորագրություններ հավաքել մարտի 20-ի երեկոյան՝ րոպեում մոտավորապես 1,5 հազար ձայն արագությամբ, ինչի արդյունքում ստորագրածների թվաքանակը գերազանցել Է 600 հազարը:
Բայց արդեն հինգշաբթի առավոտյան տեղական ժամանակով ժամը մոտավորապես 9-ին (Երեւանի ժամանակով ժամը 12:00-ին) կառավարական կայքում, որտեղ զետեղված Է հանրագիրը, խափանում Է տեղի ունեցել: Հաղորդվել Է, որ վեբ-Էջն անհասանելի Է, եւ օգտատերերը կարող են փորձել այնտեղ մտնել ավելի ուշ: Համայնքների պալատի ներկայացուցիչը հրատարակությանը հայտնել Է, որ «համակարգի վրա մեծ եւ կայուն բեռնվածության» պատճառով ծագել են տեխնիկական բնույթի դժվարություններ, եւ իշխանություններն աշխատում են, որպեսզի վերականգնեն դրա աշխատանքը: Մեկ ժամում խափանումը հաջողվել Է վերացնել, բայց որոշ ժամանակ անց նոր խափանում Է տեղի ունեցել: Ներկայում կառավարական կայքի աշխատանքը դեռեւս անկայուն Է, սակայն հանրագիրն արդեն ստորագրել Է շուրջ 750 հազար մարդ:
«Կառավարությունը մշտապես հայտարարում Է, որ Եվրամիությունից դուրս գալը ժողովրդի կամքն Է: Մեզ հարկավոր Է վերջ դնել այդ հայտարարություններին՝ ապացուցելով հանրային աջակցության ուժը ԵՄ-ում մնալու համար»,-ասված Է կայքում զետեղված հանրագրում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Сайт с петицией об отмене Brexit "упал" из-за наплыва пользователей
Британский правительственный сайт временно прекратил работу из-за технических трудностей, возникших, когда тысячи пользователей пытались подписать размещенную на нем петицию за отмену Brexit.Как передает Арменпресс, об этом сообщает издание Guardian.
Как сообщает издание, петиция, которая призывает отменить действие Статьи 50 Лиссабонского договора и сохранить членство Великобритании в Европейском союзе, начала собирать большое количество подписей в среду вечером со скоростью около 1,5 тысячи голосов в минуту, в результате количество подписавшихся превысило 600 тысяч.
Но уже в четверг около 9 часов утра по местному времени (11.00 мск) на правительственном сайте, где была размещена петиция, произошел сбой. Сообщалось, что веб-страница недоступна и пользователи могут попытаться зайти на нее позже.
Представитель палаты общин сообщил изданию, что по причине "большой и устойчивой нагрузки на систему" возникли трудности технического характера, и власти работают над тем, чтобы восстановить его работу. Менее чем за час проблему удалось устранить, но через некоторое время вновь произошел сбой.
На данный момент работа правительственного сайта все еще нестабильна, однако петицию подписали уже около 750 тысяч человек.
"Правительство постоянно заявляет, что выход из ЕС – это воля народа. Нам нужно положить конец этим заявлениям, доказав силу общественной поддержки, для того чтобы остаться в ЕС", - говорится в петиции на сайте.