Իմ նպատակն Է աջակցել Գյումրիին. նախագահ Սարգսյանը հյուրընկալել է Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀայաստանիՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է Շիրակի թեմի առաջնորդին՝ վերջերս արքության աստիճանի արժանանալու առիթով և նշել, որ այն սրբազանի տարիների վաստակի, հայրենիքի և եկեղեցու հանդեպ սիրո ու նվիրումի գնահատանքն է:
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանն իր հերթին շնորհավորել է Արմեն Սարգսյանին Հանրապետության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու մեկ տարվա առթիվ՝ նշելով, որ իր համար մեծագույն պատիվ է լինել Հանրապետության նախագահի առաջին հյուրը նոր նստավայրում: Որպես գյումրեցի և որպես Շիրակի թեմի առաջնորդ, Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության նախագահին Գյումրիի հանդեպ մնայուն ուշադրության համար:
Նախագահ Սարգսյանը տեղեկացրել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ իր զրույցի մասին՝ Գյումրիի պատմական կենտրոնը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանավորության տակ վերցնելու վերաբերյալ:«Սա ինձ համար սկզբունքային է, քանի որ դա թույլ չի տա, որպեսզի որևէ մեկը ոտնձգություն անի պատմական շինությունների նկատմամբ,-ասել է նախագահը: -Երկրորդը՝ հնարավորություն կտա որոշակի ծրագրեր, միջազգային ֆինանսավորում ներգրավել Գյումրիի կենտրոնի համար: Իմ նպատակն Է՝ փոքր, մեծ, ամեն տեսակի քայլերով օգտակար լինել եւ աջակցել Գյումրիին»:
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը նշել է, որ Գյումրին բարձր մակարդակի ուշադրության կարիք ունի և համաձայնել է Հանրապետության նախագահի հետ, որ Գյումրու պատմական կենտրոնը պետք է փրկել, վերադարձնել այն իր պատմական սքանչելի տեսքին, հատկապես եթե ուզում ենք զբոսաշրջությունը զարգացնել: Շիրակի թեմի առաջնորդը նշել է, որ այդ ամենի հետ մեկտեղ պետք է լուծվեն նաև քաղաքի մյուս խնդիրները:
Հանրապետության նախագահը առաջնահերթ կարևորել է նաև մարդկանց զբաղվածության հարցը:«Կարող ես լավագույն բնակարանը տալ մարդուն, բայց եթե նա աշխատանք չունի, չի կարողանում իր ընտանիքը պահել, դրա արդյունքը մենք բոլորս գիտենք: Եթե մարդիկ բավարար աշխատանք ունենան կարող են իրենց աշխատանքով բնակարան կամ տուն գնել»,-ասել է Արմեն Սարգսյանը:
Նշելով, որ այսօր կան բոլոր նպաստավոր պայմանները և հնարավորությունները՝ գոնե առաջիկա երկու- երեք տարում առկա խնդիրները լուծելու համար՝ զրուցակիցներն համակարծիք են եղել, որ Գյումրին իր ներուժով մեծ ներդրում կարող է ունենալ ընդհանուր Հայաստանի զարգացման մեջ:

Моя цель заключается в поддержке Гюмри: президент Саргсян принял архиепископа Микаела Аджапагяна
Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня принял предводителя Ширакской епархии архиепископа Микаела Аджапагяна.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ Аппарата президента Армении, Президент Саркисян поздравил предстоятеля Ширакской епархии с недавним получением степени владыки и отметил, что это оценка заслуг лет любви и преданности Родине и церкви.
Архиепископ Микаел Аджапагян, в свою очередь, поздравил Армена Саркисяна по поводу годовщины его назначения на пост Президента Республики, отметив, что для него большая честь быть первым гостем Президента Республики в новой резиденции. Как гюмриец и предводитель Ширакской епархии архиепископ Микаел Аджапахян выразил особую благодарность Президенту Республики за постоянное внимание к Гюмри.
Президент Саргсян сообщил о своей беседе с генеральным секретарем ЮНЕСКО о взятии исторического центра Гюмри под эгиду ЮНЕСКО. “Это принципиально для меня, поскольку это не позволит, чтобы кто-то посягнул на исторические строения” - сказал Президент. “И второе - это даст возможность привлечения международного финансирования для Центра Гюмри. Моя цель -маленькими, большими, любыми шагами быть полезными и поддерживать Гюмри.
Архиепископ Микаел Аджапагян отметил, что Гюмри нуждается во внимании высокого уровня, и согласился с Президентом Республики, что исторический центр Гюмри нужно спасти, вернуть ему его прекрасный исторический вид, особенно если мы хотим развивать туризм. Глава Ширакской епархии также отметил, что наряду с этим должны быть решены и другие проблемы города. Президент Республики отметил также важность проблемы занятости людей. “Можно дать лучшую квартиру человеку, но если у него нет работы, он не может содержать свою семью, то результат этого мы все знаем. Если у людей будет удовлетвирительная работа, они смогут своим трудом купить квартиру или дом” - сказал Армен Саркисян.
Отметив, что сегодня есть все благоприятные условия и возможности для решения существующих проблем, хотя бы в ближайшие два - три года, собеседники сошлись во мнении, что Гюмри своим потенциалом может внести большой вклад в общее развитие Армении.