Հայաստանը վարելու է ճկուն և նախաձեռնողական արտաքին քաղաքականություն. Մխիթար Հայրապետյանի ուղերձը Դիվանագետի օրվա առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի,
սպորտի և երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահՄխիթար Հայրապետյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանում մարտի 2-ին նշվող Դիվանագետի օրվա կապակցությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ուղերձում նշված է. «Արդեն մի քանի տարի է, ինչ մարտի 2-ը Հայաստանում նշվում է որպես դիվանագետի օր. 27 տարի առաջ հենց այս օրը Հայաստանի Հանրապետությունն անդամակցեց ՄԱԿ-ին՝ ընդունելով համամարդկային արժեքների, մարդու իրավունքների պաշտպանության և ժողովրդավարության հաստատման սկզբունքները որպես պետական գաղափարախոսության անբաժանելի մաս:
Նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ սկսեցին հատկապես կարևոր դերակատարում ունենալ դիվանագետները, որոնք թե՛ Հայաստանում, թե՛ Հայաստանի սահմաններից դուրս ամենօրյա նվիրված աշխատանքի շնորհիվ բարձր են պահում մեր երկրի հեղինակությունը, նպաստում հյուրընկալ պետությունների հետ հարաբերությունների զարգացմանը: Հայ դիվանագետները, իսկապես, մեր երկրի հպարտությունն են. պատիվ ունեմ նրանցից շատերին անձամբ ճանաչելու, տեսնելու, թե ինչ հարգանքով ու դրվատանքով են նրանց մասին խոսում օտար գործընկերները: Հայ դիվանագետները մշտապես հավատարիմ են իրենց առաքելությանն ու հայ համայնքին՝ անկախ իրենց ծառայության երկրի բարդ իրավիճակից:
Հետհեղափոխական Հայաստանը, հավատարիմ իր որդեգրած գաղափարներին, վարելու է ճկուն և նախաձեռնողական արտաքին քաղաքականություն՝ առաջնորդվելով Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի հավաքական շահերով: Կառավարությանն արտաքին քաղաքականության իրականացման գործընթացում աջակցելու է նաև խորհրդարանը՝ երկկողմ և բազմակողմ մակարդակներում օգտագործելով խորհրդարանական դիվանագիտության լայն հնարավորությունները:
Վերադառնալով օրվա խորհրդին՝ կրկին ցանկանում եմ շնորհավորել աշխարհի չորս կողմերում ծառայող դիվանագետ գործընկերներիս և մաղթել նրանց բեղուն և արգասաբեր աշխատանք՝ ի շահ Հայաստանի Հանրապետության»:

Армения будет вести гибкую и инициативную внешнюю политику — послание Мхитара Айрапетяна по случаю Дня дипломата
Председатель Постоянной комиссии НС Армении по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Мхитар Айрапетян направил послание по случаю Дня дипломата, который отмечается в Армении 2 марта.
«Вот уже несколько лет 2 марта в Армении отмечается День дипломата – именно в этот день 27 лет назад Армения стала членом ООН, приняв структурные ценности, принципы защиты прав человека и демократии в качестве неотъемлемых составляющих государственной идеологии.
В истории недавно обретшей независимость Армении особо важную роль стали играть дипломаты, которые своим каждодневным преданным трудом – как в Армении, так и за ее пределами высоко держат авторитет нашей страны, способствуя развитию отношений с гостеприимными государствами. Воистину армянские дипломаты – это гордость нашей страны. Имею честь быть лично знаком со многими из них, видеть, с каким уважением и похвалой отзываются о них иностранные партнеры. Армянские дипломаты неизменно верны своей миссии и армянской общине – независимо от сложности ситуации в стране пребывания.
Постреволюционная Армения, верная своим идеалам, будет вести гибкую и инициативную внешнюю политику – руководствуясь собирательными интересами Республики Армения и армянского народа. В проведении внешней политики правительству будет содействовать и парламент — используя широкие возможности парламентской дипломатии на двустороннем и многостороннем уровнях.
Возвращаясь к теме дня, вновь хочу поздравить своих коллег-дипломатов, несущих службу во всех четырех частях света, и пожелать им эффективной, плодотворной работы — во благо Республики Армения».