Ավինյանը ՀՀ-ն զարգացած և կենսունակ էկոհամակարգ ունեցող երկրների շարքում դիրքավորելու հնարավորություն է համարում ՏՏ համաշխարհային համաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ անցկացվել է «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողով 2019»-ի կազմակերպչական աշխատանքներին նվիրված բարձր մակարդակի քննարկում, որի արդյունքում ստեղծվելու է միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, քննարկման ընթացքում Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ այս տարվա հոկտեմբերի 6-9-ը Երևանում անցկացվելիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների 23-րդ համաշխարհային համաժողովը (WCIT 2019) կարևոր իրադարձություն է, քանի որ համաժողովը ոլորտի խոշորագույն և ամենահեղինակավոր միջազգային միջոցառումն է, որը անց է կացվում երկու տարին մեկ անգամ, և վերջին 10 տարում առաջին անգամ է տեղի ունենալու Եվրոպայում, այն է՝ Հայաստանում։ Սա հիանալի հնարավորություն է ընձեռնում դիրքավորելու Հայաստանը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացած և կենսունակ էկոհամակարգ ունեցող երկրների շարքում:
Փոխվարչապետի խոսքով՝ այս խոշորագույն միջոցառմանը հրավիրված են մասնակցելու հանրային և մասնավոր ոլորտի ավելի քան 2000 գործիչներ՝ շուրջ 60 երկրից: Այս տարվա համաժողովի թեմաներն են լինելու արհեստական բանականությունը, կիբեռանվտանգությունը, թվային ապակենտրոնացումը, ազգային թվային օրակարգերը, խելացի քաղաքները և այլն: Համաժողովին մասնակցելու նպատակով արդեն իսկ հարյուրավոր ընկերություններ են գրանցվել, իսկ որոշ երկրների ներկայացուցիչների հետ քննարկվում են տաղավարներով կամ հովանավորչական ծրագրերով հանդես գալու ձևաչափերը։
Տիգրան Ավինյանն ընդգծել է, որ այս ամենը հաշվի առնելով, կառավարությունը և համաժողովի կազմակերպչական թիմը պետք է միասին աշխատեն՝ միջոցառումը ամենաբարձր մակարդակով անցկացնելու համար, ընդ որում յուրաքանչյուր գերատեսչություն պատասխանատու է լինելու իր ոլորտին առնչվող հատվածի կազմակերպման համար։ Տիգրան Ավինյանը հավելել է, որ արդեն իսկ առկա է Ֆրանկաֆոնիայի համաժողովի կազմակերպման հարուստ փորձը ու դրանով սահմանված բարձր նշաձողը, և Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողով ոչնչով չի զիջելու այլ կարևոր միջոցառումներին, դեռ ավելին՝ պետք է ձգտել նոր նշաձող սահմանելուն։

World Congress on IT a great opportunity to position Armenia in list of countries with developed and viable ecosystem – deputy PM
YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. High-level discussion dedicated to the organizational works of the World Congress on Information Technology 2019 was held in the Armenian government led by deputy prime minister Tigran Avinyan. An inter-agency working group will be formed based on the discussion, the deputy PM’s Office told Armenpress.
During the meeting Tigran Avinyan said the WCIT 2019, which will be held in Yerevan, is an important event because the Congress is being held every two years, and in the past 10 years it will take place in Europe, that is in Armenia, for the first time. The event provides a great opportunity to position Armenia in the list of countries with a developed and viable ecosystem.
The deputy PM said over 2000 figures from public and private sector are invited to attend the Congress. The topics of the Congress are artificial intelligence, cybersecurity, digital decentralization, national digital agendas, smart cities and etc. Already hundreds of companies have been registered for participation in the Congress.
Avinyan said the government and the Congress organizational team should work jointly aimed at holding the event at the highest level.