Փաշինյանը և Այաթոլլա Սեյեդ Ալի Խամենեին համակարծիք են՝ ԼՂ հակամարտության համապարփակ կարգավորումը հնարավոր է բացառապես խաղաղ ճանապարհով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Իրան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում հյուրընկալվել է Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Սեյեդ Ալի Խամենեիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Այաթոլլա Սեյեդ Ալի Խամենեին ողջունել է ՀՀ վարչապետի այցը և նշել, որ տեղեկացվել է Նիկոլ Փաշինյանի և Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի բանակցությունների արդյունքների մասին: Այաթոլլա Ալի Խամենեին իր աջակցությունն է հայտնել հայ-իրանական բազմաոլորտ համագործակցության զարգացմանն ու այդ ուղղությամբ նախատեսվող քայլերին: Նա առանձնակի կարևորել է հայ-իրանական տնտեսական փոխգործակցության ընդլայնումն ու խթանումը:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար` ընդգծելով, որ Հայաստանը շահագրգիռ է բարեկամ Իրանի հետ հարաբերությունների շարունակական զարգացմամբ ու ընդլայնմամբ:
Ջերմ մթնոլորտում անցած հանդիպման ընթացքում վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական իրադարձություններին և ժողովրդական հեղափոխությանը:
Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդը տեղեկացրել է, որ ուշադրությամբ հետևել է Հայաստանում խաղաղ և ժողովրդավարական կանոններով տեղի ունեցած գործընթացներին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային տարբեր խնդիրների: Նիկոլ Փաշինյանը և Այաթոլլա Սեյեդ Ալի Խամենեին համակարծիք են եղել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորումը հնարավոր է բացառապես խաղաղ ճանապարհով:

Armenian PM, Ayatollah Khamenei share opinion that NK conflict can be settled only through peaceful means
YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan met with the Supreme Leader of Iran Ayatollah Khamenei in the sidelines of his official visit to Iran.
As ARMENPRESS was informed from the office of the Prime Minister of Armenia, Ayatollah Khamenei welcomed the visit of PM Pashinyan to Iran and noted that he has been informed on the results of the talks between Pashinyan and Iranian President Hassan Rouhani. Ayatollah Khamenei expressed support for the development of Armenian-Iranian multidimensional cooperation. He particularly highlighted the expansion and promotion of the Armenian-Iranian economic partnership.
Nikol Pashinyan thanked for the reception, emphasizing that Armenia is interested in continuous development and expansion of relations with friendly Iran.
During the meeting in warm atmosphere Nikol Pashinyan referred to the political developments in Armenia and the popular revolution.
The Supreme leader of Iran noted that he attentive followed the developments in Armenia that were peaceful and in line with democratic rules.
During the meeting the interlocutors touched upon various regional issues. Nikol Pashinyan and Ayatollah Khamenei agreed that the comprehensive and lasting settlement of the Nagorno-Karabakh conflict is possible only through peaceful means.