Ռուբեն Բաբայանը թատրոնի բազմաբնույթ խնդիրների լուծման գործում կարևորում է «Թատրոնի մասին» ՀՀ օրենքի ստեղծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, տնօրեն Ռուբեն Բաբայանը թատրոնների առջև ծառացած բազմաթիվ խնդիրների լուծման գործում մեծ նշանակություն է տալիս «Թատրոնի մասին» ՀՀ օրենքի ստեղծմանը, այն հանձնաժողովին, որը զբաղվելու է նախագծի մշակմամբ:
«Օրենսդրական դաշտը, որում գործում է թատրոնը, բացարձակ չի համապատասխանում թատրոնի գործունեության բնույթին: Ես նկատի ունեմ և՛ հարկային դաշտը, և՛ գնումների մասին օրենքը, և՛ աշխատանքային օրենսգիրքը, և՛ ՊՈԱԿ-ի մասին օրենքը, որին ենթարկվում է թատրոնը, որի վիճակն ավելի վատթարացավ ստեղծագործական տեսանկյունից, քանի որ ֆինանսական հաշիվներն անցան գանձապետարան:
Մեր երկրում գործող օրենքները բացարձակապես հաշվի չեն առնում թատրոնի ստեղծագործական գործունեության բնույթը, և մենք չունենք հատուկ օրենք թատրոնի մասին, մենք չունենք այն, ինը պարտադիր է այն երկրի համար, որն ուզում է զարգացնել մշակույթը: Խոսքը հովանավորչության, մեկենասության օրենքի մասին է: Հնարավոր չէ միայն պետական աջակցությամբ կամ սեփական եկամուտներով զարգացնել արվեստը»,-«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Բաբայանը:
Նա ընդգծեց, որ ստեղծված հանձնաժողովն օրենք գրել չի կարող, այն կարող է ներկայացնել առաջարկություններ, խորհուրդներ: «Պետք է լինի պրոֆեսիոնալ հանձնաժողով` բաղկացած իրավաբաններից, տնտեսագետներից, մշակութաբաններից, գուցե տարբեր երկրների փորձագետներից, որոնց հետ կարելի է խորհրդակցել, մարդկանցից, որոնք ներկայացնում են երկրներ, որտեղ թատրոնի օրենքը մշակված է ու գործում է: Մենք ունենք սիրողական մակարդակում գործող հանձնաժողով, և խոսքն այն մասին չէ, թե ովքեր են հանձնաժողովի անդամները. նրանք հեղինակավոր մարդիկ են, բայց կրկնում եմ`եթե մենք ցանկանում ենք, որ ինչ-որ մի հանձնաժողով տա արդյունք, այն չպետք է գործի սիրողական սկզբունքներով: Այն պետք է լինի պրոֆեսիոնալ, վարձատրվող, որ հանձնաժողովի անդամներն իրենց աշխատանքային ժամը նվիրեն այդ գործին, այլ ոչ թե աշխատանքային ժամից դուրս ում ինչպես հարմար է նշանակեն հանդիպում, հավաքվեն ու պարզապես զրուցեն հետաքրքիր թեմաների շուրջ»,- ընդգծեց Բաբայանը:
Նրա խոսքով` յուրաքանչյուր օրենք պետք է նպաստի այն ոլորտի պահպանմանն ու զարգացմանը, ինչին ուղղված է այդ օրենքը: «Երբ օրենքը ստեղծում է համապատասխան մեխանիզմներ, խրախուսում է ազատ ստեղծագործությունը, երբ կարողանում է ստեղծագործող անձնակազմին տարանջատել սպասարկող անձնակազմից, երբ այն հնարավորություն է տալիս, որ ծնվեն, զարգանան և բնականոն մահանան տարբեր թատերախմբեր, միայն այդ ժամանակ ես հասկանում այդ օրենքի նպատակահարմարությունն ու կարևորությունը»,- նշեց Ռուբեն Բաբայանը:
Հանձնաժողովի անդամի համոզմամբ` տաղանդը հավերժ չէ և տրվում է որոշ ժամանակով, այն մարդուց կախված չէ: «Եթե մարդը 15 տարի ուրախացրել, հուզել է թատերասերներին և հիմա չի կարողանում դա անել, ինչ է, նրան պետք է դո՞ւրս շպրտել: Շատ կարևոր են արվեստագետի սոցիալական պաշտպանվածության հարցը, երիտասարդներին տրվող հնարավորությունները, թատերական շենք և թատրոն հասկացություններն իրարից տարանջատելը: Օրենքը այդ ամենը պետք է համակարգի, բացի այդ՝ յուրաքանչյուր օրենքի մեջ ժամանակի ընթացքում տեղի կունենան որոշակի փոփոխություններ, որովհետև թատրոնը ժամանակի մեջ գործող արվեստ է»,-եզրափակեց Ռուբեն Բաբայանը:
ՀՀ մշակույթի նախկին նախարար Լիլիթ Մակունցը 2018 թվականի նոյեմբերի 6-ին ստորագրել է հրաման, որով նախատեսվում է «Թատրոնի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի մշակման նպատակով ստեղծել մասնագիտական հանձնաժողով և հաստատել դրա անհատական կազմը: Հանձնաժողովում ընդգրկված են այժմ ՀՀ մշակույթի նախարարի պարտականությունները կատարող Նազենի Ղարիբյանը, դրամատուրգ Կարինե Խոդիկյանը, «Հայ դերասանների միություն» ՀԿ նախագահ Արթուր Ղուկասյանը, Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն Վարդան Մկրտչյանը, թատերագետ Արա Նեդոլյանը, ՀԹԳՄ նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը, բեմադրիչ, Փոքր թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Վահան Բադալյանը, մշակույթի նախարարության իրավաբանական վարչության պետ Անուշ Ղազարյանը, մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության գլխավոր մասնագետ Նաիրա Հայրապետյանը, Հ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար և տնօրեն Ռուբեն Բաբայանը և բեմադրիչ Արսեն Աբրահամյանը։

Рубен Бабаян в вопросе разрешения разных проблем театра считает важным создание Закона РА “О театре”
Художественный руководитель, директор Государственного кукольного театра им. О. Туманяна Рубен Бабаян в вопросе решения многочисленных проблем, возникающих перед театрами, придает важное значение созданию закона РА “О театре” и той комиссии, которая займется разработкой этого проекта.
“Законодательное поле, в котором работает театр, абсолютно не соответствует характеру его деятельности. Я имею в виду и налоговое поле, и закон “О закупках”, и трудовой кодекс, и закон о ГНКО, которому подчиняется театр. Состояние театра с творческой точки зрения ухудшилось, так как финансовые счета перешли в казначейство. Действующие в нашей стране законы абсолютно не учитывают характер творческой деятельности театра, и у нас нет специального Закона о театре, у нас нет того, что необходимо для страны, которая хочет развивать культуру. Речь идет о “Законе о благотворительности и меценатстве”. Невозможно только при содействии государства и собственными доходами развивать искусство”, - в беседе с корреспондентом «Арменпресс» заметил Бабаян.
Он подчеркнул, что созданная комиссия не может написать закон, она может лишь сделать предложения и дать советы.
“Должна быть профессиональная комиссия, состоящая из юристов, экономистов, искусствоведов, возможно экспертов из разных стран, с которыми можно будет проконсультироваться, из людей, представляющих страны, где Закон театра уже разработан и действует. У нас есть комиссия на любительском уровне, и речь не о том, кто члены комиссии, они авторитетные люди, но, повторяю, если мы хотим, чтобы какая-то комиссия работала результативно, она не должна действовать на любительских принципах. Она должна быть профессиональной, оплачиваемой, чтобы члены комиссии посвящали свое рабочее время этому делу, чтобы не назначали встреч в нерабочее время, кому когда удобно, собирались и просто беседовали на интересные темы" - подчеркнул Бабаян. По его словам, каждый закон должен способствовать сохранению и развитию той области, на которую направлен этот закон.
“Когда закон создает соответствующие механизмы, поощряет свободное творчество, когда может различить творческий коллектив от обслуживающего персонала, когда он позволяет, чтобы рождались, развивались и закономерно умирали разные театральные труппы, лишь тогда я пойму целесообразность и важность этого закона” - отметил Рубен Бабаян.
По убеждению одного из членов комиссии, талант не вечен, дается на какое-то время и не зависит от человека. “ Если человек 15 лет радовал, расстраивал театралов и сейчас не может этого делать, значит надо его вышвырнуть. Очень важны вопросы социальной защищенности деятеля искусства, возможности, предоставляемые молодым людям, различение понятий “театральное здание” и “театр”. Закон все это должен урегулировать, кроме того, в каждом законе со временем происходят определенные изменения, потому что театр это искусство, действующее во времени” - заключил Рубен Бабаян.
Бывший министр культуры Армении Лилит Макунц 6-го ноября 2018 года подписала приказ о создании специализированной комиссии с целью разработки проекта “Закона о театре” и утверждении ее состава. В составе комиссии: исполняющая обязанности министра культуры Армении Назени Гарибян, драматург Каринэ Ходикян, председатель общественной организации ”Союз актеров Армении” Артур Гукасян, директор Национального академического театра им. Г. Сундукяна Вардан Мкртчян, театровед Ара Недолян, председатель ТОА Акоп Казанчян, постановщик, художественный руководитель Малого театра Ваан Бадалян, начальник юридического управления Министерства культуры Ануш Казарян, главный специалист управления современного искусства Министерства культуры Армении Наира Айрапетян, художественный руководитель и директор Государственного кукольного театра им. О. Туманяна Рубен Бабаян и постановщик Арсен Абрамян.