Post Classical Ensemble-ի համերգով մեկնարկեցին 2020թ. գարնանը ԱՄՆ-ում կայանալիք հայկական փառատոնի միջոցառումները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը փետրվարի 19-ին հյուրընկալել է գալա համերգ` նվիրված հայ արվեստի ու երաժշտության հարստությանն ու բազմազանությանը, որով ազդարարվեց Post Classical Ensemble-ի 2020թ. հայկական փառատոնի մեկնարկը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից։
Հաղորդագրության մեջ նաև նշված է. «Երեկոյին ներկա էին գալիք փառատոնի գործադիր կոմիտեի անդամները, հովանավորներն ու աջակիցները: Համերգի ընթացքում ելույթ ունեցավ աշխարհահռչակ հայ թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը` նվագակցությամբ Post Classical Ensemble-ի կոնցերտմայստեր Նաթանել Դրայբլաթի, ովքեր հյուրերի համար կատարեցին Բախի, Լիգետիի, Խուդոյանի, Կոդալիի ու այլոց ստեղծագործություններ:
Իր ելույթում դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը խոսեց մշակութային դիվանագիտության կարևորության, պատմության ընթացքում մշակույթների սինթեզի ու խաչաձևման և մշակութային կապերի խթանման անհրաժեշտության մասին: Ավելի ուշ Post Classical Ensemble-ի գործադիր տնօրեն Ջոզեֆ Հորովիցը ներկայացրեց հայկական փառատոնի ամփոփ նկարագիրը:
2020թ. նախատեսված «Նռան գույնը. հայկական ոդիսական» փառատոնը, որի համանախագահներն են ամերիկահայ բարերարներ Ասո Դավիդյանն ու Նուբար Աֆեյանը, ընդգրկելու է մի շարք միջոցառումներ, այդ թվում` ԱՄՆ ազգային պատկերասրահում կայանալիք հայկական ֆիլմերի փառատոնն ու Վաշինգտոնի ազգային տաճարում տեղի ունենալիք աննախադեպ համերգը` մասնակցությամբ Վաշինգտոնի ազգային տաճարի ռեզիդենտ նվագախումբ հանդիսացող Post Classical Ensemble-ի, թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանի, կոմպոզիտոր Վաչե Շարաֆյանի ու նկարիչ Գևորգ Մուրադի: Բացի այդ, Վաշինգտոնում ու Նյու Յորքում նախատեսվում են մի շարք այլ միջոցառումներ, որոնք կոչված են բացահայտելու հայկական մշակութային հարուստ ժառանգությունն ու ավանդույթները: Մշակութային այս ձեռնարկը կդառնա վերջին տարիների ընթացքում ԱՄՆ-ում հայ մշակույթին նվիրված երրորդ խոշորագույն իրադարձությունը` «Սմիթսոնիան» հաստատության «Ֆոլքլայֆ» փառատոնից ու «Մետրոպոլիտան» թանգարանի «Հայաստան» ցուցադրությունից հետո»:

Armenian festival events in USA launched by Post Classical Ensemble’s concert
YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. The Embassy of Armenia in the United States hosted a gala concert and dinner celebrating the richness and diversity of Armenian art and music on February 19 kicking off the Post Classical Ensemble’s Spring 2020 Armenian Festival. Attended by the members of the upcoming festival’s executive committee, festival sponsors and supporters, the evening featured a stunning performance by world-renowned Armenian cellist Narek Hakhnazaryan, accompanied by Post Classical Ensemble’s Concertmaster Natanel Draiblate, who enchanted the audience with their renditions of works by Bach, Ligeti, Khudoyan, Kodaly and others, ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia.
In his opening remarks Ambassador Varuzhan Nersesyan spoke about the power of cultural diplomacy, the synthesis of cultures throughout history and the promotion of cross cultural ties. Later during the evening PCE Executive Director Joseph Horowitz gave a brief outline of the upcoming festival.
“The Color of Pomegranates: An Armenian Odyssey” 2020 Armenian Festival, co-chaired by Armenian-American benefactors Aso Tavitian and Noubar Afeyan, will comprise a series of events, including an Armenian Film Festival at the National Gallery of Art and an unprecedented multi-media immersion experience and concert at the Washington National Cathedral, featuring the PCE (ensemble-in-residence at the Washington National Cathedral), cellist Narek Hakhnazaryan, composer Vache Sharafyan and visual artist Kevork Mourad. In addition to these, a number of other events such as Armenian art exhibitions and concerts are slated to be held in Washington DC and New York. The 2020 Armenian Festival will be the third major cultural event in the US in the past few years exploring Armenian cultural heritage and traditions, following last year’s Smithsonian Folklife Festival’s Armenian program and the Metropolitan Museum’s landmark ‘Armenia' exhibition.