Միջազգային ռազմական փորձագետները բարձր են գնահատել «IDEX 2019»-ում ցուցադրված հայկական արտադրանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արաբական Միացյալ Էմիրությունների մայրաքաղաք Աբու Դաբիում ընթացող «IDEX-2019» համաշխարհային ցուցահանդեսի տաղավարներում ցուցադրված հայկական ռազմական արտադրանքը բարձր գնահատականի է արժանացել միջազգային ռազմական փորձագետների կողմից: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը, ով նախարար Դավիթ Տոնոյանի պատվիրակության կազմում օրերս ԱՄԷ-ում էր:
««IDEX-2019»-ը Աբու Դաբիում երկու տարին մեկ անգամ անցկացվող համաշխարհային մեծ ցուցահանդես է`զենք-զինամթերքի, ռազմական արդյունաբերության և ընդհանրապես ռազմական արտադրանքի: Լինում է պրոֆիլային երկու ուղղությամբ` ցամաքային և ծովային: Հայաստանը ոչ միայն առաջին անգամ էր մասնակցում այդ միջոցառմանը, այլ ընդհանրապես առաջին անգամ էինք որոշակի արտադրանք ներկայացնում միջազգային ցուցահանդեսներում: Պետք է ասեմ, որ միջազգային որոշ փորձագետներ արդեն ֆիքսել են և բարձր գնահատել, որ Հայաստանն այդպիսի հետաքրքիր նորություններ է ներկայացրել»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակը նշեց, որ ներկայացվել են հայկական ռազմարդյունաբերության նորույթները:
«Մի շարք նորություններ կային, հատկապես` ռադիոէլեկտրոնիկայի բնագավառում`հայկական ռազմարդյունաբերական ձեռնարկությունների կողմից: Միջոցառումը նոր է ավարտվել, թե ովքեր ինչ հետաքրքրություն են դրսևորել, որոշ ժամանակ անց կունենանք այդ ամենն ամփոփելու հնարավորությունը»,- նշեց նա:
Արծրուն Հովհաննիսյանը հավելեց, որ միջազգային այսպիսի հարթակներում հանդես գալով՝ Հայաստանը կարող է լուրջ կապեր ձեռք բերել, որոնք, եթե ոչ այսօր, ապա պետք կգան հետագայում:
«IDEX» համաշխարհային ցուցահանդեսին մասնակցում է աշխարհի շուրջ 95 պետություն: Ռազմական համաշխարհային ցուցահանդեսում Հայաստանը ներկայացրել է հետևյալ արտադրանքները՝ էլեկտրաօպտիկական հակահարվածային համակարգ- 3k01, դիպուկահար հրացան- K-8, T72A տեսակի տանկի գնդացրի համար նախատեսված ջերմատեսիլ նշանառության սարք, ականազերծման ինդուկցիոն սարք- RIA-1, զրահաբաճկոն- GS-47/0717, հետախուզական անօդաչու թռչող սարքերի տարբեր տեսակներ, ռազմական և ստրատեգիական կոշիկներ, դիպուկահարի 3x9 նշանառու սարք, թիրախի հայտնաբերման միկրոալիքային ուժեղացուցիչ- 75G:
Հիացականգնահատականի է արժանացել նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարության զինվորական նվագախմբի ու պատվո պահակախմբի ելույթը: «Վերջին տարիներին համագործակցության լավ ավանդույթ է ձևավորվել «Երևանի թմբուկներ» խմբի և ՀՀ ԶՈՒ պատվո պահակախմբի միջև, ինչպես Հայաստանում տեղի ունեցող միջոցառումների ժամանակ, այնպես էլ` դրսում: Դա մշակույթի տեսակ է դարձել արդեն: Այդ խմբերը ԱՄԷ են մեկնել հյուրընկալող երկրի հրավերով, և հատուկ ուզում եմ շեշտել, որ իրենք արդեն այսօրվա դրությամբ դեռ չեն վերադարձել, որովհետև նրանց ուղղակի պահում են այնտեղ: Այդքան նրանց շատ սիրել են: Ամեն օր գրեթե նույն հաճախականությամբ շարունակում են ելույթ ունենալ հյուրերի ու այցելուների համար: Արդեն ունեն նաև այլ միջոցառումներին մասնակցելու հրավերներ»,- ասաց Հովհաննիսյանը:

YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. International military experts have highly appreciated the Armenian military production displayed at the IDEX-2019 International Defense Exhibition and Conference in the UAE capital of Abu Dhabi, Armenian defense ministry spokesperson Artsrun Hovhannisyan, who was in the Armenian delegation during the recent visit to the UAE, told ARMENPRESS.
“IDEX-2019 is a global exhibition that is being held in Adu Dhabi every two years demonstrating arms-ammunition, military industry and military production in general. It has two profile directions – land and sea. Armenia was not only participating in the event for the first time, but for the first time was presenting a certain military production at an international exhibition. I want to state that several international experts have already fixed and highly valued that Armenia presented such interesting new products”, Hovhannisyan said.
The defense ministry spokesperson informed that the new products of the Armenian military industry have been displayed.
“There were a number of new products especially in the field of radio electronics by Armenian military industry enterprises. The event has just ended, and we will have the opportunity to sum up who have shown an interest soon”, he said.
Artsrun Hovhannisyan added that by participating in such international platforms Armenia can establish serious ties which will be useful if not today, than in the future.
Nearly 95 countries are participating in the IDEX international exhibition.
Armenia has presented the following military products at the event:
-Electro-optic countermeasure system 3K01
-Sniper Rifle K-8
-Thermal imaging gunner sight for T72A tank
-Inductive mine detector RIA-1
-Bulletproof vest GS-47/0717
-Various types of reconnaissance UAVs, all in final stages of development, with proven technologies
-Military and tactical boots
-Pancratic sniper sight 3*9
-Microwave transistor amplifier for target detection HFAS-75G
The brilliant performance of the Armenian defense ministry’s Military Orchestra and the Guards of Honor has also been highly appreciated. “In recent years a good cooperation tradition has been formed between the Yerevan Drums musical group and the Guards of Honor of the Armenian Armed Forces during the events taking place in Armenia and abroad. This has already become a type of culture. These groups visited the UAE at the invitation of the hosting country, and I want to state that they have not returned yet because they are just kept there. They have been loved so much. Almost every day they continue performing for the guests and visitors. They already have invitations for participating in other events”, Hovhannisyan said.