Միջազգային ռազմական փորձագետները բարձր են գնահատել «IDEX 2019»-ում ցուցադրված հայկական արտադրանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արաբական Միացյալ Էմիրությունների մայրաքաղաք Աբու Դաբիում ընթացող «IDEX-2019» համաշխարհային ցուցահանդեսի տաղավարներում ցուցադրված հայկական ռազմական արտադրանքը բարձր գնահատականի է արժանացել միջազգային ռազմական փորձագետների կողմից: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը, ով նախարար Դավիթ Տոնոյանի պատվիրակության կազմում օրերս ԱՄԷ-ում էր:
««IDEX-2019»-ը Աբու Դաբիում երկու տարին մեկ անգամ անցկացվող համաշխարհային մեծ ցուցահանդես է`զենք-զինամթերքի, ռազմական արդյունաբերության և ընդհանրապես ռազմական արտադրանքի: Լինում է պրոֆիլային երկու ուղղությամբ` ցամաքային և ծովային: Հայաստանը ոչ միայն առաջին անգամ էր մասնակցում այդ միջոցառմանը, այլ ընդհանրապես առաջին անգամ էինք որոշակի արտադրանք ներկայացնում միջազգային ցուցահանդեսներում: Պետք է ասեմ, որ միջազգային որոշ փորձագետներ արդեն ֆիքսել են և բարձր գնահատել, որ Հայաստանն այդպիսի հետաքրքիր նորություններ է ներկայացրել»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակը նշեց, որ ներկայացվել են հայկական ռազմարդյունաբերության նորույթները:
«Մի շարք նորություններ կային, հատկապես` ռադիոէլեկտրոնիկայի բնագավառում`հայկական ռազմարդյունաբերական ձեռնարկությունների կողմից: Միջոցառումը նոր է ավարտվել, թե ովքեր ինչ հետաքրքրություն են դրսևորել, որոշ ժամանակ անց կունենանք այդ ամենն ամփոփելու հնարավորությունը»,- նշեց նա:
Արծրուն Հովհաննիսյանը հավելեց, որ միջազգային այսպիսի հարթակներում հանդես գալով՝ Հայաստանը կարող է լուրջ կապեր ձեռք բերել, որոնք, եթե ոչ այսօր, ապա պետք կգան հետագայում:
«IDEX» համաշխարհային ցուցահանդեսին մասնակցում է աշխարհի շուրջ 95 պետություն: Ռազմական համաշխարհային ցուցահանդեսում Հայաստանը ներկայացրել է հետևյալ արտադրանքները՝ էլեկտրաօպտիկական հակահարվածային համակարգ- 3k01, դիպուկահար հրացան- K-8, T72A տեսակի տանկի գնդացրի համար նախատեսված ջերմատեսիլ նշանառության սարք, ականազերծման ինդուկցիոն սարք- RIA-1, զրահաբաճկոն- GS-47/0717, հետախուզական անօդաչու թռչող սարքերի տարբեր տեսակներ, ռազմական և ստրատեգիական կոշիկներ, դիպուկահարի 3x9 նշանառու սարք, թիրախի հայտնաբերման միկրոալիքային ուժեղացուցիչ- 75G:
Հիացականգնահատականի է արժանացել նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարության զինվորական նվագախմբի ու պատվո պահակախմբի ելույթը: «Վերջին տարիներին համագործակցության լավ ավանդույթ է ձևավորվել «Երևանի թմբուկներ» խմբի և ՀՀ ԶՈՒ պատվո պահակախմբի միջև, ինչպես Հայաստանում տեղի ունեցող միջոցառումների ժամանակ, այնպես էլ` դրսում: Դա մշակույթի տեսակ է դարձել արդեն: Այդ խմբերը ԱՄԷ են մեկնել հյուրընկալող երկրի հրավերով, և հատուկ ուզում եմ շեշտել, որ իրենք արդեն այսօրվա դրությամբ դեռ չեն վերադարձել, որովհետև նրանց ուղղակի պահում են այնտեղ: Այդքան նրանց շատ սիրել են: Ամեն օր գրեթե նույն հաճախականությամբ շարունակում են ելույթ ունենալ հյուրերի ու այցելուների համար: Արդեն ունեն նաև այլ միջոցառումներին մասնակցելու հրավերներ»,- ասաց Հովհաննիսյանը:

Международные военные эксперты высоко оценили армянскую продукцию, представленную на “IDEX-2019”
Армянская военная продукция, представленная в павильонах Всемирной выставки “IDEX-2019” в Абу-Даби, столице Объединенных Арабских Эмиратов, была высоко оценена международными военными экспертами. Об этом в беседе с «Арменпресс» заявил пресс-секретарь Министерства обороны Арцрун Ованнисян во время своего недавнего визита в ОАЭ.
«IDEX-2019 - это всемирная выставка, которая проводится в Абу-Даби каждые два года - оружие, боеприпасы, военная промышленность и военная продукция в целом. Имеет профиль в обоих направлениях: на суше и на море. Армения не только впервые участвовала в этом мероприятии, но и в целом, мы впервые представили продукцию на международных выставках. Должен сказать, что некоторые международные эксперты уже зафиксировали и высоко оценили, что Армения представила такие интересные новости », - сказал Ованнисян.
Пресс-секретарь Минобороны отметил, что были представлены новинки армянской военной промышленности.
«Было много новостей, особенно в области радиоэлектроники, со стороны армянских военно-промышленных предприятий. Мероприятие только что закончилось, и у нас будет возможность подвести итоги», - сказал он.
Арцрун Ованнисян добавил, что, появившись на таких международных площадках, Армения может иметь серьезные отношения, которые, если не сегодня, пригодятся в будущем.
Около 95 стран мира принимают участие в международной выставке “IDEX”. На военной международной выставке Армения представила следующие продукты: система электро-оптическая противоударная система 3k01, снайперская винтовка К-8, система прицела для танка T72A, индукционное устройство для разминирования RIA- 1, бронежилет GS-47/0717, различные типы беспилотных летательных аппаратов, военная и стратегическая обувь, устройство снайперского прицела 3x9, микроволновый усилитель обнаружения цели - 75G.
Восхищения было удостоено выступление военного оркестра Министерства обороны Армении. «В последние годы между группой “Барабаны Еревана” и почетным караулом Вооруженных сил Армении сложилась хорошая традиция сотрудничества - как во время событий, происходящих в Армении, так и за рубежом. Это уже стало своего рода культурой. Эти группы отправились в Объединенные Арабские Эмираты по приглашению принимающей страны, и я хочу подчеркнуть, что на сегодня они еще остаются там, их не отпускают. Так их сильно полюбили. Они практически с одинаковой частотой продолжают выступать для гостей и посетителей. У них также есть уже приглашения для участия в других мероприятиях», - сказал Ованнисян.