Հայաստանում դժվար կացության մեջ հայտնված 4 հնդիկների դեպքին անդրադարձել են Հնդկաստանի ԱԳ նախարարն ու ՀՀ ոստիկանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկական տուրիստական ընկերությունների ապօրինությունների ու խաբեության արդյունքում Հայաստանում դժվար կացության մեջ հայտնված չորս հնդիկ երիտասարդների դեպքը Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարության և ՀՀ ոստիկանության ուշադրության կենտրոնում է:
ՀՀ ոստիկանությունը ծանոթ է հնդիկ երիտասարդների հայտարարությանն ու արձանագրում է՝ նրանց հետ ապօրինի են վարվել Հնդկաստանի տարածքում: «ՀՀ ոստիկանությունը հրապարակմանը տեղյակ է. նշված տեղեկությունը Հնդկաստանի տարածքում կատարված ապօրինության մասին է»,-«Արմենպրես»-ին ասաց ՀՀ ոստիկանության լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Աշոտ Ահարոնյանը:
Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարար Սուշմա Սվարաջը ևս անդրադարձնել է 4 հնդիկների մասին տեղեկությանը: Նա «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում մասնավորապես գրել է. «Ես ծանոթացել եմ Daily Hindustan-ի փետրվարի 7-ի հոդվածին` Փենջաբ նահանգի 4 հնդիկների մասին, ովքեր հայտնվել են Հայաստանում: ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպանը գնացել է նրանց մոտ և ցուցաբերել է անհրաժեշտ օգնություն ու աջակցություն»: Սվարաջը նաև նշել է, որ իրենց ուշադրության կենտրոնում են լինելու տուրօպերատորների ապօրինի գործողությունները:
Հնդկական լրատվամիջոցները, մասնավորապես՝ «Hindustan times»-ը «5 օր ոչինչ չեն կերել» վերտառությամբ հոդված է հրապարակել, որտեղ նշել է, որ Փենջաբ նահանգի 4 երիտասարդներ հայտնվել են անելանելի իրավիճակում: Հրապարակվել է նաև տեսանյութ, որտեղ երիտասարդները պնդում են, որ 5 օր հաց չեն կերել, իսկ տանտերը պահանջում է դուրս գալ տնից: Ըստ օրաթերթի` այդ հնդիկները Հայաստանում են հայտնվել հնդկական տուրիստական գործակալության կողմից տրամադրված վիզայի միջոցով աշխատելու նպատակով, սակայն նրանց չի հաջողվել Հայաստանում աշխատանք գտնել: Դեպքը նաև հնդիկ պատգամավորների ուշադրության կենտրոնում է. նրանք աշխատում են ապօրինություն թույլ տված հնդկական զբոսաշրջային յոթ գործակալների պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ: Նրանցից 6-ն արդեն հրավիրվել են Փենջաբ նահանգի Կապուրտալա քաղաքի ոստիկանություն:
ՀՀ Միգրացիոն պետական ծառայության տվյալներով՝ Հայաստանում 2018թ. Հնդկաստանի 1882 քաղաքացի ստացել է ժամանակավոր կացության կարգավիճակ,25-ը՝ մշտական (ընդհանուր թվով 1907): Վերջին տարիներին Հայաստան մուտք գործող Հնդկաստանի քաղաքացիների թվի աճը պայմանավորված է նաև վիզայինքաղաքականությամբ։

МИД Индии и полиция Армении отреагировали на ситуацию с четырьмя молодыми индийцами, оказавшимся в тяжелом состоянии в Армении
Инцидент с четырьмя молодыми индийцами, попавшими в тяжелую ситуацию в Армении из-за обмана индийских туристических компаний, находится в центре внимания МИД Индии и полиции Армении.
Полиция Армении осведомлена о заявлении данных граждан Индии и заявляет, что с ними незаконно обращались на территории Индии. «Полиция Республики Армения осведомлена о публикации. Данная информация касается нарушения законов в Индии», - в беседе с Арменпресс сказал представитель полиции Армении Ашот Агаронян.
Министр иностранных дел Индии Сушма Сварадж также коснулась данного инцидента. Он написал в Twitter: «Я ознакомился со статьей Daily Hindustan от 7 февраля о четырех индейцах из Пенджаба, которые приехали в Армению. Посол Индии в Армении поехал к ним и оказал необходимую помощь и поддержку». Сварадж также отметил, что незаконная деятельность туроператоров будет в центре их внимания.
Индийские СМИ, в частности, «Hindustan times» опубликовала статью под названием «5 дней ничего не ели», в которой рассказывается, как четверо молодых людей из штата Пенджаб оказались в отчаянном положении. Также было опубликовано видео, где молодые люди утверждают, что они не ели ничего в течение пяти дней, а домовладелец требует покинуть дом. Согласно газете, эти индийцы прибыли в Армению для работы по визе, выданной индийским туристическим агентством, но не смогли найти работу в Армении. Инцидент также находится в центре внимания индийских депутатов. Они работают над тем, чтобы привлечь к ответственности семь индийских туроператоров. 6 из них уже вызваны в полицию города Капуртала в Пенджабе.