Սպիտակը վառ վկայություն է, որ մարդկությունը միասին կարող է ստեղծել առաջադեմը. Սերժ Թանկյան
ԵՐԵՎԱՆ, ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկահայ ռոք երգիչ, հայտնի «System of a Down» ալտերնատիվ մետալ-ռոք խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը երաժշտության և փոփ-մշակույթի ասպարեզում հեղինակավոր «Rolling Stone» ամսագրին հարցազրույց է տվել, որի ընթացքում անդրադարձել է Հայաստանին և «Սպիտակ» ֆիլմին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողը Թանկյանին հարցրել է, թե արդյոք նա որևէ կապ ունեցել է 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի հետ։ Երաժիշտը պատասխանել է, որ իր կինը փրկվել է երկրաշարժից:
«Այն պահին, երբ դա տեղի ունեցավ, նա դպրոցում էր, և, բարեբախտաբար, նրանց շենքը չէր փլվել: Նրանք շատ մոտ էին էպիկենտրոնին: Երկրաշարժի տարիները Հայաստանի համար ամենամութն էին և հուզական` առանց էլեկտրաէներգիայի, գազի, ջրի՝ գումարած սառը ձմեռները:
Կինս ինձ պատմել է, թե ինչպես են նրանք կրակ արել դպրոցում, որպեսզի պարզապես տաքանան: Երկրաշարժից անմիջապես հետո սկսվեց թալանը և դիակապտությունը, հանցագործության մակարդակն աճեց: Մարդիկ ասում էին. «Գրողը տանի, մենք հենց նոր իմացանք, որ 20 րոպեից մենք ջուր կունենանք» և վազում էին տուն: Նրանք պետք է իմանային, թե ինչպես միացնեն մարտկոցները՝ հեռուստացույցով ինչ-որ բան դիտելու համար, քանի որ էլեկտրականություն չկար: Իմ կնոջ սերունդը բացառիկ է: Նա կարող է անել ամեն ինչ»,- ասել է Թանկյանը:
Նրա խոսքով`ինքը այդ ժամանակ Միացյալ Նահանգներում էր, և հիշում է, թե ինչպես էր տնից–տուն անցնում՝ փորձելով Հայաստանի համար միջոցներ հավաքել:
«Եթե գնաք Սպիտակ՝ երկրաշարժի էպիկենտրոն, դուք կտեսնեք, թե այն որքան յուրահատուկ է. ամեն հատված, ամեն մի փողոց ճարտարապետությամբ լրիվ տարբեր են իրարից, քանի որ մեկը կառուցում են ամերիկացիները, մեկը`շվեդները, երրորդը՝ իտալացիները եւ գերմանացիները: Սպիտակը վառ վկայությունէ, որ մարդկությունը միասին կարող է ստեղծել անհրաժեշտ, լավ, առաջադեմ մի բան»,- նշել է Թանկյանը:
Երաժիշտը հարցազրույցի ընթացքում հիշել է նաև այդ դրվագը, երբ հանդիպել էր մի ընտանիքի հետ, որի հոսանքը միացվում էր օրական միայն մեկ կամ երկու ժամով.
«Դա մեր ընկեր Մարիամ Մովսիսյանի ընտանիքն էր: Եվ նա «թույն» տատիկ ուներ: Ընկերս՝ Թոնին մրսել էր, իսկ նա նրան ասաց. «Ոչ, պետք է խմես այս օղուց եւ թեյից մի քիչ, որպեսզի լավանաս»»,- պատմում է Թանկյանը:
Պատմելով իր հետագա ծրագրեի մասին, ամերիկահայ երաժիշտը հայտնեց, որ ինքը ֆիլմերի համար ունի մի քանի այլ ստեղծագործություններ:
«Ես նաև երկու վավերագրական ֆիլմի ռեժիսոր եմ: Դրանցից մեկը «I Am Not Alone» հայկական հեղափոխության մասին է: Ես հանդիպեցի վարչապետին եւ ասացի. «Մենք դրա մասին պետք է ֆիլմ նկարենք: Ոչ ոք չի հավատա, որ կոռումպացված ռեժիմը փոխարինվեց ժողովրդավարականով 40 օրվա ընթացքում՝ առանց արյան կաթիլի: Ոչ ոք չի հավատա դրան»: Ես երաժշտություն կգրեմ այդ ֆիլմի համար: Մենք նաեւ նկարահանում ենք երաժշտական վավերագրական ֆիլմ «Truth to Power» աշխատանքային վերնագրով: Դա այն մասին է, թե արդյոք երաժշտությունը կարո՞ղ է փոխել աշխարհը»,- եզրափակել է Թանկյանը:

Spitak is the brilliant proof of what collective, progressive beautiful things humanity can do – Serj Tankian
YEREVAN, DECEMBER 21, ARMENPRESS. U.S.-Armenian rock singer, soloist of “System of a Down” group Serj Tankian gave an interview to “Rolling Stone” magazine. ARMENPRESS reports to the question of the journalist if he is somehow connected with the 1988 earthquake of Spitak, the singer answered that his wife is a survival of the earthquake.
“My wife actually lived through the earthquake. She was in school when it happened, and luckily their building didn’t collapse. They were pretty close to the epicenter.
The years after the earthquake were the darkest days that Armenia had seen for a long time, because they were without power through heavy, cold winters. She’s told me stories of how they lit fires at school just to stay warm. Right after the earthquake, there were a lot of robberies, so crime went up. She has all these horrific stories of living without water or using only one hour of water a day. People would go, “Oh, shit, we just found out we’re going to have water in 20 minutes. Everyone run home.” You had to learn how to connect batteries so you could watch something on TV, ’cause there’s no power. My wife’s generation is unique. They know how to do everything”, Tankian said.
According to him, he was in the USA at that time and remembers going around door-to-door trying to fund-raise to send money to Armenia.
“If you go to Armenia now and go to Spitak, the city where the epicenter of the earthquake in ’88 was, you’ll see it’s such a unique city because each block, each street has completely different architecture, because one is built by the U.S., one by the Swedes, one by the Italians and another by the Germans. It is such a beautiful scene in that way. It’s really, really very emotional seeing that because it shows you what collective, progressive beautiful things humanity can do”, Tankian said.
Speaking about his future plans the rock singer said that he has some pieces intended for films.
“We have a few other soundtracks we’re going to release for films that we did a while back but never put out soundtracks for, such asThe Last InhabitantandMidnight Star, which is a video game. But I am working on a number of things right now, including Kavat Coffee, and I’m executive-producing two documentaries.
One is a film,I Am Not Alone, about the Armenian revolution. I met with the prime minister now and said, “We have to make a film about this. No one is going to believe that in 40 days, a post-oligarchic, monopolistic, corrupt regime has been replaced by a modern, progressive, democratic, true society without one person dying. No one’s going to believe that.” I’m going to compose for it as well.
I also have a music documentary I’m doing that’s tentatively calledTruth to Power, looking through my eyes at how message becomes reality through the arts. Instead of focusing on me as an artist, it asks, how does one’s message come to fruition? Can music change the world? We’re shopping that and looking for co-production partners. We’re hoping it will be done by next year as well”, he said.