Սպիտակը վառ վկայություն է, որ մարդկությունը միասին կարող է ստեղծել առաջադեմը. Սերժ Թանկյան
ԵՐԵՎԱՆ, ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկահայ ռոք երգիչ, հայտնի «System of a Down» ալտերնատիվ մետալ-ռոք խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը երաժշտության և փոփ-մշակույթի ասպարեզում հեղինակավոր «Rolling Stone» ամսագրին հարցազրույց է տվել, որի ընթացքում անդրադարձել է Հայաստանին և «Սպիտակ» ֆիլմին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողը Թանկյանին հարցրել է, թե արդյոք նա որևէ կապ ունեցել է 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի հետ։ Երաժիշտը պատասխանել է, որ իր կինը փրկվել է երկրաշարժից:
«Այն պահին, երբ դա տեղի ունեցավ, նա դպրոցում էր, և, բարեբախտաբար, նրանց շենքը չէր փլվել: Նրանք շատ մոտ էին էպիկենտրոնին: Երկրաշարժի տարիները Հայաստանի համար ամենամութն էին և հուզական` առանց էլեկտրաէներգիայի, գազի, ջրի՝ գումարած սառը ձմեռները:
Կինս ինձ պատմել է, թե ինչպես են նրանք կրակ արել դպրոցում, որպեսզի պարզապես տաքանան: Երկրաշարժից անմիջապես հետո սկսվեց թալանը և դիակապտությունը, հանցագործության մակարդակն աճեց: Մարդիկ ասում էին. «Գրողը տանի, մենք հենց նոր իմացանք, որ 20 րոպեից մենք ջուր կունենանք» և վազում էին տուն: Նրանք պետք է իմանային, թե ինչպես միացնեն մարտկոցները՝ հեռուստացույցով ինչ-որ բան դիտելու համար, քանի որ էլեկտրականություն չկար: Իմ կնոջ սերունդը բացառիկ է: Նա կարող է անել ամեն ինչ»,- ասել է Թանկյանը:
Նրա խոսքով`ինքը այդ ժամանակ Միացյալ Նահանգներում էր, և հիշում է, թե ինչպես էր տնից–տուն անցնում՝ փորձելով Հայաստանի համար միջոցներ հավաքել:
«Եթե գնաք Սպիտակ՝ երկրաշարժի էպիկենտրոն, դուք կտեսնեք, թե այն որքան յուրահատուկ է. ամեն հատված, ամեն մի փողոց ճարտարապետությամբ լրիվ տարբեր են իրարից, քանի որ մեկը կառուցում են ամերիկացիները, մեկը`շվեդները, երրորդը՝ իտալացիները եւ գերմանացիները: Սպիտակը վառ վկայությունէ, որ մարդկությունը միասին կարող է ստեղծել անհրաժեշտ, լավ, առաջադեմ մի բան»,- նշել է Թանկյանը:
Երաժիշտը հարցազրույցի ընթացքում հիշել է նաև այդ դրվագը, երբ հանդիպել էր մի ընտանիքի հետ, որի հոսանքը միացվում էր օրական միայն մեկ կամ երկու ժամով.
«Դա մեր ընկեր Մարիամ Մովսիսյանի ընտանիքն էր: Եվ նա «թույն» տատիկ ուներ: Ընկերս՝ Թոնին մրսել էր, իսկ նա նրան ասաց. «Ոչ, պետք է խմես այս օղուց եւ թեյից մի քիչ, որպեսզի լավանաս»»,- պատմում է Թանկյանը:
Պատմելով իր հետագա ծրագրեի մասին, ամերիկահայ երաժիշտը հայտնեց, որ ինքը ֆիլմերի համար ունի մի քանի այլ ստեղծագործություններ:
«Ես նաև երկու վավերագրական ֆիլմի ռեժիսոր եմ: Դրանցից մեկը «I Am Not Alone» հայկական հեղափոխության մասին է: Ես հանդիպեցի վարչապետին եւ ասացի. «Մենք դրա մասին պետք է ֆիլմ նկարենք: Ոչ ոք չի հավատա, որ կոռումպացված ռեժիմը փոխարինվեց ժողովրդավարականով 40 օրվա ընթացքում՝ առանց արյան կաթիլի: Ոչ ոք չի հավատա դրան»: Ես երաժշտություն կգրեմ այդ ֆիլմի համար: Մենք նաեւ նկարահանում ենք երաժշտական վավերագրական ֆիլմ «Truth to Power» աշխատանքային վերնագրով: Դա այն մասին է, թե արդյոք երաժշտությունը կարո՞ղ է փոխել աշխարհը»,- եզրափակել է Թանկյանը:

Спитак - яркое свидетельство того, что человечество вместе может создать что-то прогрессивное: Серж Танкян
Американский рок-певец армянского происхождения, солист группы “System of a Down” Серж Танкян дал интервью авторитетному в области музыки и поп-культуры журналу Rolling Stone, в котором он коснулся Армении и фильма “Спитак”. Как сообщает Арменпресс, журналист спросил Танкяна, имеет ли он какое-либо отношение к Спитакскому землетрясению 1988 года. Музыкант ответил, что его жена пережила землетрясение.
“В тот момент, когда это случилось, она училась в школе, и, к счастью, их здание не обрушилось. Они были очень близко к эпицентру. Годы землетрясения были темными и эмоциональными для Армении, без электричества, газа, воды, плюс еще холодная зима.
“Моя жена рассказала мне, как они зажигали костер в школе, чтобы просто согреться. Сразу после землетрясения увеличился уровень преступности. Люди говорили: «Черт возьми, мы только что узнали, что у нас будет вода через 20 минут» и бежали домой. Они должны были знать, как подключать генераторы, чтобы смотреть что-то по телевизору, потому что не было электричества. Поколение моей жены исключительное. Он может сделать все”, - сказал Танкян.
По его словам, он в то время находился в Соединенных Штатах и помнит, как ходил по домам, пытаясь собрать средства для Армении.
“Если вы отправитесь в эпицентр землетрясения, вы увидите, насколько он уникален. Каждый сегмент и каждая уличная архитектура полностью отличаются друг от друга, потому что один построен американцами, один шведами, третий - итальянцами и немцами. Спитак - яркое свидетельство того, что человечество вместе может создать что-то необходимое, хорошее, прогрессивное”, - сказал Танкян.
Музыкант также вспомнил эпизод во время интервью, когда он встретился с семьей, электричество которой подключали только один или два часа в день.
“Это была семья нашего друга Мариам Мовсисян. И у нее была "классная" бабушка. Моему другу Тони было холодно, и она сказала ему: «Нет, вам нужно выпить немного этой водки и чая, чтобы выздороветь»”, - рассказал Танкян.
Говоря о своих планах на будущее, музыкант сказал, что у него есть несколько других работ для фильмов.
“Я также режиссер двух документальных фильмов. Один из них о армянской революции «I Am Not Alone». Я встретился с премьер-министром и сказал: «Нам нужно снять фильм об этом. Никто не поверит, что коррумпированный режим был заменен демократией в течение 40 дней без капли крови. Никто не поверит в это». Я напишу музыку для этого фильма. Мы также снимаем документальный фильм под названием «Truth to Power». Фильм о том, может ли музыка изменить мир”, - заключил Танкян.