ՀՔԾ-ն ավարտել է ՊԵԿ պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք ստանալու փաստով քննված քրեական գործի նախաքննությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի փոքր հարկ վճարողների հարկային տեսչություն-վարչության ստուգումների 10-րդ բաժնի պետը, պետի տեղակալն ու նույն բաժնի գլխավոր հարկային տեսուչը նախնական համաձայնությամբ, շորթման եղանակով ստացել են խոշոր չափերով՝ 1.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից, ըստ մեղադրանքների` ՊԵԿ փոքր հարկ վճարողների հարկային տեսչություն-վարչության ստուգումների 10-րդ բաժնի պետի տեղակալ Ս. Ա.-ն ու նույն բաժնի գլխավոր հարկային տեսուչ Վ. Լ.-ն, բաժնի պետ Ս. Է.-ի հետ նախնական համաձայնության գալով ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալող ՍՊ ընկերության սեփականատիրոջից խոշոր չափերով կաշառք ստանալու շուրջ, 2018 թվականի հոկտեմբերի 15-ին հանդիպել են վերջինիս և նրան անհիմն մեղադրել ընկերությունում մի շարք խախտումներ կատարելու մեջ:
Ս. Ա.-ն ձեռնարկատիրոջ հետ հետագա հանդիպումների ընթացքում կրկին խոսակցություն է ծավալել վերջինիս ընկերությունում իբր առկա խախտումների մասին, ապա շորթմամբ՝ ընկերության գործունեությանը խոչընդոտելու, իրականումգոյություն չունեցող խախտումներն ի հայտ բերելու սպառնալիքով նրանից անձամբ պահանջել է խոշոր չափերով կաշառք: Այնուհետև Ս. Ա.-ն ձեռնարկատիրոջ հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել 2018 թվականի սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին իր, բաժնի պետի և գլխավոր հարկային տեսուչի կողմից ընկերության գործունեությանը չխոչընդոտելու դիմաց 1.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք ստանալու վերաբերյալ:
Պայմանավորվածության համաձայն՝ 2018 թվականի հոկտեմբերի 22-ին Ս. Ա.-ն իր աշխատասենյակում հանդիպել է ՍՊ ընկերության սեփականատիրոջը և նրանից անձամբ ստացել խոշոր չափերով՝ 1.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք, ինչից անմիջապես հետո զանգահարել է բաժնի պետ Ս. Է.-ին՝ վերջինիս և ձեռնարկատիրոջ հանդիպումը կազմակերպելու և տրված կաշառքի դիմաց ընկերության գործունեությանը չխոչընդոտելու վերաբերյալ Ս. Է.-ից հավաստիացում ստանալու նպատակով, սակայն հեռախոսային խոսակցության պահին Ս. Ա.-ն բռնվել է ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության ծառայողների կողմից:
Նախնական համաձայնությամբ, շորթման եղանակով խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար Ս. Ա.-ին, Վ. Լ.-ին և Ս. Է.-ին մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Завершено следствие по делу о получении взятки сотрудниками КГД Армении
Завершено следствие по делу о получении взятки в размере 1 млн драмов тремя сотрудниками Комитета по госдоходам Армении. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Особой следственной службы СК Армении.
Обвинение в получении взятки в размере 1 млн драмов было ранее предъявлено начальнику 10-го отдела проверок управления-инспекции мелких налогоплательщиков Комитета по госдоходам Армении С. Э., заместителю начальника отдела С.А. и сотруднику того же отдела В.Л. по признакам пунктов 1-го, 2-го и 3-го части 3-й статьи 311-й (Получение взятки с вымогательством группой лиц по предварительному сговору в крупных размерах) Уголовного кодекса Армении.
В сообщении отмечается, что заместитель отдела С.А. вступил в предварительный сговор с начальником отдела С.Э. и главным налоговым инспектором отдела В.Л. для получения взятки в крупных размерах от фактического руководителя одной из осуществляющих предпринимательскую деятельность ООО.
15-го октября С.А. и В.Л. встретились с руководителем компании и безосновательно обвинили последнего в совершении ряда нарушений. После этого С.А. потребовал от главы компании явиться на следующий день на место его работы. 16-го октября С.А. в ходе встречи с предпринимателем вновь завел разговор о якобы имевших место нарушениях. После чего, угрожая пресечением деятельности компании путем выявления несуществующих нарушений, лично потребовал взятку в размере 250-300 тысяч драмов в месяц (с сентября по декабрь 2018 года).
19-го октября С.А. договорился с предпринимателем о получении взятки в размере 1 млн драмов за то, чтобы со стороны начальника отдела и главного налогового инспектора не чинились препятствия деятельности компании в период с сентября по декабрь 2018 года.
Согласно договоренности, 22 октября, около 14:50, С.А. в своем рабочем кабинете встретился с главой ООО и лично от него получил взятку в 1 млн драмов, после чего позвонил начальнику отдела С.Э. для организации его встречи с предпринимателем с целью предоставления гарантий свободной деятельности. Однако во время телефонного разговора С.А. был задержан сотрудниками ГУБОП Полиции Армении, а сумма, переданная в качестве взятки, была обнаружена и изъята.
Следователем Особой следственной службы было предъявлено ходатайство в суд общей юрисдикции Еревана о выборе меры пресечения для С.А., В.Л. и С.Э в виде ареста. Ходатайство было удовлетворено и трое сотрудников Комитета были арестованы.
Следствие по уголовному делу завершено. Дело с обвинительным заключением передано прокурору с ходатайством об отправке в суд.