Այստեղ եմ հայ ժողովրդի անունից երախտագիտության խոսք ասելու․ նախագահ Սարգսյանն այցելել է Գերմանական Կարմիր խաչ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ նոյեմբերի 27-ի երեկոյան այցելել է Գերմանական Կարմիր խաչի կազմակերպության Բեռլինի կենտրոնակայան։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, գերմանական Կարմիր խաչը, որը հումանիտար աջակցություն է տրամադրում ողջ աշխարհում՝ բնական աղետներից և զինված հակամարտություններից տուժած գոտիներում, Հայաստանում գործունեություն է սկսել ծավալել 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժից անմիջապես հետո: Կազմակերպությունն ակտիվորեն մասնակցել է ինչպես փրկարարական աշխատանքներին, այնպես էլ ծավալուն և բազմաբնույթ աջակցություն է ցուցա­բերել երկրաշարժից տուժած բնակչությանը՝ համագործակցելով Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության հետ:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Գերմանական Կարմիր խաչի նախագահ Գերդա Հասսելֆելդթի հետ, շնորհակալություն հայտնել հայ ժողովրդի համար այդ ծանր փուլում օգնության բարեկամական ձեռք մեկնելու համար։
Կազմակերպության աշխատակիցների հետ հանդիպմանը Հանրապետության նախագահը, խոսելով 30 տարի առաջ տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժի ծանր հետևանքների, մարդկային կորուստների, անօթևան մնացած մեծաթիվ բնակչության մասին, նշել է․ «Այս բոլորը շատ տխուր է և ողբերգական։ Բայց այս 30 տարվա մեջ կա նաև շատ մարդկային, ջերմ պատմություն։ Պատմություն մարդկային սիրո, հոգատարության, ուշադրության և անտարբերության բացակայության մասին։ Մենք՝ թե՛ Հայաստանում, թե՛ ողջ աշխարհում ապրող հայերս երբեք չենք մոռանա այն ջերմությունը, ուշադրությունը և մարդկային վերաբերմունքը, որ մեր բարեկամները ողջ աշխարհից ու նաև այս հրաշալի երկրից ցուցաբերեցին Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ։ Ուզում եմ վստահ լինեք, որ յուրաքանչյուր հայի սրտում այդ խորին շնորհակալությունն ու հարգանքը կա։ Սրանք պարզապես գեղեցիկ բառեր չեն․ վերջերս Գյումրիում էի, և այդ շնորհակալությունը նկատեցի ոչ միայն ավագ սերնդի մեջ, այլև նրանց, ովքեր երիտասարդ են, ովքեր չեն տեսել երկրաշարժն իրենց աչքերով, բայց պատմությունն իրենց մեջ է և իրենց մեջ կրում են նաև այն շնորհակալությունը, որ ծնողներն են փոխանցել։ Այնպես որ, ես այստեղ եմ՝ ոչ միայն իմ, այլև ողջ հայ ժողովրդի անունից շնորհակալության խոսքեր ասելու համար»։
Միջոցառման ընթացքում նախագահ Սարգսյանը Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգևներ և հուշանվերներ է հանձնել Գերմանիայի Կարմիր խաչի մի շարք աշխատակիցների։ Սպիտակի աղետալի երկրաշարժի հետևանքների վերացման աշխատանքներին ցուցաբերած գործուն մասնակցության և բարեգործական անխոնջ գործունեության համար Գերմանիայի Կարմիր խաչի գլխավոր քարտուղարի տեղակալՅոհաննես Ռիխտերըպարգևատրվել է Մխիթար Հերացու մեդալով, Գերմանիայի Կարմիր խաչի ներկայացուցիչներ Զիգֆրիդ Հեթմանշպերգերը և Կառլ-Հայնց Շայդեն՝Երախտագիտության մեդալով:
Դիմելով կազմակերպության նախագահ Գերդա Հասսելֆելդթին՝ նախագահ Սարգսյանը խնդրել է իր շնորհակալության խոսքը փոխանցել Գերմանական Կարմիր խաչի բազմահազար մասնակիցներին, բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ժամանակը, կյանքը և սերն են ներդնում՝ ուրիշի դժվարությունը հաղթահարելու համար։
Միջոցառման ավարտին Գերմանական Կարմիր խաչի նախագահ Գերդա Հասսելֆելդթը Հայաստանի նախագահի տիկնոջը՝ Նունե Սարգսյանին է հանձնել Գյումրիի «Բեռլին» պոլիկլինիկայի վերանորոգման աշխատանքների համար նախատեսված 10 հազար եվրո գումարի նվիրատվության կտրոնը:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել նվիրատվության համար և հավելել, որ Գյումրիի «Բեռլին» պոլիկլինիկայի վերանորոգմանը ճիշտ նույն գումարի չափով նվիրատվություն կլինի նաև իր կողմից՝ որպես երկու ժողովուրդների իսկական բարեկամության արտահայտություն և ավելի մեծ ծավալի աշխատանքներ կատարելու հնարավորություն։

Я нахожусь здесь, чтобы выразить благодарность от имени армянского народа: президент Армен Саркисян посетил Немецкий Красный Крест
Президент Армении Армен Саркисян вместе с супругой Нуне Саркисян накануне вечером посетили штаб-квартиру Немецкого красного креста в Берлине. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Армении.
Саркисян встретился с президентом Немецкого Красного креста Гердой Хассельфельдт, и поблагодарил ее дружественную руку помощи, который организация протянула армянскому народу в тот тяжелый период.
В ходе встречи с сотрудниками НКК президент, говоря о тяжелых последствиях произошедшей 30 лет назад катастрофы, человеческих потерях и о многочисленных людях, оставшихся без крова, назвал это все трагедией и отметил, что это очень печально.
"Однако в течение этих 30-ти лет мы стали свидетелями очень человечной и душевной истории. Истории о человеческой любви, заботе, внимании и отсутствии безразличия", - сказал он.
По словам Саркисяна, армяне, живущие в Армении и по всему миру, никогда не забудут ту теплоту, внимание и человеческое отношение, которое было оказано стране и ее народу со стороны друзей со всего мира и, в том числе, из Германии.
"Будьте уверены, в сердце каждого армянина живет эта глубокая благодарность и уважение. Это не просто красивые слова: недавно я был в Гюмри, и заметил эту благодарность не только среди старшего поколения, но и среди тех, кто молод, кто не видел землетрясения, однако история которого живет в них, и они несут в себе ту благодарность, которую передали им родители. Поэтому я здесь для того, чтобы высказать слова благодарности не только от моего имени, но и от имени всего армянского народа", - подчеркнул он.
В ходе встречи Саркисян вручил государственные награды и памятные подарки ряду сотрудников Немецкого Красного креста. За деятельное участие в работах по устранению последствий Спитакского землетрясения и неустанную гуманитарную деятельность заместитель генерального секретаря НКК Йоханнес Рихтер награжден медалью Мхитара Гераци, а представители НКК Зигфрид Хетманшпергер и Карл-Хайц Шайде – Медалью признательности.
Обратившись к президенту НКК Герде Хассельфельдт, Саркисян попросил передать слова его благодарности многочисленным членам Немецкого красного креста, всем тем, которые прилагают свое время, жизнь и любовь для преодоления сложностей, в которые попали другие.
По завершении мероприятия Хассельфельдт вручила Нуне Саркисян сертификат о дарении 10 тысяч евро, предназначенных на реконструкцию поликлиники "Берлин" в Гюмри.Президент Армении поблагодарил за пожертвование и добавил, что он предоставит сумму в таком же размере на ремонт этой поликлиники, и это станет отражением настоящей дружбы между двумя народами и возможностью для проведения более масштабных работ.
7 декабря 1988 года в Армении произошло разрушительное землетрясение, почти до основания разрушившее два города на севере Армении - Спитак и Ленинакан (нынешний Гюмри), свыше ста деревень. Еще несколько городов были разрушены частично.В эпицентре землетрясения - городе Спитаке (север Армении), сила землетрясения, оцениваемая по 12-балльной шкале, достигла 10 баллов. В этот день, по официальным данным, погибло 25 тысяч человек, 140 тысяч стали инвалидами, а полмиллиона людей лишились крова.
Немецкий красный крест (НКК), который предоставляет гуманитарную помощь по всему миру, в том числе, в зонах, пострадавших от природных катастроф и вооруженных конфликтов, начал деятельность в Армении сразу после разрушительного Спитакского землетрясения 1988 года. Организация не только активно участвовала в спасательных работах, но и оказала масштабную и многостороннюю помощь пострадавшему от землетрясения населению, сотрудничая с Армянским обществом Красного креста. Медаль Мхитара Гераци присуждается за заслуги в развитии здравоохранения Республики Армения, высокопрофессиональную практическую работу в этой области, а также значительную благотворительную деятельность.
Медаль признательности присуждается за деятельность в государственной, экономической, социальной, научно-образовательной, общественной сферах, большой личный вклад в развитие областей здравоохранения, образования, культуры.