Էլեկտրակայան կառուցելու «Ռենկո»-ի ծրագրի իրագործումը դրական ուղերձ կլինի միջազգային ներդրողների համար. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության և «ՌԵՆԿՈ» Ս.պ.Ա-ի միջև կնքվող` Հայաստանի Հանրապետությունում՝ Երևան քաղաքի տարածքում 250 ՄՎտ գազային վառելիքով կոմբինացված ցիկլով էլեկտրակայան նախագծելու, զարգացնելու, ֆինանսավորելու, կառուցելու, սեփականության իրավունքով տիրապետելու, գործարկելու և պահպանելու վերաբերյալ փոփոխված և վերաշարադրված շրջանակային համաձայնագրի բանակցությունները ամենաբարդ թեմաներից մեկն է եղել: Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով համաձայնագրի մասին նախագծին, որին գործադիրը հավանություն տվեց:
«Ուզում եմ ասել, որ այս թեման մեր կառավարության ձևավորման օրվանից ամենաակտիվ բանակցվող և ամենաբարդ թեմաներից մեկն էր, և բազմաթիվ քննարկումներ են եղել մասնագիտական, քաղաքական, տնտեսական նպատակահարմարության վերաբերյալ: Այս շրջանակային համաձայնագիրը կնքվել էր ավելի վաղ՝ մեր կառավարության ձևավորումից առաջ՝ 2017 թվականին, և ըստ էության, որոշակի պարտավորություններ կառավարությունը, Հայաստանի Հանրապետությունն արդեն ստանձնել էր: Առաջին հարցը, որ քննարկվել է, հետևյալն է. արդյոք Հայաստանի Հանրապետությունը կարիք ունի՞ նոր գազատուրբինային կայանի: Այս հարցի պատասխանը դրական էր, միանշանակ, տարընթերցումն այն էր, թե որտեղ պետք է կառուցվի այդ կայանը: Համենայն դեպս, ես այլ առարկություն այդ թեմայի վերաբերյալ չեմ լսել»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով, հաջորդ խնդիրը գնի հետ կապված խնդիրն էր: «Մենք կարծում էինք, որ առաջարկվող գինը չափազանցված է, և բանակցությունների ընթացքում այդ գինը փոփոխության ենթարկվեց, այսինքն՝ նվազեց, և տվյալ դեպքում մենք հասել ենք մի սակագնի, որը ոչ թե նեգատիվ, այլ պոզիտիվ ազդեցություն կունենա մեր էլեկտրաէներգիայի սակագնի վրա, այսինքն՝ եթե նորմալ ռեժիմով օգտագործում ենք, էլեկտրաէներգիայի սակագնի վրա նոր ծանրաբեռնվածություն չի ավելանա, այլ, ընդհակառակը, թեթևացնող ազդեցություն կունենա: Հաջորդ խնդիրը հետևյալն էր, որ մենք կանգնած ենք մի խնդրի առաջ, որ նախկինում սկսված մի քանի ներդրումային ծրագրերի հետ կապված խնդիրներ ունենք: Քաղաքական առումով շատ կարևոր է, որպեսզի մեր գործողությունները սխալ մեկնաբանությունների չարժանանան միջազգային ներդրումային միջավայրում, որովհետև կարող է սխալ տպավորություն ստացվել, թե մենք օտարերկրյա ներդրումների ճանապարհները բոլոր հնարավոր տարբերակներով փակում ենք: Այս ծրագրի իրագործումը դրական ուղերձ կլինի միջազգային ներդրողների համար և այս իմաստով նույնպես կարևոր նշանակություն կունենա: Ենթադրում է 1200 նոր աշխատատեղ, ինչը նույնպես կարևոր է»,- ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Ըստ նրա, Կենտրոնական բանկը խնդիր ուներ պայմանագրի կետերից մեկի վերաբերյալ, որն, ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, իրոք մտահոգիչ կետ էր, և բանակցությունների ընթացքում այդ կետն ընդհանրապես հանվել է պայմանագրից: «Մեր պարագայում, իհարկե, ամենամեծ բանավեճը շարունակում էր մնալ՝ ինչո՞ւ ոչ մրցութային կարգով և ինչո՞ւ բանակցությունների եղանակով: Իհարկե, միշտ էլ նախընտրելի է մրցութային կարգով անել ամեն ինչ, բայց տվյալ դեպքում քանի որ արդեն գոյություն ուներ Հայաստանի Հանրապետության կողմից ստանձնված պարտավորություն, մենք մտածեցինք, որ վերաբանակցման արդյունքներով կարող է ընդունելի լինել նաև այս տարբերակը, մանավանդ որ տարածաշրջանային իրավիճակի վերլուծությունը ցույց տվեց, որ նույն մրցութային տարբերակով Վրաստանում կառուցվել է նմանատիպ էլեկտրակայան, և փաստացի ավելի բարձր սակագին ենք մենք ստացել:
Կարծում եմ՝ հիմա հավանություն տալով՝ մենք կհանձնարարենք Էներգետիկայի նախարարությանը, և այստեղ նաև խնդիր կար, որ որոշակի ժամկետներով կաշկանդված ենք, և ժամկետների մեջ տեղավորվել-չտեղավորվելը նշանակում է, ըստ էության, պայմանագիրը խզել կամ չխզել: Այս ընտրանքը վերջնական կատարելու համար ևս 5-6 օր ժամանակ ունենք, և դա օգտագործենք վերջին նյուանսները ճշգրտելու, վերջին մտահոգությունները փարատելու և քննելու համար: Դրանից հետո, երբ էներգետիկայի նախարարը և փոխվարչապետը ինձ տեղյակ կպահեն, որ քննարկված է, և այդ քննարկումների արդյունքների մասին նույնպես հավելյալ կտեղեկանամ, դրանից հետո՝ իմ հանձնարարականը ստանալուց հետո միայն էներգետիկայի նախարարը կստորագրի այդ համաձայնագիրը: Սա է այս որոշման համատեքստը և պայմանը»,- ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը:

Осуществление проекта «РЕНКО» станет позитивным месседжем для международных инвесторов: Никол Пашинян
По соседству с Ереванской ТЭЦ планируется построить новую электростанцию комбинированного цикла мощностью в 250 МВт, работающую на газовом топливе. Как передает «Арменпресс», об этом сегодня, 1 ноября, на заседании правительства Армении сообщил и.о. заместителя министра юстиции Артур Ованнисян.
Он представлял правительству вопрос об одобрении измененного и переизложенного рамочного соглашения «О проектировании, развитии, финансировании, строительстве, владении на правах собственности, задействовании и содержании электростанции с комбинированным циклом мощностью в 250 МВт на газовом топливе на территории города Еревана в Республике Армения».
По словам докладчика, станция обеспечит резерв необходимой мощности для обусловленного сезонным фактором роста внутреннего потребления, а также стабильность системы в аварийных ситуациях.
Проектом предусмотрены инвестиции в размере 250 млн долларов США, строительство продлится порядка 26 месяцев, будут задействованы 1000-1200 человек, в случае эксплуатации электростанции будут созданы 200-250 рабочих мест. При этом 50-70 из них в ходе строительства будут командированы на переподготовку и получение квалификации в Германию.
И.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян назвал вопрос одним из самых сложных, рамочное соглашение было заключено в 2017 году, Армения, по сути, приняла определенные обязательства.
«Первый вопрос заключается в следующем: действительно ли Армения нуждается в новой электростанции? Ответ позитивный: однозначно. Разночтения касались места строительства. Следующий вопрос – стоимость. В результате переговоров эта цена подверглась изменению, снизилась. В данном случае мы достигли того, что это будет иметь позитивный эффект на тарифах на электроэнергию», – сказал Пашинян.
Пашинян указал, что одобрение соглашения станет позитивным месседжем для международных инвесторов.
Он отметил также, что в связи с одним из пунктов соглашения возникли проблемы, этот пункт изъят.
Решение было принято единогласно. По словам Пашиняна, до подписания соглашения есть еще 5-6 дней на обсуждение нюансов, уточнение. Только после этого он поручит подписать соглашение.
Соглашение будет заключено между правительством Армении, ЗАО «Армпауэр» и Renco S.p.A.
Правительство Армении одобрило соглашение между правительством Армении, ЗАО «Армпауэр» и ООО «РЕНКО» по поводу строительства в Ереване ЭС мощностью в 250 мегаватт, работающей на газовом топливе. Как передает «Арменпресс», замминистра юстиции Армении Артур Ованнисян сказал, что, по требованию новых властей, условия соглашения были вновь обсуждены, в частности по тарифному плану. В результате тарифы были снижены. Кроме того, были пересмотрены и некоторые другие пункты соглашения, уточнены условия финансирования проекта, схемы взаимных поставок газ-электроэнергия и пр.
Ранее правительство Армении приостановило данное соглашение, поскольку в нем были пункты, не выгодные для правительства Армении. Соглашение было подписано в 2017 году прежним правительством.