Հայաստանը ռադիատոր ներմուծող երկրից մասամբ վերածվել է նաև արտահանողի․ Պապոյան
Հայաստանը ռադիատորներ ներմուծող երկրից աստիճանաբար վերածվում է նաև նման արտադրանք արտադրող և արտահանող երկրի։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Նախարարի խոսքով՝ երկար տարիներ Հայաստանի շուկայում հիմնականում վաճառվել են Թուրքիայից և Չինաստանից ներմուծված ռադիատորներ։ Ավելի բարձր եկամուտ ունեցող քաղաքացիներն օգտվել են իտալական և իսպանական արտադրանքից։
«Մինչև այս տարի Հայաստանում ռադիատորի սեփական արտադրություն չի եղել։ Տասնամյակներ շարունակ մենք ամբողջությամբ ներմուծող երկիր ենք եղել»,- նշեց Պապոյանը։
Նրա խոսքով՝ իրավիճակի փոփոխությունը կապված է մետաղական արդյունաբերության զարգացման հետ։ Նախարարը հիշեցրեց, որ 1990-ականներին և 2000-ականներին բազմաթիվ արտադրական հզորություններ սեփականաշնորհվելուց հետո չեն գործարկվել, իսկ դրանց սարքավորումները արտահանվել են որպես մետաղի ջարդոն։
«Հայաստանը երկար ժամանակ մետաղի ջարդոն արտահանող երկիր էր։ Հետագայում նույնիսկ ավտոմեքենաների կմախքներ էին արտահանվում, մինչև այդ գործընթացը օրենսդրորեն արգելվեց»,- նշեց նախարարը։
Պապոյանի խոսքով՝ սահմանափակումների արդյունքում մետաղական հումքը սկսել է օգտագործվել տեղում՝ արտադրական նպատակներով։ Նախարարը նշեց, որ այսօր Հայաստանը ոչ միայն ամրան է ներմուծում, այլև արտադրում և արտահանում, ինչպես նաև արտադրում է տարբեր մետաղական կոնստրուկցիաներ և գլանվածքներ։
«Այդ արտադրանքների մեջ համեմատաբար բարձր ավելացված արժեք ունեցող արտադրանքը ռադիատորներն են, որոնք պատրաստվում են ալյումինից։ Եթե նախկինում ալյումինը հավաքվում և արտահանվում էր որպես հումք, ապա այսօր այն օգտագործվում է տեղական արտադրությունում»,- ընդգծեց նա։
Նախարարը կրկին նկատեց՝ ներկայում հայկական արտադրության ռադիատորներն արդեն առկա են ներքին շուկայում՝ թուրքական, չինական, իտալական և իսպանական արտադրանքի կողքին, իսկ դրանց մի մասն արդեն արտահանվում է։
«Մենք ռադիատոր ներմուծող երկրից մասամբ վերածվել ենք նաև նման արտադրանք արտադրող և արտահանող երկրի, ինչը շատ կարևոր է»,- եզրափակեց Պապոյանը։

Armenia boosts domestic metal industry
Speaking at a press briefing, he said that Armenia is gradually transforming from a country that imports radiators into one that also produces and exports such products.
According to the Minister, for many years the Armenian market was mainly supplied with radiators imported from Turkey and China. Citizens with higher incomes tended to buy products from Italy and Spain.
“Until this year, there was no domestic production of radiators in Armenia. For decades, we were entirely an importing country,” Papoyan noted.
He explained that the recent change is linked to the development of the metal industry. The Minister recalled that in the 1990s and 2000s, many industrial capacities were privatized but never put into operation, and their equipment was exported as scrap metal.
“Armenia was, for a long time, a country that exported scrap metal. Later, even car frames were exported, until this process was banned by law,” the Minister said.
According to Papoyan, as a result of these restrictions, metal raw materials began to be used locally for production purposes. The Minister noted that today, Armenia not only imports radiators but also produces and exports them, and manufactures various metal structures and rolled products.
“Among these products, radiators—made from aluminum—are those with relatively high added value. Whereas in the past aluminum was collected and exported as raw material, today it is used in local production,” he emphasized.
The Minister noted again that Armenian-made radiators are now available on the domestic market alongside products from Türkiye, China, Italy, and Spain, and that some are already being exported.
“We have partly transformed from a radiator-importing country into one that also produces and exports such products, which is very important,” Papoyan concluded.