Ուկրաինան ԱՀԿ է դիմել Հայաստանի եւ Ղրղզստանի մաքսատուրքերի դեմ բողոքով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինան դիմել է Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությանը`բողոքարկելու Հայաստանի եւ Ղրղզստանի կողմից կիրառվող հակադեմպինգային մաքսատուրքերը, որոնք կապված են Ուկրաինայի արտադրության պողպատի խողովակների որոշ տեսակների հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում կատարելով «Ռոյթերս»-ին, այս մասին ասված է հոկտեմբերի 22-ին ԱՀԿ-ի կողմից հրապարակված փաստաթղթերում:
Ուկրաինան նշել է, որ երկու երկրները պետք է աստիճանաբար կրճատեն մաքսատուրքերը, որոնք ավելին են, քան անհրաժեշտ է, հիմնված են սխալ որոշումների, ընթացակարգերի վրա:
Ուկրաինան արդեն ԱՀԿ նմանատիպ բողոք է ներկայացրել Ղազախստանի դեմ: ԱՀԿ կանոնների խախտման մեջ մեղադրվող երկրները 60 օր ունեն խնդրի կարգավորման համար, հակառակ դեպքում՝ Ուկրաինան կարող է դիմել ԱՀԿ-ին՝ որոշում կայացնելու խնդրանքով։

Ukraine launches complaint against Armenia and Kyrgyzstan at WTO
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. Ukraine has launched complaints at the World Trade Organization to challenge anti-dumping duties imposed by Armenia and Kyrgyzstan on certain types of Ukrainian steel pipes, ARMENPRESS reports, citing Reuters, documents published by the WTO showed on Monday.
Ukraine said the two countries, should have phased out duties that were “higher than necessary, erroneous and based on deficient rulings, procedures and provisions”. Ukraine has already lodged a similar WTO complaint against a third member of the customs union, Kazakhstan. Countries accused of breaking the WTO rules have 60 days to settle the matter or Ukraine could ask the WTO to adjudicate.