Նիկոլ Փաշինյանը վստահ է, որ Արմեն Սարգսյանը ժողովրդի դեմ որևէ քայլ չի անի
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ: «Նա ժողովրդի դեմ որևէ քայլ չի անի: Արմեն Սարգսյանը հանրապետությունում չէ՝ Նյու Յորքում է, կգա մասնակցելու Շառլ Ազնավուրի հրաժեշտի արարողություններին: Կխոսենք միմյանց հետ, նաև կարծում եմ, որ նա ցանկություն կունենա հանդիպել քաղաքական ուժերի հետ՝ քննարկել իրավիճակը»,- «Արմենպրես»-ի փոխայնցմամբ, Ազգային ժողովի բակում քաղաքացիների հետ հանդիպմանն ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Միաժամանակ, վարչապետն ասաց, որ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի համատեսքտում գործընկերների հետ կքննարկի իրավիճակը: «Առաջիկա օրերին, այդ հարմար օրը, որը խելամիտ կլինի ընթացիկ պլանները չխաթարելու առումով, հրաժարական կտամ վարչապետի պաշտոնից, մնալով վարչապետի պաշտոնակատար: Այս ընթացքում կփորձեմ նշանակել նոր նախարարներ, մարզպետներ»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:
Միաժամանակ, գործադիրի ղեկավարը նշեց, որ նպատակահարմար է համարում ընտրությունների անցկացման շուրջ ստորագրել հուշագիր, քանի նոր «մարդիկ նրանց բանավոր հավաստիացումներին հնարավոր է չվստահեն»:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կոչով քաղաքացիները հոկտեմբերի 2-ի երեկոյան հավաքվել են Ազգային ժողովի շենքի մոտ: «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերում ՀՀ վարչապետը նշել էր, որ ինքը տեղեկություն է ստացել, որ ՀՀԿ-ն ԱԺ արտահերթ նիստ է հրավիրել և պատրաստվում է կողմ քվեարկել ԱԺ կանոնակարգ օրենքում փոփոխությունների նախագծին, որի համաձայն՝ Ազգային ժողովի նիստի աշխատանքները որևէ պատճառով խոչընդոտելու դեպքում այն կարող է ընդհատված համարել: Ազգային ժողովն արտահերթ նիստում 67 կողմ ձայնով ընդունեց Ազգային ժողովի կանոնակարգ-օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, ինչից հետո վարչապետը ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին կոչ արեց չստորագրել ընդունված օրինագիծը:

PM Pashinyan confident that President Sarkissian will not act against people
YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has held a telephone conversation with President Armen Sarkissian. “He will not act against the people. Armen Sarkissian is not in the country now, he is in New York and will be back to participate in the final farewal ceremonies of Charles Aznavour. We will talk to each other and also I think he will want to meet with the political forces to discuss the situation”, ARMENPRESS reports Pashinyan told the people in front of the National Assembly.
At the same time, the PM said that in the sidelines of the Francophonie summit he will discuss the situation with his colleagues. “In the nearest days, when it’s most convenient for not disrupting the current plans, I will resign from the post of the Prime Minister, remaining the acting Prime Minister. I will try to appoint new ministers and governors during this period”, the PM said.
Pashinyan also noted that a memorandum should be signed over the holding of early elections, since “people might not trust their oral assurances”.
Hours ago PM Pashinyan addressed the citizens of Armenia, urging them to gather in front of the National Assembly as a demonstration of protest against the adoption of the controversial law on making amendments in the Rules of Procedure of the National Assembly of Armenia, which was adopted in an extraordinary session. According to Pashinyan, this law is a part of counter-revolutionary efforts aimed at preventing early elections.