«Շանթ-2018». Զորավարժության սցենարով Հայաստանը վերադարձրել է պայմանականորեն կորցրած տարածքները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Շանթ-2018» հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների սցենարի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունը վերադարձրել է պայմանականորեն կորցրած բոլոր տարածքները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ՀՀ ՊՆ-ում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտնեց ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը:
«Ըստ զորավարժության, բոլոր կորցրած տարածքները մենք վերադարձրել ենք: Հակառակորդն ունի տեղաշարժ չեզոք գոտում, որը խոչընդոտվել է: Սակայն, ըստ սցենարի, մեր բոլոր սահմանամերձ բնակավայրերը ենթարկվել են հրետակոծության, ունենք զոհեր և վիրավորներ: Զինված ուժերն իրականացնում են կրակակետերի ճնշում: Երկրում այս պահին ռազմական դրություն հայտարարված չէ, սակայն իրավիճակը տանում է նրան, որ համապատասխան որոշում կայացվի Կառավարության կողմից»,- նշեց Դավթյանը:
Դավթյանի խոսքով՝ այժմ նախապատրաստվում են բոլոր տեղական ինքնակառավարման մարմինները՝ պետությունում ռազմական դրություն հայտարարելու դեպքում զորահավաք անցկացնելու միջոցառումները ժամանակին իրականացնելու համար:

YEREVAN, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS. In accordance to the scenario of the SHANT 2018 drills, Armenia has reclaimed all territories which were lost in the simulation, Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces Artak Davtyan said at a press conference.
“According to the scenario, all lost territories have been returned. The adversary has movements in the neutral zone, which has been obstructed. However, according to the scenario, all our border settlements have been bombarded by artillery, we have casualties and injured. The armed forces are carrying out suppression of firing positions. Martial law hasn’t yet been declared, however the situation is leading to such a decision being made by the government,” Davtyan said.
He said that all local self-governing bodies are being prepared to carry out timely mobilization in case of a martial law being declared.