Գերմանիան շահագրգռված չԷ Թուրքիայի տնտեսական թուլացմամբ. Մերկել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիան շահագրգռված չԷ, որ Թուրքիայի տնտեսական իրադրությունը վատանա, եւ պատրաստ Է երկխոսություն վարել նրա հետ: Այդ մասին Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել Է RTL եւ N-TV հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում, որից քաղվածքներ են հրապարակվել սեպտեմբերի 6-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք մեր շահերին համապատասխան չԷինք գործի, եթե կատարեինք գործողություններ, որոնք ուղղված լինեին Թուրքիայի թուլացմանը»,-ասել Է նա: Մերկելի խոսքով՝ «Գերմանիան «ռազմավարական առումով շահագրգռված Է», որ Թուրքիան զարգանա տնտեսական տեսանկյունից:
Անդրադառնալով գերմանա-թուրքական հարաբերությունների ներկա վիճակին՝ Մերկելը հիշեցրել Է, որ ԳԴՀ-ում ծագումով թուրք մոտավորապես 3 մլն քաղաքացիներ են ապրում, ինչն առանձնահատուկ կերպով Է կապում երկու երկրներին: Միաժամանակ նա նշել Է, որ առանձին հարցերի շուրջ, օրինակ, Գերմանիայում Թուրքիայի քաղաքացիների ձերբակալման հարցում, Անկարայի հետ առկա են «լուրջ տարաձայնություններ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Меркель: Германия не заинтересована в экономическом ослаблении Турции
Германия не заинтересована в том, чтобы экономическая ситуация в Турции ухудшалась, и готова к диалогу. Как передает Арменпресс, об этом заявила канцлер Германии Ангела Меркель в интервью телеканаламRTLиN-TV, выдержки из которого опубликованы в четверг.
"Мы бы действовали не в наших интересах, если бы совершали действия, направленные на ослабление Турции", - сказала она. По словам Меркель, Германия "стратегически заинтересована" в том, чтобы Турция разумно развивалась с экономической точки зрения.
Касаясь нынешнего состояния германо-турецких отношений, Меркель напомнила, что в ФРГ проживают около 3 млн граждан турецкого происхождения, что особым образом связывает обе страны. Одновременно она признала, что по некоторым вопросам, например, в том, что касается задержания немецких граждан в Турции, существуют "серьезные разногласия" с Анкарой.