Չարաշահումները կրել են զանգվածային բնույթ՝ կլանելով պետական կառավարման ամենատարբեր ոլորտները. Հայկ Գրիգորյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Պետական միջոցների վատնումների, յուրացումների բազմաթիվ դեպքեր են բացահայտվել պետական կառավարման ամենատարբեր ոլորտներում, և հարուցված քրեական գործերի թիվը հիմք է տալիս ասելու, որ չարաշահումները կրել են զանգվածային բնույթ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցին ասաց ՀՀ ՔԿ նախագահ Հայկ Գրիգորյանը։
Մասնավորապես՝ դպրոցներում, նախադպրոցական հաստատություններում և ԲՈՒՀ-երում կատարված առերևույթ չարաշահումների փաստով հարուցվել է 59 քրեական գործ, բժշկական կենտրոններում կատարված չարաշահումների փաստերով ` 29, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարների կամ ծառայողների կողմից կատարված չարաշահումներով՝ 140, սոցիալական ծառայության և «Հայփոստ»-ի աշխատակիցների կողմից կատարված չարաշահումներով՝ 224 քրեական գործ, իսկ ապօրինի ծառահատումներով հարուցվել է մոտ 170 քրեական գործ։
Բացի այդ, քրեական գործեր են հարուցվել նաև ավտոմեքենաների տեխնիկական զննություն իրականացնող 26 ընկերությունների կողմից առերևույթ կատարված յուրացումների դեպքերի առթիվ։
ՀՀ ՔԿ նախագահն ասաց, որ հետևողական քայլեր են ձեռնարկում՝ Քննչական կոմիտեի վարույթում քննվող քրեական գործերով պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ։
Այսօրվա դրությամբ կոմիտեի դեպոզիտ հաշվին առկա 417 մլն. դրամ, որը փոխանցվել է առերևույթ չարաշահումներ թույլ տրված անձանց կողմից՝ որպես պատճառված վնասի հատուցում, մի շարք քրեական գործերով արգելանք է դրվել նաեւ մեղադրյալների գույքի վրա։
ՔԿ նախագահը նշեց, որ ուշադրության կենտրոնում են պահում նաև իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց պատճառված վնասի փոխհատուցման հարցը։ Ընդհանուր առմամբ վերականգնված գումարը կազմում է ավելի քան 1 մլրդ դրամ։
Քննչական կոմիտեն առաջիկայում կներկայացնի ամփոփ տվյալներ՝ բացահայտված չարաշահումների և պետությանը պատճառված վնասի վերականգնումների ծավալների վերաբերյալ՝ ըստ ոլորտների։

Misuse of public resources were massive by nature, absorbing various spheres of public administration – Chairman of Investigative Committee
YEREVAN, AUGUST 23, ARMENPRESS. Numerous cases of misuse of public resources and embezzlement have been revealed in different spheres of public administration and the number of the criminal cases gives ground to say that the misuse of public resources were massive by nature, Chairman of the Investigative Committee of Armenia Hayk Grigoryan told ARMENPRESS.
Particularly, 59 criminal cases have been initiated for cases of misuse at schools, pre-school and higher education institutions, 29 criminal cases have been initiated for misuse at medical centers, 140 criminal cases for misuse of resources committed by heads or staff of local self-government bodies, and nearly 170 criminal cases for illegal logging.
Hayk Grigoryan noted that the consistent efforts are made to restore the damage caused to the state.
By now 417 million AMD have been transferred to the bank account of the Investigative Committee by the people charged for the misuse of the public property.
Hayk Grigoryan added that the legal entities are also in the focus of the Committee. The overall amount of money restored by legal and natural persons reaches to I billion AMD.
Soon the Investigative Committee will present summery data on the revealed cases of misuse and the restoration of the damage caused to the state.