Էրդողանի ներկայացուցիչը ԱՄՆ-ի դեսպանատան մոտ հրաձգությունը որակել Է քաոս առաջացնելու փորձ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իբրահիմ Կալընը Անկարաում ԱՄՆ-ի դեսպանատան մոտ հրաձգության հետ կապված միջադեպը որակել Է քաոս առաջացնելու փորձ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք դատապարտում ենք ԱՄՆ-ի դեսպանատան վրա կատարված հարձակումը: Այն քաոս սերմանելու բացահայտ փորձ Է»,-օգոստոսի 20-ին գրել Է նա Twitter-ի իր Էջում:
Կալընի խոսքով՝ «Թուրքիան անվտանգ երկիր Է, եւ օտարերկրյա բոլոր ներկայացուցչությունները գտնվում են պահպանության ներքո»: Նա ընդգծել Է, որ հարձակման փաստով հետաքննություն Է սկսվել:
Թուրքիայում կառավարող Արդարության եւ զարգացման կուսակցության մամուլի քարտուղար Օմեր Չելիքն ավելի վաղ ԱՄՆ-ի դեսպանատան մոտ տեղի ունեցած միջադեպը համարել Է սադրանք:
CNN Turk հեռուստաալիքի տվյալներով՝ օգոստոսի 20-ին անհայտ անձինք, սպիտակ ավտոմեքենայով անցնելով ԱՄՆ-ի դեսպանատան կողքով, վեց կրակոց են արձակել դրա ուղղությամբ: Գնդակներից երեք դիպել են դիվանագիտական ներկայացուցությունը հսկող պահակների տնակին: Միջադեպը, ինչպես նշում Է Hurriyet-ը, տեղի Է ունեցել Թուրքիայի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ հարաբերությունների լուրջ վատացման ֆոնին այն բանից հետո, երբ Թուրքիայի իշխանությունները հրաժարվեցին ազատ արձակել ամերիկացի պաստոր Էնդրյու Բրանսոնին, որը կասկածվում Է ահաբեկչական կազմակերպությանը մասնակից լինելու մեջ, ինչպես նաեւ տարբեր խմբերի ապրանքների մաքսատուրքերի փոխադարձ բարձրացման ֆոնին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Представитель Эрдогана назвал стрельбу возле посольства США попыткой создать хаос
Официальный представитель президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана Ибрагим Калын назвалинцидентсо стрельбой возле посольства США в Анкаре явной попыткой создать хаос, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Мы осуждаем нападение, совершенное на посольство США. Оно является откровенной попыткой посеять хаос", - написал он в понедельник на своейстраницев Twitter.
По словам Калына, "Турция является безопасной страной, а все иностранные миссии находятся под охраной". Он подчеркнул, что по факту нападения начато расследование.
Пресс-секретарь правящей в Турции Партии справедливости и развития Омер Челик ранее назвал инцидент возле посольства США провокацией.
По данным телеканалаCNN Turk, в понедельник неизвестные, проезжая мимо американского посольства на белом автомобиле, произвели шесть выстрелов и скрылись. Три пули попали в будку охраны.Инцидент, как отмечаетHurriyet, произошел на фоне серьезного ухудшения отношений между Турцией и США, который произошел из-за отказа турецких властей выпустить на свободу американского пастора Эндрю Брансона, подозреваемого в причастности к террористической организации, а также на фоне взаимного повышения пошлин на различные группы товаров.