Շուկաները հանգստացնելու Թուրքիայի ԿԲ-ի փորձերը հաջողությամբ չեն պսակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արժութային ճգնաժամի պայմաններում լուծարունությամբ ապահովելու՝ Թուրքիայի Կենտրոնական բանկի (ԿԲ) խոստումը չի կարողացել օժանդակել ֆինանսական շուկաներին. լիրայի փոխարժեքը շարունակում Է անկումը, օգոստոսի 13-ին թուրքական ֆոնդային ինդեքսները կտրուկ նվազում են, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Ինտերֆաքս»-ին:
Երեւանի ժամանակով 13:00-ին դոլարի նկատմամբ լիրան կորցնում Է շուրջ 7 տոկոս, փոխարժեքը կազմում Է 6,8666 լիրա:
Լիրայի փոխարժեքը սակարկությունների ընթացքում իջել Է մինչեւ հերթական ռեկորդային նվազագույնը՝ 7,2362 լիրա: Այն փոքր-ինչ կրճատել Է նվազումը ֆինանսական ընկերությունների օժանդակման միջոցների վերաբերյալ Կենտրոնական բանկի հայտարարումից հետո, սակայն այնուհետեւ վերսկսել Է անկումը:
Թուրքիայի BIST National 100 խոշորագույն ընկերությունների ինդեքսը սակարկությունների ընթացքում կորցնում Է 3,5 տոկոս: Օգոստոսի 10-ին այն նվազել Էր 2,3 տոկոսով:
Bloomberg գործակալության տվյալների համաձայն՝ ընկերությունների միագումար կապիտալացումը լիրայով 2018 թվականի սկզբից նվազել Է գրեթե 20 տոկոսով, դոլարով արտահայտված՝ 55 տոկոսով:
Բանկերի բաժնետոմսերն անկման առաջատարներն են BIST National 100-ում, այդ հատվածի ցուցիչն օգոստոսի 13-ին գահավիժել Է 3,3 տոկոսով: Լիրայի կտրուկ թուլացումը սաստկացնում Է երկյուղները Թուրքիայի ֆինանսական հատվածի դրության վերաբերյալ, գրել Է Financial Times թերթը:

Попытки ЦБ Турции успокоить рынки не увенчались успехом
Обещание Центробанка Турции обеспечить ликвидностью финансовую систему в условиях валютного кризиса не смогло поддержать финансовые рынки: курс лиры продолжает падение, турецкие фондовые индексы резко снижаются в понедельник.
По данным на 12:00 по московскому времени лира теряет около 7% по отношению к доллару, курс составляет 6,8666 лиры.
Курс лиры опускался в ходе торгов до очередного рекордного минимума - 7,2362 лиры. Он несколько сократил снижение после объявления Центробанком о мерах поддержки финкомпаний, однако затем вновь усилил спад.
Индекс акций крупнейших компаний Турции BIST National 100 теряет 3,5% в ходе торгов. В пятницу он снизился на 2,3%.
Согласно данным агентства Bloomberg, совокупная капитализация компаний индекса в лирах уменьшилась почти на 20% с начала 2018 года, в долларовом выражении - на 55%.
Акции банков являются лидерами падения в BIST National 100, индикатор этого сектора в понедельник рухнул на 3,3%. Резкое ослабление лиры усиливает опасения относительно состояния финансового сектора Турции, пишет газета Financial Times.