Հայաստանը մինչև ժամկետի ավարտը պետք է շարունակի նախագահությունը ՀԱՊԿ-ում. Դավիթ Տոնոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը մինչև ժամկետի ավարտը պետք է շարունակի նախագահությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում: Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանումլրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը: «Այս պահին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի թեկնածության հարց չի քննարկվել, սակայն Հայաստանը պետք է շարունակի նախագահությունը մինչև ժամկետի ավարտը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Տոնոյանը` անդրադառնալով ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Յուրի Խաչատուրովին փոխարինելու թեկնածության վերաբերյալ հարցին:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին Հայաստանում մեղադրանք է առաջադրվել սահմանադրական կարգը տապալելու հոդվածով: Հատուկ քննչական ծառայությունը Յուրի Խաչատուրովին կալանավորելու միջնորդություն էր ներկայացրել, սակայն դատարանը 5 միլիոն դրամ գրավի դիմաց Խաչատուրովին ազատ արձակելու որոշում կայացրեց: Հայաստանը դիմել է ՀԱՊԿ անդամ երկրներին կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի փոփոխության գործընթաց սկսելու հարցով: Յուրի Խաչատուրովը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պարտականությունները ստանձնել է 2017թ. մայիսից: ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահության ժամկետը մինչև 2020թ. հունվարն է:

Armenia should continue its chairmanship in CSTO till the end of the term, says defense minister
YEREVAN, AUGUST 3, ARMENPRESS. Armenia should continue its chairmanship in the Collective Security Treaty Organization (CSTO) until the end of the term, Defense minister Davit Tonoyan told reporters at the Monte Melkonyan Military-Sports College on August 3, reports Armenpress.
“At the moment no issue of the candidacy of the CSTO Secretary General has been discussed, but Armenia must continue its chairmanship until the deadline expires”, the minister said, commenting on the issue of replacing CSTO Secretary General Yuri Khachaturov.
CSTO Secretary General Yuri Khachaturov has been charged over the 2008 March 1-2 unrest in Yerevan. He has been remanded into custody, but later was released on bail. Armenia has proposed the CSTO member states to start the process of replacing the CSTO chief. Yuri Khachaturov is serving as CSTO Secretary General since May 2017. Armenia’s chairmanship in the CSTO is until January 2020.