Էրդողանի կուսակիցները հարձակվել են մեջլիսում ելույթ ունեցող ընդդիմադիր պատգամավորի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի խորհրդարանում հուլիսի 23-ին իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ) պատգամավորները հարձակվել են ամբիոնից ելույթ ունեցող քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության պատգամավոր Աhմեթ Շըքի վրա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական «Ջումհուրիեթ» պարբերականը, իշխող կուսակցության ներկայացուցիչներին զայրացրել են քրդամետ կուսակցության պատգամավորի հնչեցրած քննադատությունները նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ղեկավարած քաղաքական ուժի վերաբերյալ:
Մասնավորապես, նա իր բողոքի ձայնն է հայտնել այն առնչությամբ, որ երկրում բացակայում են իրավունքն ու ազատությունները: «Ճշմարտությունը բարձրաձայնողների դեմ ձեր ագրեսիվությունը սնում եք սեփական անճարությամբ: Ձեր բարոյականությունը բավարար չէ»,- նշել է պատգամավորը: Նրա այս խոսքերի ժամանակ ԱԶԿ պատգամավորները բարձրացել են ամբիոնի մոտ:
Նիստը վարողը 5 րոպեանոց ընդմիջում է վերցրել: Ուշագրավ է, որ կարգապահական տույժի է ենթարկվել հարձակման ենթարկված պատգամավոր Ահմեթ Շըքը, ով 2 նիստով հեռացվել է մեջլիսի աշխատանքներից:
Քրդամետ կուսակցության ներկայացուցիչն ավելի ուշ գրառում է կատարել թվիթերի իր միկրոբլոգում՝ նշելով. «Ճշմարտությունը նրանց ցավեցնում է»:

Однопартийцы Эрдогана напали на выступавшего в Меджлисе оппозиционного депутата
23-го июля члены фракции «Справедливость и развитие» - однопартийцы президента Турции Эрдогана, напали на выступавшего в Меджлисе оппозиционного депутата из Демократической партии народов Ахмета Шыка. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета «Джумхурриет». Нападавших разозлила критика в их адрес.
В частности, Ахмет Шык выразил протест в связи с отсутствием в стране свобод и правосудия. «Вашу агрессию в отношении высказывающих истину вы питаете собственным бессилием. Вашей морали недостаточно»,- сказал депутат. После этих его слов оппоненты из фракции «Справедливость и развитие» подялись на трибуну, ведущему заседание пришлось прервать его на 5 минут, однако дисциплинарному взысканию подвергли оратора, а не нападавших. Ахмета Шыка удалили с 2 заседаний Меджлиса.