Եվրոպայի խորհրդի  ԽԿԿ-ն զեկույց է հրապարակել Ադրբեջանում տարածված խոշտանգումների, կոռուպցիայի և անպատժելիության մթնոլորտի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի խոշտանգումների կանխարգելման կոմիտեն (ԽԿԿ) հրապարակել է 2004, 2012, 2013, 2015, 2016, 2017 թթ. Ադրբեջան կատարած այցերի վերաբերյալ զեկույցը:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է www.coe.int կայքը:
ԽԿԿ-ի զեկույցում նշվում է, որ ըստ կոմիտեի տպավորության՝ Ադրբեջանում շարունակում է տարածված և էնդեմիկ մնալ ոստիկանության, այլ իրավապահ մարմինների և բանակի կողմից մարդկանց նկատմամբ իրականացվող խոշտանգման դեպքերը, ֆիզիկական վատ վերաբերմունքի այլ ձևերը, ամբողջ իրավապահ համակարգում կոռուպցիայի և անպատժելիության մթնոլորտը:
2017 թ. Կոմիտեի՝ Ադրբեջան կատարած հատուկ այցի արդյունքները ցույց են տալիս իրավապահ մարմինների աշխատակիցների շրջանում տարածված բռնության մշակույթը:
«Այս ամենից բացի՝ այդ երկրում կա անպատժելիության և վատ վերաբերմունքի մասին պնդումների վերաբերյալ պատշաճ քննություն իրականացնելու լուրջ խնդիր: Լուրջ խնդիր կա նաև ձերբակալված անձանց համար փաստաբանի մատչելիության, իրավունքների պատշաճ ծանուցման, բժշկի օգնության հասանելիության, տեղեկություն ստանալու իրավունքի բնագավառներում»,-նշվում է զեկույցում:
Զեկույցում նշվում է, որ չնայած իրականացված որոշակի բարեփոխումներին, նոր բանտերի կառուցմանը և եղածների վերանորոգմանը՝ գոյություն ունի նաև բանտերի գերբեռնվածության, նորմալ պայմանների բացակայության, անհամաչափ բժշկական օգնության, բանտերի աշխատակիցների ցածր աշխատավարձերի լուրջ խնդիր, ինչը խանգարում է կոռուպցիայի դեմ պայքարին և բանտարկյալների նկատմամբ իրականացվող խոշտանգումների կանխարգելմանն ուղղված քայլերին:

Комитет по предотвращению пыток Совета Европы опубликовал доклад о пытках, об атмосфере коррупции и безнаказанности в Азербайджане
Комитет по предотвращению пыток Совета Европы опубликовал доклад о своих визитах в Азербайджан в 2004, 2012, 2013, 2015, 2016, 2017 годах.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает сайт www.coe.int .
В докладе говорится, что, по впечатлениям, создавшимся в Комитете по предотврашению пыток Совета Европы, в Азербайджане остаются распространенными и эндемичными случаи применения пыток, физического воздействия со стороны ;полиции и других силовых структур, а в системе правоохранительных органов царят атмосфера коррупции и безнаказанности.
«Серьезной является проблема доступности адвоката для задержанных лиц, оповещения граждан должным образом, оказания медпомощи, получения сведений и пр»,- сказано в докладе.
В докладе говорится, что, несмотря на определенные реформы, строительство новых тюрем и ремонт старых, тюрьмы переполнены, в них нет нормальных условий содержания заключенных, условй оказания медпомощи, зарплаты сотругников ИТУ низкие, что мешает борьбе с коррупцией и шагам, направленным на предотвращение пыток.