Եվրոպայի խորհրդի  ԽԿԿ-ն զեկույց է հրապարակել Ադրբեջանում տարածված խոշտանգումների, կոռուպցիայի և անպատժելիության մթնոլորտի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի խոշտանգումների կանխարգելման կոմիտեն (ԽԿԿ) հրապարակել է 2004, 2012, 2013, 2015, 2016, 2017 թթ. Ադրբեջան կատարած այցերի վերաբերյալ զեկույցը:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է www.coe.int կայքը:
ԽԿԿ-ի զեկույցում նշվում է, որ ըստ կոմիտեի տպավորության՝ Ադրբեջանում շարունակում է տարածված և էնդեմիկ մնալ ոստիկանության, այլ իրավապահ մարմինների և բանակի կողմից մարդկանց նկատմամբ իրականացվող խոշտանգման դեպքերը, ֆիզիկական վատ վերաբերմունքի այլ ձևերը, ամբողջ իրավապահ համակարգում կոռուպցիայի և անպատժելիության մթնոլորտը:
2017 թ. Կոմիտեի՝ Ադրբեջան կատարած հատուկ այցի արդյունքները ցույց են տալիս իրավապահ մարմինների աշխատակիցների շրջանում տարածված բռնության մշակույթը:
«Այս ամենից բացի՝ այդ երկրում կա անպատժելիության և վատ վերաբերմունքի մասին պնդումների վերաբերյալ պատշաճ քննություն իրականացնելու լուրջ խնդիր: Լուրջ խնդիր կա նաև ձերբակալված անձանց համար փաստաբանի մատչելիության, իրավունքների պատշաճ ծանուցման, բժշկի օգնության հասանելիության, տեղեկություն ստանալու իրավունքի բնագավառներում»,-նշվում է զեկույցում:
Զեկույցում նշվում է, որ չնայած իրականացված որոշակի բարեփոխումներին, նոր բանտերի կառուցմանը և եղածների վերանորոգմանը՝ գոյություն ունի նաև բանտերի գերբեռնվածության, նորմալ պայմանների բացակայության, անհամաչափ բժշկական օգնության, բանտերի աշխատակիցների ցածր աշխատավարձերի լուրջ խնդիր, ինչը խանգարում է կոռուպցիայի դեմ պայքարին և բանտարկյալների նկատմամբ իրականացվող խոշտանգումների կանխարգելմանն ուղղված քայլերին:

Council of Europe’s CPT releases report on torture, impunity and corruption in Azerbaijan
YEREVAN, JULY 18, ARMENPRESS. The Council of Europe’s Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT) has published today reports on six of its visits to Azerbaijan – in 2004, 2012, 2013, 2015, 2016 and 2017, Armenpress reports citing the CoE website.
The CPT’s overall impression of the situation in Azerbaijan is that torture and other forms of physical ill-treatment by the police and other law enforcement agencies, corruption in the whole law enforcement system and impunity remain systemic and endemic.
The Committee has repeatedly observed, most recently during its ad hoc visit in October 2017, that torture and other forms of severe physical ill-treatment of persons detained by the police, other law enforcement agencies and the army remain widespread. “There is a serious problem of impunity (lack of effective investigations) and ineffective legal safeguards for detained persons (access to a lawyer, notification of custody, access to a doctor, information on rights)”, the report says.
The report says despite legislative reforms and efforts to renovate old and build new prisons, there is an ongoing problem of prison overcrowding, poor material conditions, lack of activities (especially for remand and life-sentenced prisoners), inadequate medical care and insufficient and poorly paid prison staff, which make it harder to fight corruption and prevent inter-prisoner violence.