ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Գերմանա-հայկական ֆորումի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունիսի 28-ին պաշտոնական այցելությամբ Բեռլին ժամանած ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Գերմանա-հայկական ֆորումի նախագահ Ալբերտ Վայլերի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ողջունելով ֆորումի նախագահ Վայլերին` Զոհրաբ Մնացականյանը գոհունակություն է հայտնել Հայաստանի և Գերմանիայի միջև ձևավորված բարձր մակարդակի համագործակցության կապակցությամբ, որում իր նշանակալի դերակատարությունն է ունեցել 2015 թվականից ի վեր ակտիվ գործունեություն ծավալող Գերմանա-հայկական ֆորումը։ Նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանն արժևորում է Գերմանիայի դերակատարությունը որպես Հայաստանի կարևոր գործընկեր ինչպես քաղաքական, այնպես էլ՝ տնտեսական առումով։
Ալբերտ Վայլերը նախարար Մնացականյանին ներկայացրել է Ֆորումի գործունեությունը և առաջիկա ծրագրերը՝ ուղղված հայ-գերմանական քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, գիտակրթական կապերի ընդլայնմանն ու բազմաշերտ համագործակցության խթանմանը։
Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդունման համատեքստում նախարար Մնացականյանն ընդգծել է, որ այդ բանաձևը հայ ժողովրդի համար կարևոր նշանակություն ունի արդարության վերականգնման տեսակետից և այն միաժամանակ Գերմանիայի կարևոր ներդրումն է ցեղասպանությունների կանխարգելման օրակարգի առաջմղման առումով, որի առաջամարտիկներից է Հայաստանը։
Անդրադառնալով Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին զարգացումներին՝ նախարար Մնացականյանը նշել է, որ նոր կառավարությունն իր գործողություններով ապացուցել է իր հաստատակամությունն՝ արմատախիլ անելու կոռուպցիան, ապահովելու արդարություն, տնտեսական և սոցիալական ոլորտում բոլորի համար հավասարություն։ Նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանի իշխանություններն իրենց կողմից ձեռնարկվող ջանքերում մեծապես կարևորում են միջազգային գործընկերների աջակցությունը։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին։ Այս համատեքստում Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ ԵՄ մի շարք երկրների խորհրդարաններ արդեն վավերացրել են Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, և այժմ Հայաստանն ակնկալում է նաև Բունդեսթագի կողմից համաձայնագրի վավերացումը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը Գերմանա-հայկական ֆորումի նախագահին ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման առնչությամբ հայկական կողմի մոտեցումներն ու առաջնահերթությունները՝ ուղղված հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, ինչպես նաև այդ ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը։

FM Mnatsakanyan meets with Chairman of the German-Armenian Forum
YEREVAN, JUNE 28, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan, who paid an official visit to Germany on June 28, met with Chairman of the German-Armenian ForumAlbertWeiler.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the Foreign Ministry of Armenia, greeting the Chairman of the Forum, Zohrab Mnatsakanyan expressed satisfaction of the high level cooperation between Armenia and Germany, in which the German-Armenian Forum established in 2015, has had a significant role. The Minister underlined that Armenia values Germany’s role as an important partner for Armenia both in term of politics and economy.
AlbertWeiler presented to FM Mnatsakanyan the activities and the upcoming projects of the Forum aimed at the expansion of Armenian-German political, economic, cultural and scientific ties and fostering multilayer cooperation.
In the context of the adoption of the resolution recognizing the Armenian Genocide by the Bundestag, Zohrab Mnatsakanyan emphasized that that resolution is very important for the Armenian people interms of restoration of justice.
Referring to the recent developments in Armenia, Minister Mnatsakanyan noted that the new Government has proved by its activities its persistence to eradicate corruption, ensure justice and equality for all in the social and economic spheres. The Minister underlined that the Armenian authorities attach great importance to the support of international partners.
The interlocutors also referred to Armenia-EU relations. In this context the Armenian FM noted that some EU member states have already ratified the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, and now Armenia expects the ratification by the Bundestag.
Zohrab Mnatsakanyan presented to the Chairman of the German-Armenian Forumthe approaches and priorities of the Armenian side towards the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict in the sidelines of the format of the OSCE Minsk Group Co-chairs.