ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Գերմանա-հայկական ֆորումի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունիսի 28-ին պաշտոնական այցելությամբ Բեռլին ժամանած ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Գերմանա-հայկական ֆորումի նախագահ Ալբերտ Վայլերի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ողջունելով ֆորումի նախագահ Վայլերին` Զոհրաբ Մնացականյանը գոհունակություն է հայտնել Հայաստանի և Գերմանիայի միջև ձևավորված բարձր մակարդակի համագործակցության կապակցությամբ, որում իր նշանակալի դերակատարությունն է ունեցել 2015 թվականից ի վեր ակտիվ գործունեություն ծավալող Գերմանա-հայկական ֆորումը։ Նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանն արժևորում է Գերմանիայի դերակատարությունը որպես Հայաստանի կարևոր գործընկեր ինչպես քաղաքական, այնպես էլ՝ տնտեսական առումով։
Ալբերտ Վայլերը նախարար Մնացականյանին ներկայացրել է Ֆորումի գործունեությունը և առաջիկա ծրագրերը՝ ուղղված հայ-գերմանական քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, գիտակրթական կապերի ընդլայնմանն ու բազմաշերտ համագործակցության խթանմանը։
Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդունման համատեքստում նախարար Մնացականյանն ընդգծել է, որ այդ բանաձևը հայ ժողովրդի համար կարևոր նշանակություն ունի արդարության վերականգնման տեսակետից և այն միաժամանակ Գերմանիայի կարևոր ներդրումն է ցեղասպանությունների կանխարգելման օրակարգի առաջմղման առումով, որի առաջամարտիկներից է Հայաստանը։
Անդրադառնալով Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին զարգացումներին՝ նախարար Մնացականյանը նշել է, որ նոր կառավարությունն իր գործողություններով ապացուցել է իր հաստատակամությունն՝ արմատախիլ անելու կոռուպցիան, ապահովելու արդարություն, տնտեսական և սոցիալական ոլորտում բոլորի համար հավասարություն։ Նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանի իշխանություններն իրենց կողմից ձեռնարկվող ջանքերում մեծապես կարևորում են միջազգային գործընկերների աջակցությունը։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին։ Այս համատեքստում Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ ԵՄ մի շարք երկրների խորհրդարաններ արդեն վավերացրել են Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, և այժմ Հայաստանն ակնկալում է նաև Բունդեսթագի կողմից համաձայնագրի վավերացումը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը Գերմանա-հայկական ֆորումի նախագահին ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման առնչությամբ հայկական կողմի մոտեցումներն ու առաջնահերթությունները՝ ուղղված հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, ինչպես նաև այդ ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը։

Министр иностранных дел Армении встретился с председателем Германо-армянского форума
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, который 28 июня прибыл в Берлин с официальным визитом, встретился с председателем Германо-армянского форума Альбертом Вайлером.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и общественной дипломатии МИД Армении, приветствуя г-на Вайлера, министр Мнацаканян выразил удовлетворение высоким уровнем сотрудничества между Арменией и Германией, в котором с 2015 года значительную роль играет Германо-армянский форума. Министр подчеркнул, что Армения ценит роль Германии как важного партнера как в политическом, так и в экономическом плане.
Альберт Вайлер представил Зограбу Мнацаканяну информацию о деятельности Форума и планы на будущее, направленные на расширение сотрудничества в политической, экономической, культурной, научной и образовательной сферах.
В контексте принятия Бундестагом Германии резолюции о Геноциде армян министр Мнацаканян подчеркнул, что эта резолюция имеет большое значение для армянского народа в плане восстановления справедливости, и в то же время это важный вклад Германии в продвижение повестки дня по предотвращению геноцидов.
Коснувшись недавних событий в Армении, министр Мнацаканян отметил, что новое правительство своими действиями доказало свою решимость искоренить коррупцию, обеспечить справедливость и равенство в сфере экономики и социальном секторе. Министр подчеркнул, что власти Армении придают большое значение поддержке усилиям со стороны международных партнеров.
Собеседники коснулись отношений Армения-ЕС. В этом контексте глава МИД Армении отметил, что парламенты ряда стран ЕС уже ратифицировали Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве между Республикой Армения и Европейским союзом, и теперь Армения ожидает ратификации со стороны Бундестага.
Министр иностранных дел Армении представил председателю Германо-армянского форума подходы и приоритеты армянской стороны по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Мнацаканян отметил, что Армения стремится к исключительно мирному урегулированию конфликта в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ.