ՌԴ-ն եւ Ադրբեջանը կվերադառնան ազատ ավտոտարանցման մասին համաձայնագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը եւ Ադրբեջանը կվերադառնան երկու երկրների միջեւ ազատ ավտոմոբիլային տարանցման վերաբերյալ համաձայնագրին: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, հունիսի 25-ին լրագրողներին հայտնել Է ՌԴ Պետդումայի տրանսպորտի եւ շինարարության գծով կոմիտեի ղեկավար Եվգենի Մոսկվիչովը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Անցկացված հանդիպումների ընթացքում մենք պայմանավորվեցինք վերադառնալ Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ միջազգային ավտոմոբիլային բեռնափոխադրումների մասին համաձայնագրին եւ լուծել հիմնական խնդիրներից մեկը՝ տարանցումը Ռուսաստանում եւ Ադրբեջանում պետք Է լինի ազատ՝ առանց թույլատրիչ համակարգի»,-ասել Է նա, նշելով, որ այդ թեման քննարկվել Է Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի միջեւ հանդիպման ընթացքում, որը կայացել Է հունիսի 24-ին:
Մոսկվիչովի խոսքով՝ դա թույլ կտա «մի քանի անգամ ավելացնել Իրանից Ադրբեջան եւ Ռուսաստան բեռների փոխադրման ծավալները»:
Պետդումայի պատվիրակությունը՝ խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինի գլխավորությամբ, հունիսի 24-25-ին Ադրբեջանում Է գտնվում պաշտոնական այցով:

РФ и Азербайджан вернутся к соглашению о свободном автотранзите между странами
Россия и Азербайджан вернутся к соглашению о свободном атомобильном транзите между странами. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в понедельник журналистам глава комитета Госдумы по транспорту и строительству Евгений Москвичев.
"В ходе проведенных встреч мы договорились вернуться к соглашению между Россией и Азербайджаном о международных автомобильных перевозках, и решить одну самую основную проблему - транзит в России и в Азербайджане должен быть свободным, без разрешительной системы", - сказал он, отметив, что эта тема обсуждалась в ходе встречи спикера Госдумы Вячеслава Володина с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, которая состоялась в воскресенье.
По словам Москвичева, это позволит "в разы увеличить объемы грузов из Ирана в Азербайджан и в Россию".
Делегация Госдумы во главе со спикером Вячеславом Володиным 24-25 июня находится в Азербайджане с официальным визитом.