Թուրքիայի խորհրդարանական ու նախագահական ընտրություններում արտերկրյա քվեարկությունն ավարտվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում հունիսի 24-ին կայանալիք նախագահական ու խորհրդարանական ընտրությունների արտերկրյա քվեարկությունը հունիսի 19-ին ավարտվել է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը, հունիսի 7-ից արտերկրում մեկնարկած քվեարկությանը մասնակցել է 1 մլն 486 հազար 408 քաղաքացի (48,78 տոկոս), ինչը ռեկորդային մեծ թիվ է համարվում նախորդ տարիների համեմատ:
Թեպետ Թուրքիայի բարձրագույն ընտրական հանձնաժողովը տվյալներ չի հրապարակել արտերկրում տեղի ունեցած քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ, սակայն հայտնի է, որ ընտրություններին ամենամեծ մասնակցությունը եղել է Բելգիայում և Շվեյցարիայում: Ընդհանուր առմամբ, քվեարկություն է տեղի ունեցել 60 երկրի 123 ներկայացուցչությունում:
Հունիսի 7-ից Թուրքիայի սահմանային անցակետերում մեկնարկած քվեարկությունը կավարտվի միայն հունիսի 24-ին:
Ընտրությունների արդյունքները կհրապարակվեն միայն հունիսի 24-ին Թուրքիայում կայանալիք հիմնական քվեարկությունից հետո:

Зарубежное голосование на парламентских и президентских выборах в Турции завершено
Зарубежное голосование на парламентских и президентских выборах в Турции, которые в стране пройдут 24-го июня, завершено 19-го июня. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство «Анадолу».
Зарубежное голосование стартовало 7-го июня, и в нем принимали участие 1 млн 486 тысяч 408 избирателей (48,78%), что является рекордом по сравнению с предыдущими годами.
Несмотря на то, что ВЦИК Турции пока не публикует результатов, известно, что больше всего граждан Турции голосовало в Бельгии и Швейцарии. Всего голосовали на 123 избирательных участках в 60 странах.
Голосование, стартовавшее на пограничных КПП Турции 7-го июня, завершится 24-го июня. Результаты будут известны по завершении самих выборов, которые в стране пройдут 24-го июня.