Հայաստանը սպասում է ԵՄ անդամ երկրների խորհրդարանների կողմից համաձայնագրի ամբողջական վավերացմանը. ԱԳՆ խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը սպասում է Եվրամիության անդամ երկրների խորհրդարանների կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ամբողջական վավերացմանը: Մայիսի 22-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նա նշեց, որ դա անհրաժեշտ է Հայաստանի համար կարևոր նշանակության համաձայնագրի մասնակի կիրարկումից ամբողջական կիրառման անցնելու համար։
«Հայաստանում համաձայնագրի վավերացումն արդեն իրականացվել է ամբողջությամբ, ներքին ընթացակարգերն ավարտվել են: Այն ժամկետները, որ գործում են համաձայնագրի մասնակի կիրարկման համար, արդեն իսկ գործում են: Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ ևս հավանություն է տրվել այդ փաստաթղթին: Մենք նաև սպասում ենք ԵՄ անդամ երկրների խորհրդարանների կողմից դրա վավերացմանը, որպեսզի այդ շատ կարևոր գործիքի ամբողջական կիրարկումը սկսենք»,-ասաց Տիգրան Բալայանը:
2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում ԵՄ Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակներում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարԷդվարդ Նալբանդյանն ու ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին ստորագրեցին ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը: Այն պետք է վավերացում անցնի ԵՄ անդամ բոլոր երկրներում՝ ամբողջությամբ ուժի մեջ մտնելու համար:

Armenia waits for CEPA’s complete ratification by parliaments of EU member states - foreign ministry spox
YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS. Armenia is waiting for the complete ratification of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) by the parliaments of EU member states, foreign ministry spokesman Tigran Balayan told reporters during a May 22 briefing, reports Armenpress.
He said it is necessary for the transition of the agreement from partial to complete implementation.
“Armenia has already completely ratified the agreement, the internal procedures are over. The deadlines for partial implementation of the agreement are already in effect. This document has also been approved by the absolute majority of votes of the European Parliament’s Foreign Affairs Committee. We are also waiting for its ratification by the parliaments of the EU member states in order to launch the complete implementation of that very important tool”, he said.
Armenia and the European Union signed the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) in Brussels on November 24, 2017. It should be ratified in all EU member states in order to completely come into force.