Վարչապետը ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին կոչ է անում չարտագաղթել և դիմել ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ է անում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածներին, որպեսզի նրանք չարտագաղթեն Հայաստանից և դիմեն քաղաքացիություն ստանալու համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՀՀ վարչապետն այս մասին ասաց՝ խոսելով Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստանի Հանրապետություն բռնի տեղահանված մարդկանց անձնագրային խնդիրների վերաբերյալ հարցի մասին։
«Ուզում եմ հիշեցնել, որ մեր կոչն է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր սիրելի քույրերին և եղբայրներին, որ նրանք դիմեն ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար», - ասաց վարչապետը՝ շեշտելով, որ Կառավարությունը ցանկանում է, որ ԼՂ-ից Հայաստան եկած ժողովուրդը չարտագաղթի։
Փաշինյանի դիտարկմամբ՝ անհրաժեշտ է անդրադառնալ ընդհանրապես արտագաղթին՝ որպես մեկ այլ երևույթի։ Նրա խոսքով արտագաղթողների մի հսկայական մասն այն մարդիկ են, ովքեր չեն ուզում, որ իրենց երեխաները ծառայեն բանակում, որովհետև խաղաղություն չկա։
«Խաղաղության օրակարգը նաև դրա համար է։ Այն, ինչ որ ես իմ նախնական խոսքում ասացի, նաև դրա համար է։ Դա պետության հայեցակարգային շատ կարևոր ընտրանքի մեջ է։ Սա ֆորպո՞ստ է, թե մի երկիր, որը պետք է հնարավոր դարձնի իր քաղաքացիների կյանքն իր ինքնիշխան տարածքում։ Մենք երկրորդ հայեցակարգն ենք որդեգրել։ Մենք այդքան խելոք չէինք, որ մինչև ցնցումներն այդ գիծը որդեգրեինք, մինչև 2018 թվականը մենք՝ որպես պետություն, վաղուց անցած ենք եղել «անդառնալիության կետը», - ասաց վարչապետը։

Пашинян призвал насильственно депортированных из Нагорного Карабаха не эмигрировать и подавать заявление на получение гражданства РА
Пашинян призвал насильственно депортированных  из Нагорного Карабаха не эмигрировать и подавать заявление на получение гражданства РА
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян призывает насильственно депортированных из Нагорного Карабаха не эмигрировать из Армении и подавать заявление на получение гражданства.
Как передает Арменпресс, об этом в ходе пресс-конференции заявил премьер-министр РА, говоря о паспортных проблемах лиц, насильственно изгнанных из Нагорного Карабаха и переместившихся в Республику Армения.
"Хочу напомнить, что это наш призыв к нашим дорогим братьям и сестрам, насильственно изгнанным из Нагорного Карабаха, —подавайте заявление на получение армянского гражданства", - сказал премьер-министр, подчеркнув, что правительство хочет, чтобы люди, переместившиеся в Армению из Нагорного Карабаха, не думали эмигрировать.
По мнению Пашиняна, к эмиграции вообще следует относиться как к какому-то другому явлению. По его словам, огромная часть эмигрантов – это люди, которые не хотят, чтобы их дети служили в армии, потому что нет мира.
«Мирная повестка дня — и об этом тоже. То, что я сказал в своей предварительной речи, также объясняется этой причиной. Это очень важныйконцептуальный выбор государства. Это форпост?Или страна, которая должна сделать жизнь своих граждан возможной на своей суверенной территории? Мы приняли вторую концепцию. Нам не хватило ума занять такую ​​линию до потрясений, к 2018 году мы как государство уже давно прошли «точку невозврата», - заявил премьер-министр.