Նոր կառավարության ծրագիրը չի նախատեսում արտաքին քաղաքական ուղենիշի փոփոխություն. Նիկոլ Փաշինյան
ՍՈՉԻ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը տրամադրված է շարունակել ակտիվ փոխգործակցությունը ԵԱՏՄ գործընկերների հետ։ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի լայն կազմով նիստին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանում տեղի է ունեցելիշխանության խաղաղ փոփոխություն, նոր ձևավորված կառավարության ծրագիրը հայեցակարգային առումով չի նախատեսում արտաքին քաղաքական ուղենիշի փոփոխություն: «Հաստատում եմ Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած միջազգային պարտավորություններին լիակատար հանձնառությունը, այդ թվում՝ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ ԵԱՏՄ-ի հետ կապված հայ հասարակությունում առկա դիսկուրսը պայմանավորված է նրանով, որ վարչական խնդիրների լուծումը, անցումը դեպի նոր ընդհանուր կարգավորիչ մեխանիզմների, ինչպես նաև տարբեր խոչընդոտների առկայությունը դեռևս չեն արդարացնում բիզնեսի՝ անմիջապես կոնկրետ և շոշափելի արդյունքներ ստանալու ակնկալիքները։
«Կարծում եմ՝ ԵԱՏՄ երկրների համատեղ ջանքերը և ամեն օր տեսանելի արդյունքների հասնելու հետևողականությունը կարող են կրճատել նման քննարկումների ծավալը: Հայաստանը շահագրգռված է դրանում և ելնում է նրանից, որ, նախ և առաջ անհրաժեշտ է ապահովել առևտրատնտեսական համագործակցության աճ, շեշտը դնել բարձր և նոր տեխնոլոգիաների վրա, գործնականում ապահովել հավասար պայմաններ տնտեսվարող սուբյեկտների համար, գտնել հանգույցներ այն հիմնահարցերի շուրջ, որոնք ուղիղ ազդում են կյանքի որակի վրա: Ի վերջո, եթե տնտեսական ակտիվության ցուցանիշները տեսանելի կերպով չեն զգացվում քաղաքացիների կողմից, ապա դրանք վերածվում են«վիճակագրության»,-հավելեց ՀՀ վարչապետը։
ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստն անդամ-պետությունների ղեկավարների առաջին հանդիպումն է 2018-ին։ Բարձրագույն խորհուրդը միության բարձրագույն մարմինն է, որի կազմի մեջ են մտնում անդամ պետությունների ղեկավարները: Եվրասիական տնտեսական միությունը գործում է 2015 թվականի հունվարի 1-ից, ինտեգրացիոն կառույցի կազմում են Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը և Ռուսաստանը։ Նիստն անցկացվել է նեղ և ընդլայնված կազմերով։

New Government program does not foresee changes in foreign policy directions – Nikol Pashinyan
YEREVAN, MAY 14, ARMENPRESS. Armenia is determined to continue the active cooperation with the EAEU partners, the correspondent of ARMENPRESS reports Armenian PM Nikol Pashinyan announced at the expanded format session of the SupremeEurasian EconomicCouncil. He reminded that a peaceful change of power took place in Armenia and the program of the new Government does not foresee changes in foreign policy directions. “I reaffirm Armenia’s full commitment to its international obligations, including those in the sidelines of the Eurasian Economic Union”, Pashinyan said.
He noted that the discourse over the EAEU inside the Armenian public is conditioned by the fact that the solution of administrative issues, switching to new and common regulatory mechanisms, as well as the existence of different obstacles do not justify the expectations of business to receive immediate and tangible results.
“I think that the joint efforts of the EAEU member states and the commitment to record visible results every day will reduce the volume of such discourses”, Pashinyan said, emphasizing that Armenia is interested in that. “First of all it’s necessary to ensure rise in trade and economic cooperation, to put the emphasis on new and high technologies, ensure equal conditions for business entities in practice and find solutions to the issues that directly impact on the quality of life. Finally, if economic indexes are not felt by citizens, they become statistics”, the Armenian Premier said.
The summit of the Supreme Eurasian Economic Council is the first meeting of leaders of member states of the Eurasian Economic Union (EAEU) in 2018. The EAEU was established on January 1, 2015 and includes Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Russia.